Zmena nálady, neustály hlad a problémy so spánkom? Bábätko môže mať rastový špurt

Autor: Paula

Máte pocit, že bábätko vám rastie doslova pred očami? Je stále hladné, akési nespokojné, v noci sa veľmi často budí a dožaduje sa kŕmenia. Možno sa aj vás týka rastový špurt.

 

Rastový špurt – Čo to vlastne je?

V živote bábätka nastáva obdobie, počas ktorého dieťa rastie naozaj veľmi rýchlo do dĺžky. Stáva sa, že v priebehu iba pár dní dieťatko narastie aj o niekoľko centimetrov. Ide o krátke obdobie trvajúce zväčša tri – štyri dni, alebo jeden týždeň, ktoré sa označuje ako rastový špurt. Objavuje sa viackrát, väčšinou počas prvých šiestich mesiacov života bábätka, a to najskôr približne v 3. a 6. týždni, a potom v 3. a 6. mesiaci. Aj neskôr dochádza k zrýchlenému rastu – u batoliat, ale aj počas dospievania. Kým školopovinné deti narastú v priemere o 5 cm za rok, bábätká počas prvého roka života vyrastú až o 25 cm. Znamená to teda obrovský vývoj svalov, kostí, ale aj nervového systému. Niekedy práve počas rastového špurtu v prvých týždňoch života dieťaťa môžu nastať komplikácie s dojčením, pretože bábätko sa dožaduje kŕmenia, ale u mamy sa tvorba mlieka tomu ešte nestihla prispôsobiť. Často teda ide o laktačnú krízu, ktorú môžu mamičky riešiť napríklad aj s pomocou laktačnej poradkyne.

Príznaky rastového špurtu

Sú deti, ktorých sa to akoby netýka, na druhej strane sú však aj bábätká, ktoré dokáže rastový špurt poriadne „rozladiť“. Ako takmer všetko, aj toto je veľmi individuálne. Prejavy rastového špurtu u detí sú rôzne. Medzi tie najčastejšie patrí:

Zmena nálady
Dieťatko je väčšinu dňa nepokojné, mrzuté a uplakané. Hnevá sa a je nervózne. Skrátka, necíti sa „vo svojej koži“.

Neustály hlad
Rastový špurt je charakteristický najmä tým, že bábätko akoby stále pociťovalo hlad. Častejšie sa preto budí aj v noci na dojčenie alebo kŕmenie z fľaše. Súvisí to aj so zrýchleným metabolizmom, ktorý sa objavuje tiež ako dôsledok rýchleho rastu. Veľká časť energie sa pritom spotrebuje práve na rast.

Problémy so spánkom
V dôsledku zrýchleného rastu sa môžu objaviť aj problémy so spánkom. Dieťatko je viac unavené, ospalé, alebo má ťažkosti so zaspávaním, veľmi plytký spánok a často sa budí. Môže za to aj fakt, že rastový hormón sa tvorí a vyplavuje predovšetkým počas spánku.

Mlieko na požiadanie

Mamičky sa často boja, či svoje bábätko neprekrmujú, keď ho dojčia na požiadanie vždy, keď si to dieťatko vypýta.  V období, keď sa ohlási rastový špurt, sa však odporúča bábätko prikladať častejšie a neodopierať mu mlieko. Dieťatko rastie a je teda reálne hladné. Zvýšená potreba mlieka je tým pádom úplne prirodzená a pochopiteľná. Navyše, mamičke sa postupne upraví tvorba mlieka tak, že sa ideálne prispôsobí požiadavkám bábätka.

Mohlo by vás zaujímať:

Tehotenská cukrovka

Rastový špurt – Takto toto obdobie zvládnete

Hoci ide o prirodzený jav, ktorý nastáva v živote každého človeka, predsa len môže toto obdobie potrápiť nielen bábätko, ale s ním aj všetkých ostatných členov domácnosti. Nikto predsa nemá rád, keď musí sústavne utešovať mrzuté bábätko a cítiť sa pritom bezmocne, neschopne, zúfalo a vyčerpane. Aj takto to môže občas vyzerať, keď sa ohlási rastový špurt. Dobrou správou je, že trvá len krátko a ako prišiel, tak aj odíde. Čo teda robiť, aby sme to zvládli a vydržali?

– Obrňte sa trpezlivosťou. Majte na pamäti , že toto obdobie nepotrvá dlho.
– Skúste sa nad to povzniesť a nevystavovať seba i dieťa prílišnému stresu. Ten nie je dobrý ani pre tvorbu mlieka.
– Prikladajte bábätko k prsníku častejšie, nelipnite na trojhodinovom intervale kŕmenia.
– Dojčenie si môže bábätko pýtať aj na upokojenie, nielen kvôli hladu. Skúste sa s ním viac maznať, prípadne ho nosiť v šatke či nosiči.
– Nočné kojenie má svoj veľký význam, i keď je vyčerpávajúce. Vydržte. Môžete skúsiť spoločné spanie s bábätkom a ak vám bude vyhovovať, možno vám to uľahčí fungovanie počas noci.
– Ak sa vám zdá, že to potrebujete, nehanbite sa ozvať laktačnej poradkyne a požiadať o pomoc.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť