Senzomotorický koberec pre deti

Autor: Paula

Zabaví, rozosmeje, premasíruje a aj precvičí. Senzomotorický koberec pre deti je dizajnovým doplnkom (nielen) do detskej izby, ktorý má zároveň dobré účinky aj na naše zdravie.

 

Chôdza naboso ako základ

Detská nôžka sa od tej našej dospeláckej odlišuje. Pozostáva z chrupavky, tá sa postupne počas niekoľkých rokov stane základom 28 kostí, ktoré tvoria nohu dospelých. Najzdravšia a najprirodzenejšia je pre naše nohy chôdza naboso. Pri bosej chôdzi prichádzajú chodidlá do styku s rôznym povrchom a materiálom. Dieťa teda cíti na chodidlách terén pod sebou, a tak si prostou chôdzou po piesku, kamienkoch či po tráve precvičuje svaly chodidla. Na chodidle sa nachádza vyše 200 – tisíc nervových zakončení, cez ktoré vnímame rôzne podnety. V konečnom dôsledku má chôdza naboso významný vplyv aj na správne držanie tela.

Nemôžeme však nechávať deti pobehovať bosé po vonku v zime a chladnom počasí. Práve preto sa mnoho rodičov rozhodne kúpiť deťom barefoot topánky, v ktorých majú nohy dostatočnú voľnosť. Ak má totiž dieťa obuté príliš pevné topánky, jeho nohy nedokážu správne aktivovať všetky svaly. Následkom je to, že sa nemôže správne utvoriť ani klenba chodidla, pretože tá sa tvorí iba svalovou aktivitou.

Senzomotorický koberec pre deti – Precvičí telo a zároveň zabaví

Dobrým spôsobom, ako vniesť do detského sveta trochu nevšednej bosej chôdze aj v domácom prostredí, je senzomotorický koberec. Je to pomôcka, ktorá rozvíja senzomotoriku. Koberec obsahuje stimulačné a balančné prvky, ktoré pôsobia na zmysly a následne aj na motoriku.

Zmyslová oblasť sa týka našich zmyslov, teda zraku, sluchu, čuchu, chuti a hmatu. Senzomotorický koberec pôsobí predovšetkým na hmatové receptory na chodidle. Cez ne chodidlá vnímajú všetky nerovnosti terénu, ale aj jeho vlastnosti, ako napríklad či ide o suchý alebo mokrý povrch, či ide o mäkký materiál, alebo sú na ňom aj ostré predmety, a podobne. Tieto informácie mozog spracúva a vyhodnocuje v podobe našej následnej reakcie. Mozog skrátka určí, ako sa máme zachovať, či treba udržať rovnováhu, ako sa máme prispôsobiť. Riadi teda to, aký pohyb urobíme.

Oblasť motoriky zahŕňa jemnú a hrubú motoriku. Keď cez receptory na chodidlách mozog dostane vnemy a impulzy, do jednotlivých častí tela vyšle informácie o tom, aký pohyb treba urobiť – predĺžiť alebo, naopak, skrátiť krok, či ísť rýchlejšie alebo pomaly, prípadne kde presunúť ťažisko tela.

 

 

Koberček je vhodný pre deti odvtedy, keď už vedia chodiť bez pomoci a opory. Deti majú rady objavovanie a skúšanie, preto pre ne môže byť senzomotorický koberec nielen zdravotnou pomôckou, ale aj hrou. Niečo ich pošteklí, niečo bude nabádať k rýchlemu kroku, niečo ďalšie preskočia. A keď bude koberček navyše aj pestrý alebo s rozprávkovým motívom, bude ich to baviť ešte viac.

Vyrábame senzomotorický koberec pre deti

Tieto typy koberčekov dostať kúpiť v špecializovaných e-shopoch v rôznych prevedeniach, dizajnoch, veľkostiach a s rozličným použitým materiálom. Senzomotorický koberec pre deti si však dokážete vyrobiť aj sami. Ak teda hľadáte koberček podľa vašich predstáv, stačí si zaobstarať potrebný materiál (z ktorého väčšinu máte navyše určite doma) a potom už len popustiť uzdu fantázii. Čo budeme na výrobu potrebovať? Hlavne vhodný podklad a lepiacu pištoľ. Ostatné predmety na koberčeku si môžete prispôsobiť podľa toho, ako chcete. Uvádzame príklady tých, ktoré sa na výrobu senzomotorických koberčerkov používajú najčastejšie.

Pomôcky:
– podklad: môže to byť rohožka, koberec – behúň, alebo aj behúň na stôl
– lepiaca pištoľ
– rôzne drevené komponenty (kolieska, pologule, drevené tvary)
– korkové zátky
– špagát
– jutové lano
– kamienky
– konáriky
– mäkké brmbolce

Okrem toho môžete použiť napríklad aj farebné gombíky alebo zvyšky látok.

Postup:
Jednotlivé komponenty lepíme pištoľou na podklad tak, aby bol celkový dojem súmerný. Môžeme si preto najskôr predkresliť predlohu, alebo sa inšpirovať obrázkom na internete. Vhodné je striedať tvrdší materiál s mäkším, aby bola chôdza po koberčeku pre deti príjemná. Mäkké farebné brmbolce môžete napríklad naaranžovať do tvaru kvietkov. Z konárikov môžete vytvoriť rebrík a z kamienkov cestičku. Vhodné je ešte pred samotným lepením vyskúšať si koberček „nanečisto“. Poukladajte naň všetky komponenty tak, ako ich chcete mať a postavte sa na ne. Predídete tak napríklad tomu, že niečo bude veľmi ostré, alebo dojem z toho nebude taký príjemný, ako by ste čakali.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť