Nárok na miesto v škôlke pre všetky deti je už realitou. V prípade neprijatia vás čaká finančná kompenzácia

Autor: spokojná mama

Parlament dňa 9.5.2023 schválil novelu školského zákona, ktorý zavádza právny nárok na miesto v škôlke pre všetky deti už od 3 rokov. Tento zákon nadobudol účinnosť 30.5.2023.

 

Nárok na miesto v škôlke pre všetky deti

Od roku 2024 budú teda škôlky povinné prijať dieťa vo veku 4 rokov a od roku 2025 sa to vzťahuje už na všetky deti od 3 rokov. Počas tohto prechodného obdobia majú obce čas zriadiť škôlky aj v iných priestoroch, aby zvýšili kapacitu, pričom tieto nové priestory nemusia spĺňať tak prísne hygienické normy. Škôlky teda už nebudú môcť odmietnuť prijať dieťa staršie ako 3 roky.

 

V prípade neprijatia dieťaťa máte nárok poberať ďalej rodičovský príspevok 

Ak spádová štátna škôlka (podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa) predsa len nemôže z kapacitných dôvodov prijať vaše dieťa, máte nárok poberať aj naďalej rodičovský príspevok ako kompenzáciu. Keďže zákon platí od 30. mája, nárok na rodičovský príspevok vzniká už za mesiac máj všetkým rodičom, ktorých deti neboli prijaté do štátnej materskej školy v roku 2022/2023. Musíte však na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny predložiť Potvrdenie o neprijatí dieťaťa do škôlky, ktoré ale nesmie byť staršie ako 12 mesiacov.

 

 

Pozor, preukazovať sa musíte v každom školskom roku odznova. Nárok na rodičovský príspevok trvá v tomto prípade maximálne do začiatku školského roka, v ktorom dieťa nastúpi do posledného ročníku materskej školy, ktorý je zákonom povinný. Ústredie práce odhaduje, že takýto predlžený rodičovský  príspevok by mohlo poberať takmer 28 000 rodičov. Ak vaše dieťa nepríjmu do štátnej materskej školy, môžete pokojne dieťa umiestniť do súkromnej, pretože aj v tom prípade máte nárok na predĺžený rodičovský príspevok.

Zákon tentoraz nemyslel na mamičky, ktoré sú na materskej dovokenke s menším dieťaťom. Kedže nemajú nárok na poberanie dvoch dávok – materskej, aj rodičovského príspevku súčasne, finančná kompenzácia v podobe predĺženého rodičovského príspevku sa ich v pripade neprijatia dieťaťa do škôlky týkať nebude.

 

 

 

Výzva pre mestá a obce

Okrem rodičov prinesie táto novela zákona množstvo zmien aj pre mestá a obce. Tie sa musia začať pripravovať na vytvorenie reálnych miest v materských školách. Na tento účel je pripravených takmer 130 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti SR. Po celom Slovensku je potrebné vytvoriť asi 12.000 miest pre deti. Ako sme už uviedli vyššie, nové priestory pre deti nemusia spĺňať tak prísne hygienické normy, aké sú pre materské školy nastavené v súčasnosti.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť