Prejedenie? Takto sa vám uľaví!

Autor: spokojná mama

Veď je to len raz za rok. Sú predsa sviatky. Podobnými vetami si tieto dni obhajujeme nekonečné prekladanie kapustnice, šalátu a koláčov. Mnohí z nás navyše túto kombináciu navyše zalievajú alkoholom. Niet divu, že žalúdočné problémy na seba nenechajú dlho čakať. Prejedenie môže mať okrem bolestí brucha za následok aj pálenie záhy, zvracanie, zápchu či hnačku. Čo dokáže pocit prejedenie čo najefektívnejšie zmierniť?

 

1. Bystrinka

Jedným z najznámejších voľne dostupných prípravkov, ktorý zmierňuje nepríjemné pocity, ktoré so sebou prejedenie prináša je Bystrinka. Obsah vrecka stačí rozmiešať v 0,2 l studenej vody a ešte počas šumenia vypiť.

 

2. Jedlá sóda

Ak sa vo vašej domácnosti vyššie uvedený produkt nenachádza, postačí vám obyčajná jedlá sóda. Rovnako ako Bystrinku ju treba rozmiešať v pohári vody a vypiť. Do 0,2l pohára stačí jedna čajová lyžička sódy.

 

3. Prechádzka

Ak ste prejedení, pravdepodobne sa vám nechce ani pohnúť. Mali by ste sa však premôcť. Krátkou prechádzkou môžete naštartovať svoje trávenie a uľaviť si od nepríjemných pocitov plného žalúdka.

prejedenie

4. Bylinkové čaje

Pri prejedení vám môže uľaviť mätový, alebo feniklový čaj. Pri ťažkostiach s hnačkou siahnite po repíku lekárskom.

 

5. Žuvačka

Žuvanie žuvačky podporuje tvorbu slín a pomáha tak zlepšovať trávenie.

Najefektívnejším spôsobom ako sa problémom s trávením vyhnúť, je samozrejme, kontrolovať sa a jesť primerané množstvá jedla. Ak patríte k ľuďom, ktorý večne hľadajú spôsoby, ako dostať svoj jedálniček i kilá pod kontrolu, skúste prerušovaný pôst. Momentálne patrí k najpopulárnejším stravovacím trendom, pričom nejde len o diétu, ale o zmenu životného štýlu.

Nepomýľte si prejedenie a žlčníkový záchvat

Žlčníkový záchvat je charakteristický silnou bolesťou pod pravým rebrom, ktorá môže trvať niekoľko minút, alebo aj hodín. Najčastejšie sa dostaví po konzumácií mastného, ťažko stráviteľného jedla. Bolesť môže vystreľovať do pravého ramena, alebo do lopatky. Sprevádzaná môže byť nevoľnosťou, zvracaním či horúčkou. Prvou pomocou v domácom prostredí sú prípravky, ktoré sú dostupné v lekárňach bez receptu. Je ním napríklad NOS-PA. Pomôcť môžu aj bylinkové čaje s obsahom mäty, repíku a nechtíku.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť