Súrodenci sa hádajú – Ako zlepšiť ich vzťahy?

Autor: spokojná mama

Každý, kto má viac ako jedno dieťa, to občas zažíva – krik, plač, zúrivé hádky. Ak sa vám zdá, že každodenné hádky sú veľmi nepríjemnou súčasťou súrodeneckých vzťahov, mám pre vás dobrú správu. Takéto boje medzi súrodencami sú síce úplne normálne, avšak dajú sa zmierniť. Nie kúzlom, ale mediáciou, rešpektujúcim prístupom a trochou trpezlivosti. Tak poďme na to.

 

1. Základom súrodeneckých vzťahov je rešpektujúci prístup

Súrodenci sa hádajú? Ak chcete zlepšiť vzťahy medzi nimi, musíte začať od seba. Deti zrkadlia správanie dospelých. Zvyknete spolu rozprávať podráždeným tónom, deti okrikujete, či siahate po autoritatívnych prvkoch výchovy?

Ukážte deťom na vlastnej koži, čo znamená rešpekt, ako počúvať druhého a ako riešiť konflikty bez kriku a násilia. Využite pri tom techniku nenásilnej komunikácie podľa M.B.Rosenberga, ktorá je založená na porozumení a empatii. Keď deti vidia, že ich názory a potreby sú uznávané a rešpektované aj vtedy, keď máte názor či potreby úplne opačné, naučia sa prijímať a rešpektovať aj svojich súrodencov.

 

2. Mediácia: Tajná zbraň proti súrodeneckým hádkam

Do súrodeneckých hádok často prerastajú momenty nedorozumenia počas hry. Ak chcete zlepšiť vzťahy medzi súrodencami, musíte prestať byť rozhodcom a stať sa mediátorom. Mediácia je proces, ktorý pomáha objasniť nedorozumenia a konflikty a nájsť riešenie, s ktorým sú spokojné obe strany.

Mediátor je na rozdiel od rozhodcu nestranný, nehodnotí, ani nesúdi. Pomôžte deťom porozumieť, o čo v konflikte naozaj ide. Naučte deti, ako komunikovať svoje pocity a potreby bez urážok a obvinení. Tieto zručnosti využijú vaše deti v celom ďalšom živote.

súrodenci sa hádajú

3. Osloboďte sa od princípu spravodlivosti

Princíp spravodlivosti je silne zakorenený v našej kultúre. Našu vlastnú predstavu o tom, čo je spravodlivé a čo nie, často vnímame ako objektívnu pravdu. Spravodlivé však nie vždy znamená rovnaké. V rodine, kde je viac súrodencov, je prirodzené, že sa s každým dieťaťom snažíme zaobchádzať rovnako. Súrodenci sa hádajú a my chceme byť spravodliví. Ale aj keď máme tie najlepšie úmysly, niekedy to môže viesť u detí k pocitu, že s nimi zaobchádzame nespravodlivo.

Namiesto toho, aby ste sa snažili byť spravodliví v tradičnom zmysle – rovnako nadeliť každému dieťaťu, skúste sa zamerať na to, aby ste boli spravodliví vo vzťahu k jedinečným potrebám a schopnostiam každého dieťaťa. To môže znamenať, že jedno dieťa bude mať iné pravidlá alebo dostane viac podpory ako jeho súrodenci, a to je v poriadku. Pamätajte, že princíp spravodlivosti by mal byť v prvom rade o rešpektovaní jedinečnosti každého dieťaťa, nie o zaobchádzaní so všetkými deťmi rovnako. Ak to budete mať na pamäti, uvidíte, ako sa napätie medzi vašimi deťmi uvoľní.

 

4. Primerané očakávania

Súrodenci sa hádajú azda v každej rodine. Dokonalé súrodenecké vzťahy, kde sú všetky konflikty okamžite vyriešené a nikdy sa nevyskytnú hádky sú možné len na filmovom plátne. Realita bežného dňa je oveľa komplikovanejšia a plná výziev. Namiesto toho, aby ste sa snažili o dokonalosť, zamerajte sa na nastavenie realistických cieľov a očakávaní. Snažte sa vytvoriť prostredie, kde je konflikt vnímaný ako príležitosť pre učenie a rast.

Vašim cieľom by malo byť, aby sa vaše deti naučili, ako vyjadriť svoje pocity a potreby, ako počúvať a rešpektovať pocity a potreby ostatných a ako konštruktívne riešiť konflikty. Nepotlačujte preto hádky a konflikty, ale skôr sa snažte naučiť svoje deti, ako ich zvládať. Je to cesta, ktorá nie je ľahká, ale s pravými nástrojmi a prístupom je dosiahnuteľná.

súrodenci sa hádajú

5. Súrodenci sa hádajú? Požiadajte o pomoc

Rešpektujúca výchova je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a konzistentnosť aj v tých momentoch, kedy ešte nevidíte výsledky. Aby sme zvládli takýto dlhodobý proces a náročné chvíle, môže byť užitočné hľadať podporu. Môže to byť kamarátka, ktorá je na rovnakej ceste, skupina rodičov s podobnými hodnotami, alebo odborník, ktorý nám môže poskytnúť nový uhol pohľadu a usmernenie.

Pracovať na vlastnej komunikácii a rešpektujúcej výchove znamená učiť sa a rásť spolu s deťmi. Budete prekvapení, koľko sa vďaka nej dozviete o sebe a o svojich vlastných hodnotách. Výsledky sú však ohromujúce. Nie lenže deti, ktoré sú vychovávané s rešpektom, budú mať silnejšie vzťahy so súrodencami, ale stávajú sa tiež dospelými, na ktorých môžete byť hrdí. Dospelí, ktorí sú schopní rozvíjať zdravé a rešpektujúce vzťahy, ktorí dokážu efektívne komunikovať svoje pocity a potreby a ktorí sú empatickí a láskaví voči sebe aj ostatným.

A pokiaľ neviete, či ste na tej správnej ceste k tomuto cieľu a chcete vedieť, ako na to, pridajte sa do bezplatného minikurzu online „Od neposlušnosti k vzájomnému rešpektu a spolupráci“.


V minikurze Od neposlušnosti k vzájomnému rešpektu a spolupráci sa naučíte:

  • Prečo vaše dieťa nespolupracuje a ako k tomu nevedomky prispievate.
  • Prečo to vo vás vyvoláva takú silnú reakciu a ako ju môžete zmeniť.
  • Ako máte so svojim dieťaťom rozprávať tak, aby vám rozumelo a počúvalo vás.
  • Aké konkrétne stratégie budete môcť použiť v situáciách, keď budete chcieť, aby váše dieťa viac spolupracovalo.

Termín: 20.1.2024 – 24.1.2024
Všetky informácie a prihlásenie nájdete tu: https://komunikaciasrdcom.sk/minikurz/

 

O autorke: Dagmar Cmorej je lektorka komunikácie podľa M.B. Rosenberga, autorka projektu Komunikácia srdcom a mama dvoch synov. Vďaka podcastu, blogu a online kurzom pomáha rodičom meniť ich staré a nefunkčné komunikačné vzorce a riešiť každodenné konflikty s ich deťmi s rešpektom a srdcom tak, aby každý dostal to čo potrebuje.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť