Zvýšený rodičovský príspevok vám bude vyplatený už v septembri

Autor: spokojná mama

Zvýšený rodičovský príspevok mal začať robiť radosť rodičom až od januára 2024, nedávna novela zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku však zvyšovanie urýchlila. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatia prvé zvýšené rodičovské príspevky v septembri – za mesiac august 2023.

 

Zvýšený rodičovský príspevok vám bude vyplatený nasledovne:

  • Pre osobu, ktorá nepoberala na dieťa materské a uplatnila si nárok na rodičovský príspevok sa tento príspevok zvýši z pôvodných 301 eur na sumu 345,20 eur.
  • Pre osobu, ktorej sa poskytovalo materské sa zvýši z doterajších 412,60 eur na 473,30 eur.

Rodičovský príspevok sa vypláca mesačne pozadu, a tak rodičia uvidia zvýšený rodičovský príspevok po prvýkrát v polovici septembra.

 

 

Predĺžený rodičovský príspevok – ak vám dieťa nevezmú do škôlky

Nárok na rodičovský príspevok máte po novom aj v prípade, ak vám dieťa nevezmú do škôlky. Od roku 2024 budú totiž škôlky povinné prijať každé dieťa vo veku 4 rokov a v prípade neprijatia dieťaťa máte nárok poberať ďalej rodičovský príspevok. Zákon tentoraz nemyslel na mamičky, ktoré sú na materskej dovolenke s menším dieťaťom. Keďže nemajú nárok na poberanie dvoch dávok – materskej, aj rodičovského príspevku súčasne, finančná kompenzácia v podobe predĺženého rodičovského príspevku sa ich v prípade neprijatia dieťaťa do škôlky týkať nebude.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť