Chodíte na prvosienky? Ak nie, je načase to zmeniť. Tieto drobné žlté kvietky v sebe skrývajú veľkú silu. Účinky prvosienok sú blahodarné a ich použitie všestranné.
Prvosienka jarná – Liečivá bylinka by v kuchyni nemala chýbať
Nízka trvalka so súkvetím žltých kvietkov na konci dlhej stonky, ktorá kvitne od marca približne do konca apríla. Prvosienka je jednou z prvých jarných rastlín, na ktorú nedali dopustiť už naše staré a prastaré mamy. Každá gazdinka mala doma zásoby vlastnoručne nazbieraných prvosienok, z ktorých sa varil prevažne čaj. Prvosienky však môžeme využiť aj inak. Pripravujú sa z nich tinktúry, odvary, oleje, môžu sa užívať vnútorne, alebo použiť zvonka. Liečivé účinky prvosienok tak pocíti celé naše telo.
Účinky prvosienok
Bylinky sa vo všeobecnosti používajú najčastejšie pri chorobách, najmä pokiaľ ide o respiračné problémy. Prvosienka v tomto nie je výnimkou. Na medicínske účely sa môže použiť celá prvosienka, dokonca aj s koreňom. Aby však mohla prvosienka vyrásť aj nasledujúci rok, zbiera sa len stonka s kvetmi.
Prvosienkou proti vírusom a baktériám
Účinky prvosienok sú vďaka obsahu saponínov antibakteriálne. Prvosienkový čaj podporuje vykašliavanie hlienov pri zápale priedušiek (bronchytíde) a pomáha pri bolesti hrdla. Výrazné antimykotické účinky ocenia najmä ľudia s kandidózou. Ide o plesňové ochorenie spôsobené premnožením plesne candida albicans, v dôsledku čoho vznikajú nepríjemné zápaly a pľuzgiere v ústach či na koži, ako aj vaginálne infekcie. Používanie prvosienkového odvaru na potieranie postihnutých miest dokáže veľmi pomôcť. Odvary z prvosienok sa vyznačujú tiež čistiacimi účinkami na pokožku pri problémoch s akné alebo s vyrážkami.
Prvosienkový čaj upokojí, ale aj prečistí
Močopudné účinky prvosienok ocenia najmä ľudia s reumatickými ťažkosťami, ako aj všetci tí, ktorí chcú detoxikovať svoj organizmus. Netreba opomenúť ani prečisťujúce účinky na našu krv. V neposlednom rade sa prvosienky používajú vo forme čaju, ktorý má upokojujúci účinok a pomáha aj pri strese, migrénach či nespavosti.
Ako pripraviť čaj z prvosienok?
Prvosienky zbierajte počas slnečných jarných dní, pretože vtedy obsahujú najviac účinných látok. Na prípravu čaju sa používajú kvety. Môžete použiť sušené, ale aj čerstvé. Platí pravidlo, že na prípravu čaju sa použije buď 5g sušených, alebo 20g čerstvých kvetov. Kvety vložíme do šálky, zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať po dobu asi 5 – 10 minút. Prvosienkový čaj užívame trikrát denne.
Tip: Prvosienky konzumujeme nielen vo forme čaju, ale môžeme ich použiť aj do jarných šalátov.
Pozor však na množstvo, priveľa skonzumovaných prvosienok môže spôsobiť nevoľnosť.
Odvar z prvosienok ocenia aj vlasy
Účinky prvosienok sú priaznivé aj k vlasom. Ak budete pravidelne oplachovať vlasy prvosienkovým výluhom, môžete tak zabrániť ich vypadávaniu a dopriať im kvalitnú výživu. V prvosienkovom odvare sa môžete aj vykúpať. Blahodarné účinky na pokožku na seba nenechajú dlho čakať.
Prvosienky však nie sú pre všetkých
Aj táto bylinka má vedľajšie účinky a nie je vhodná úplne pre všetkých bez rozdielu. Užívanie prvosienok sa neodporúča tehotným ženám a nemali by ich užívať ani ľudia, ktorí berú lieky na riedenie krvi. Látky obsiahnuté v prvosienkach taktiež riedia krv, preto by sa účinok znásobil. Prvosienky nie sú vhodné ani pre osoby užívajúce aspirín.