Tajomstvo ríše draka – rozprávková kniha pre škôlkara aj školáka

Autor: spokojná mama

V knižke Tajomstvo ríše draka nájdete desať samostatných rozprávok, no s dcérou sme sa zamilovali do knihy už po prečítaní tej prvej. Pri knihe som celkom stratila odstup, ktorý by prislúchal oficiálnej recenzií redakčného webu a tak som sa rozhodla, že v tomto prípade budem písať za seba, za zakladateľku webového portálu spokojnamama.sk

V nasledujúcich riadkoch vám rada vysvetlím, prečo považujem knihu Tajomstvo ríše draka za výnimočnú, prečo sa tak rýchlo zaradila k mojim obľúbeným knihám a ako môže aj do vašej rodiny priniesť mnoho lásky, zblíženia s deťmi aj pozitívne zmeny v správaní a prežívaní vašich detí.

 

Pre koho je kniha určená

Predsa-len začnem všeobecnými informáciami, aby bolo jasné, pre akú vekovú skupinu je knižka vhodná a teda či je správnou voľbou práve pre vaše deti. V knihe nájdete desať príbehov. Päť príbehov je určených pre mladšie deti (cca od štyroch rokov) a zvyšných päť je určených pre malých školákov. Znamená to, že knižka poslúži súrodencom, alebo môže dieťatko sprevádzať od škôlky, až do veku cca 10-11 rokov. Horná hranica záleží samozrejme od povahy dieťatka a pokojne si viem predstaviť čítanie aj u starších detí.

 

Pocity pri čítaní knihy

Dnešná výchova sa na míle vzďaľuje výchove, ktorú sme zažili ako deti my. Láskavá výchova – neha, objatia, podpora sebavedomia a dostatok komunikácie kedysi absentovali, veľmi často sa však vyskytovali vyhrážky a dokonca fyzické tresty. A tak si my, mnohí dospelí, riešime dnes svoje traumy a boliestky z detstva samy. Kiežby mohli so mnou takúto knihu čítať moji rodičia v mojom detstve. Pri tejto predstave ma občas na chvíľu naplnil smútok, no pri uvedomení, že to teraz môžem pre svoje deti robiť ja, mi vždy zdvihlo kútiky do úsmevu.

Tajomstvo ríše draka

Autorka knihy Anna Ďarmati

 

O čom je kniha Tajomstvo ríše draka

Možno som vás trochu zamotala a vravíte si, o akej ťažkej psychologickej literatúre sa tu vlastne bavíme. Vôbec nie a vlastne trochu áno. Aby ste pochopili jedinečnosť knihy, mali by ste vedieť niečo o autorke. Autorkou knihy je mamina troch detí. Pri písaní literatúry pre deti, považujem materstvo za základný pilier, na ktorom stavať. Ak sa k tomu pridá štúdium psychológie a vedenie lekcií tai chi, ktorého základom je harmónia (v pohybe i živote), vzniká nám skvelý predpoklad na výnimočnú detskú knihu s hlbokým posolstvom.

 

Pre menšie deti

Autorke knihy, Aničke Ďarmati sa to skutočne podarilo – riešiť zložité témy, akými sú napríklad prekonanie vlastného strachu, jednoduchými príbehmi so zvieratkami, ktoré sú vhodné už pre najmenšie deti. Príbeh o malom levíkovi, ktorý sa chcel stať veľkým kráľom, ale na každom kroku ho ovládali strachy z nepoznaného, alebo o sloníkovi, ktorý hľadal tú najchutnejšiu vodu a napokon zistil, že ju mal celý čas pri sebe, sú určené už pre deti predškolského veku, ale verte mi, ponaučenie, hĺbku a množstvo pekných myšlienok na zamyslenie v nich nájdeme aj my, dospelí.

Tajomstvo ríše draka

Pre väčšie deti

Rozprávky určené pre staršie deti v sebe nesú neuveriteľnú hĺbku. Hlavný hrdinovia sa často nevyznajú samy v sebe. Riešia situácie, pri ktorých prekonávajú svoj strach, hnev, bolesť, nerozhodnosť, či večnú netrpezlivosť. V každom príbehu môžu vaše deti nájsť symboliku k svojmu vlastnému životnému príbehu a situáciám, ktoré ich momentálne trápia. Riešenie, ktoré pomáha hrdinom rozprávky je vždy vlastne malým návodom pre deti, ako sa v podobnej situácií môžu zachovať v reálnom živote.

Na knihe oceňujem

Zaujímavosťou knihy je, že sa v jej príbehoch vyskytujú aj otázky pre deti. Otázkami autorka smeruje k tomu, ako by sa v danej chvíli zachovalo vaše dieťatko. Fungujú ako veľmi milé vsuvky, ktoré vás ešte viac zblížia s vašim dieťaťom a pomôžu vám porozumieť jeho detskej duši. Otázky sú obvykle len dve, či tri za príbeh a tak nie sú rušivé. Okrem toho sú farebné vyznačené a odčlenené od zvyšku textu aby ste ich rýchlo identifikovali a mohli sa rozhodnúť, či ich dieťatku položíte.

Zaujímavú debatu tak môžete začať len v prípade, že sa vám to práve hodí. V prípade, že si čítate pred spaním a chcete dieťatko knižkou upokojiť, túto diskusiu jednoducho vynecháte. Na knihe oceňujem, že obsahuje príbehy pre dve vekové skupiny a tak s ňou môžete z izbičky štvorročného dievčatka plynule prejsť do izby desaťročného chlapca (toto je presne môj prípad☺), alebo ju jednoducho odložiť a neskôr sa k nej opäť vrátiť.

 

Oplatí sa knihu kúpiť?

Pravda je taká, že (nielen) knižný trh je doslova presýtený a rodičia si môžu vyberať z neuveriteľného množstva kníh. Na druhej strane nás aktuálna ekonomická situácia núti zodpovednejšie si vyberať, ako minieme svoje peniaze. Za seba môžem povedať, že Tajomstvo ríše draka za kúpu rozhodne stojí.

Knižku si môžete kúpiť na stránke autorky:
www.taichicentrum.sk/tajomstvo-rise-draka-rozpravkova-kniha

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť