Znakovanie s deťmi – Čo nám chce bábätko povedať?

Autor: Paula

Hoci sa bábätko ešte nevie vyjadrovať slovami, predsa chce s nami komunikovať. Prirodzenou rečou našich najmenších sú signály a znaky. Znakovanie s deťmi stojí za to vyskúšať. Možno zistíte, že odrazu svojmu bábätku lepšie rozumiete.

 

Znakovanie s deťmi 

Bábätko dáva svoje potreby najavo plačom. Plače od hladu, keď potrebuje vymeniť plienku, od únavy, plačom vyjadruje, že chce cítiť maminu blízkosť. Keď si však osvojíte znakovanie s deťmi, plaču a nespokojnosti môže byť menej. Váš drobec vám jednoducho ukáže, čo chce alebo potrebuje, opíše vám, čo cez deň prežil, čo ho zaujalo a čo je preň dôležité. Dokážete sa dorozumieť aj bez slov.

Keby si mi tak vedel povedať, čo ťa trápi – Túto vetu neraz vyslovujú mamičky v situácii, keď malé bábätko veľa plače, nedá sa utíšiť, a pritom sú uspokojené všetky jeho zjavné potreby. Zúfame si, keď nevieme, čo sa deje, hľadáme príčiny a riešenia. To najjednoduchšie riešenie by bolo, keby nám samotné bábätko povedalo, o čo ide. Lenže ešte nevie rozprávať.  A viete, že to vôbec nemusí byť prekážkou k tomu, aby vám „povedalo“, čo potrebuje, alebo ako sa cíti? Všetko vám totiž môže ukázať.

Znakovanie s deťmi je výborným spôsobom komunikácie medzi rodičmi a deťmi, ktoré ešte nerozprávajú. Už aj malé bábätko vďaka znakovaniu môže mamine dať najavo, že sa chce dojčiť, alebo, naopak, že už má plné bruško. Znak „mliečko“ býva jedným z prvých, ktoré si dieťatko osvojí. Dieťatko sa cíti naplnené, milované a je šťastné zakaždým, keď vidí, že mu ocko alebo mamička rozumie. Používanie znakov navyše rozvíja intelekt, emócie a detskú zvedavosť.

Znakovanie s deťmi – Takto to zvládnete 

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o posunkovú reč pre nepočujúcich. Áno, podobnosť tu je, avšak toto znakovanie s deťmi je podstatne jednoduchšie. Navyše, znaky sú prispôsobené motorickej zdatnosti detí. Nejde pritom o žiadnu novinku. Znakovanie sa objavilo ešte v 80. rokoch minulého storočia. Je to prostriedok na dorozumenie sa s malými deťmi, ktoré zatiaľ nevedia hovoriť.

Mohlo by vás zaujímať:

Spoločné spanie s bábätkom

Podstatou tejto „reči“ sú znaky, ktoré sa ukazujú rukami a ktoré majú za cieľ znázorniť a akoby opísať nejakú vec, situáciu alebo potrebu. Prostredníctvom znakovania teda môže aj malé batoľa „povedať“ mamičke, že sa teraz nechce najesť, že stačilo, alebo že chce, aby mu niečo podala, prípadne dokáže dokonca opísať ockovi po príchode z práce, čo cez deň zažilo. Keď rodič pochopí, čo mu chce dieťa povedať aj bez slov, bude prirodzene aj menej nedorozumení, a teda následne aj menej nespokojnosti na strane dieťatka.

 

Foto: livingmontessorinow.com

Kedy môžem začať so znakovaním a ako na to?

Znakovať môžete začať už úplne od začiatku s malým bábätkom. Spočiatku sa vám môže zdať, že to azda nemá zmysel a že bábätko na vaše znaky nereaguje. Ale vytrvajte, pretože bábätko si všetko všíma, všetko „nasáva“ ako špongia, učí sa, ako čo znakujete a raz príde deň, kedy po vás začne znaky opakovať. Začnite napríklad so znakom „mliečko“. Ukazujte znak a hovorte o mliečku, následne dieťatko nadojčite alebo mu ponúknite fľašu s mliekom. Znak používajte vždy, keď budete mlieko spomínať a aj vždy pri kŕmení.

Prvým znakom, ktorý budete učiť svoje dieťa, však nemusí byť nevyhnutne mlieko. Zvoľte znak z tej oblasti, ktorá vaše dieťa momentálne najviac zaujíma. Môže to byť zvieratko, auto,  alebo napríklad jedlo. Taktiež sa zamerajte na to, aby bolo vaše dieťa vôbec schopné znak ukázať.

Postupne pridávajte viac znakov, ktoré dieťaťu ukazujte, môžete z nich urobiť aj hru s farebnými kartičkami s obrázkami jednotlivých vecí, zvieratiek a podobne, ktoré budete znakovať. Ukazujte dieťaťu obrázok a popritom znakujte. Dieťa sa určite postupne chytí.

Dávajte si pozor na to, aby ste vždy použili znak a slovo naraz. Predídete tak tomu, že dieťa bude preferovať iba znak a nebude sa snažiť slovo vysloviť. Je fajn, keď sa do znakovania zapojili všetci, alebo aspoň viacerí členovia rodiny. Pre bábätko je to super motivácia, keď sa bude môcť o svoje svet podeliť so svojimi najbližšími. Ak má dieťatko zlú náladu a nechce sa učiť nové znaky, nenúťte ho.

A ako zistíte, ako sa jednotlivé znaky ukazujú? Všetko potrebné nájdete na internete na slovenských, ale aj zahraničných stránkach.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť