Prečo sa dieťa v noci často budí?

Autor: spokojná mama

Prečo sa dieťa v noci často budí? Túto otázku si kladie mnoho zúfalých rodičov, samozrejme predovšetkým nevyspatých mamičiek. Časté nočné budenie, a teda prerušovaný spánok vo veľkej miere ovplyvňuje našu náladu, schopnosť sústrediť sa, a samozrejme aj pocit vyčerpanosti počas nasledujúceho dňa. Nedostatok spánku sa môže spočiatku prejavovať mrzutosťou, no neskôr môže vyústiť aj do úzkosti či dokonca depresie. Spánok je skutočne veľmi dôležitý, a to pre mamičku ako aj pre dieťa. V tomto článku sa pokúsime zodpovedať otázku, prečo sa dieťa v noci často budí a navrhnúť riešenia, ako podporiť spánok bez častých nočných budení.

 

Čo znamená „časté nočné budenie“?

Nočné budenie bábätiek je do určitej miery prirodzené. Je veľmi ťažké určiť presnú hranicu, koľko nočných prebudení už je veľa, vo všeobecnosti však môžeme povedať, že ak sa malé bábätko prebudí na dojčenie trikrát za noc, je to úplne bežné. Žalúdok bábätka je veľmi malý a dieťa tak pociťuje hlad častejšie. Ak sa však dieťa dlhodobo budí počas celej noci povedzme každú hodinu,  je pravdepodobné, že sú na vine príčiny, ktoré viete ovplyvniť a spánok dieťaťa zlepšiť.

 

Nepríjemné vonkajšie podnety

Dieťa sa môže v noci prebudiť na mokrú plienku, alebo precikané a nepríjemne chladiace pyžamko. Tieto nehody by sa mali stávať len veľmi sporadicky. Ak sa vyskytujú častejšie, je na čase poobzerať sa po plienkach, ktoré budú dieťatku lepšie sedieť, prípadne majú vyššiu absorpciu.

 

Zima/teplo

Mnoho mamičiek to nerado počuje, ale ideálna teplota na spanie je skutočne okolo 18°C. Prekúrené priestory na spanie, ktoré so sebou prinášajú ako bonus aj suchý vzduch, môžu byť v kombinácií s hrubým pyžamom alebo vrstvením oblečenia dôvodom častého nočného budenia. Dieťaťu je jednoducho v noci teplo. Či to tak skutočne je,  môžete zistiť dotykmi v oblasti krku. Končatiny, ktoré obvykle rodičia deťom skúšajú počas spánku chytať bývajú totiž vždy chladnejšie. Rodičia tak môžu mylne vyhodnocovať, že je dieťaťu stále zima.

Náš tip: Pyžamko vymeňte za spací vak. Spacie vaky sa vyrábajú v rôznych hrúbkach od letných až po zimné. Ich výhodou je, že sa dieťa v noci „neodkope“.  Rovnako sa nikdy nestane, že by dieťa počas spánku malo holé kríže a bruško, tak, ako je to bežné pri dvojdielnom pyžame. Spacie vaky sa vyrábajú aj v nožičkovej verzií, ktorá je skvelým riešením aj pre staršie deti.

Prečo sa dieťa v noci často budí?

Prečo sa dieťa v noci často budí? Hľadá to, s čím zaspávalo

Toto je jedna z najčastejších príčin, prečo sa dieťa v noci často budí. Ak dieťa zaspáva na prsníku, s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude v noci často budiť a hľadať prsník. Ak dieťa zaspáva s cumlíkom, taktiež ho bude v noci intuitívne hľadať. Ideálne by sa teda malo dieťa nadojčiť alebo nakŕmiť z fľašky a potom uložiť do postieľky, kde zaspí napríklad pri mamičkinom hladkaní alebo spievaní. Vyhnúť by ste sa rovnako mali uspávaniu na rukách či fit lopte a následnému prekladaniu do postieľky, ktoré vytvárajú úplne totožný problém.

Toto pravidlo sa dá aplikovať v podstate na akýkoľvek zvyk, ktorý dieťaťu pri zaspávaní vytvárate. Ak napríklad dieťa predškolského veku, ktoré už má vlastnú izbu uspávate tak, že si s ním ľahnete do postele a po zaspaní odídete, je pravdepodobné, že vás v noci bude intuitívne hľadať v posteli a vykrikovať na vás. Riešením u starších detí môže byť napríklad stolička či kreslo pri postieľke, odkiaľ rodič číta rozprávku. Spoločné spanie s dieťaťom je z tohto hľadiska v poriadku, pretože dieťa s rodičom zaspí a rovnako ho v noci „nájde“ vedľa seba.

 

Budia sa dojčené deti častejšie?

Tento mýtus sa spája predovšetkým s vyššie uvedeným „zlozvykom“, uspávania dieťatka na prsníku. Mnoho prípadov z praxe ukazuje, že stačí, aby mamička zmenila spôsob uspávania a naučila dieťa zaspávať bez prsníka. Dobrou správou je, že aj bábätko, ktoré sa v noci veľmi často budí, je možné naučiť spinkať, resp. prejsť s ním napríklad z desiatich nočných prebudení na dve či tri.  Na začiatok to chce veľkú dávku trpezlivosti a samozrejme rozhodnutie mamičky. Pre niekoho nemusí byť časté nočné budenie problém, resp. môže matka vnímať takéto časté dojčenie ako prirodzené napĺňanie potreby blízkosti dieťatka.Ak sa rozhodnete riešiť váš problém, no pri hľadaní odpovedí, prečo sa dieťa v noci často budí práve v tom vašom prípade, ste bezradné, odporúčame využiť služby certifikovanej spánkovej poradkyne. 

Náš tip: Dieťatko môžete do postele ukladať s obľúbenou hračkou. Ak takéhoto mojkáča ešte nemá, môžete dieťaťu tento vzťah k hračke vytvoriť. Stačí, ak s vami bude vami vybraný mojkáč  v období približne dvoch týždňov „tráviť“ váš voľný čas. Hračka by mala byť s vami pri kŕmení, prebaľovaní, kúpaní aj pri prechádzkach. Vždy dieťatku nahlas povedzte, že je hračka s vami, prípadne ju hrou zapojte do činnosti. Hračku na ktorú sa dieťa takto postupne naviaže, môžete používať ako mojkáčika na spanie, ktorý pomôže dieťaťu s pocitom istoty.

 

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť