Nenávisť na internete – ako z toho von?

Autor: spokojná mama

Doba internetu nám prináša množstvo informácií. Dnes už všetci vedia všetko, lebo to kdesi čítali. Práve na internete, v čiastočnej anonymite sa najjednoduchšie vyjadruje svoj názor. Často sa na sociálnych sieťach pod príspevkom, nech už sa týka čohokoľvek, strháva náruživá debata, ktorej cieľom akoby nebolo len vyjadriť svoj názor ale presvedčiť ostatných, že oni sa mýlia. Prinajmenšom. Diskusie bežne prerastajú do vzájomných urážok, osočovania, agresie. Nenávisť na internete je bežnou súčasťou našich životov, ktorej sa už skoro ani nedá vyhnúť.

 

Nenávisť na internete – poznáte to aj vy?

Bežne sa na sociálnych sieťach stretávame s tým, že ľudia ani nečítajú články či príspevky. Po prečítaní nadpisu, sa ihneď vrhnú na komentáre. Majú potrebu sa vyjadriť a uviesť veci na pravú mieru. Vysvetliť ostatným diskutujúcim, prečo sa mýlia. Dokázať si za každú cenu svoju pravdu. Z ľudí so základným vzdelaním sa razom stávajú  špičkový epidemiológovia a politológovia. Málokedy sa však stretnete so štylizáciou vety „Podľa môjho názoru“ či „Domnievam sa“. Paradoxom je, že čím menej človek o danej problematike vie, tým presvedčivejšie a agresívnejšie dokáže komunikovať. Žiadne fakty, minimum diskusie a hlavne veľa výkričníkov – to je obvyklé vyjadrenie pre mnohých frustrovaných ľudí dnešnej doby. Láskavosť, slušnosť a rešpekt sú pre nich smiešne a trápne. Nenávisť na internete je bežnou súčasťou ich dennej rutiny.

Celodenný stres, frustráciu či nespokojnosť si chcú niekam odložiť, hodiť ich na niekoho. Internet je výborné miesto. Vyjadrenia sú v čiastočnej a niekedy aj úplnej anonymite.

Tento fenomén sa nevyhýba ani mamičkám. Články a diskusie týkajúce sa starostlivosti o dieťa sú často plodným základom pre nekonečné spory. Ako často sa má dieťa kúpať, do kedy dojčiť, malo by spať s mamou, v spacom vaku či ulitke? Od kedy môže mať dieťa mobil? Koľko hodín sa môže hrať na tablete či hernej konzole? Na tieto otázky má každý svoj názor. Názor, ktorý vychádza z povahy vlastného dieťaťka, sociálnych podmienok, výchovy a zvykov jeho rodičov, zo zdravotného stavu  dieťatka. Toľko faktorov ovplyvňuje názor a smerovanie a každého jedinca a napriek tomu sme schopné hádať sa a presadzovať svoj názor ako ten jediný správny.

 

Nenechajte sa nakaziť

Bolo by úžasné žiť vo svete, kde sa rešpektujeme. Kde každý vyjadrí svoj názor a akceptuje aj ten druhý. Kde dokážeme počúvať a chápať, že nie sme všetci rovnakí a tak máme aj iné pohľady. Vyjadriť sa asertívne, bez urážok či pohŕdania iným názorom. Byť na seba milí na internete ale samozrejme predovšetkým v reálnom svete. Toto sa však nikdy neudeje. Urážky, nenávisť, ohováranie a dokonca aj vojny vždy boli a vždy budú súčasťou ľudstva. Množstvo ľudí doslova žije z energie druhých ľudí a ohováranie a osočovanie je ich dennou potravou. Ak cítite, že vás určitý ľudia oberajú o energiu a pozitívne naladenie, jednoducho sa od týchto ľudí odpojte. Na internete aj v reálnom živote.

Človek, ktorý  má potrebu správať sa v rôznych diskusiách (aj v reálnom živote) vyhrotene, agresívne a bez argumentov urážať a zhadzovať názor iných, je v skutočnosti frustrovaný. Človek, ktorý je nespokojný sám so sebou a svojim životom a svoj vnútorný hnev takto dostáva von.  Takémuto človeku nemusíme  „údery“ vracať, no nemusíme ich ani prijímať, či ideálne vôbec vnímať.

Riešením je neklikať, nečítať, nezapájať sa. Nenavštevovať facebookové skupiny, ktorých hlavným zmyslom je vytvárať búrlivé diskusie, provokovať a naháňať si tak komentára a emotikony. Ak cítite, že vám sociálne siete prinášajú viac frustrácie a stresu ako radosti, jednoducho sa odpojte úplne, prípadne ostante iba v uzavretých skupinách, kde cítite podporu a porozumenie a kde je slušné správanie základom vzájomnej komunikácie.  Využívajte svoj drahocenný čas efektívnejším a krajším spôsobom ako čítaním nenávistných komentárov na internete. Namiesto nezmyselných hádok s cudzími ľuďmi radšej strávte čas rozhovorom s tými blízkymi, výletom do prírody či dobrou knihou.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť