Ľanové oblečenie – aké sú jeho obrovské výhody?

Autor: spokojná mama

Materiál, ktorý si pochvaľovali už naše staré mami sa opäť stáva populárny. Vďaka jeho unikátnym vlastnostiam by mal byť súčasťou každého šatníka, obzvlášť toho detského.  Ľanové oblečenie síce nie je elastické ako materiály, na ktoré sme zvyknutí, no v porovnaní s umelými vláknami, ktoré sú súčasťou bežného oblečenia má ľan obrovské množstvo výhod.

 

Prírodné vs. umelé vlákna

Ľan je vhodný pre ľudí z citlivou pokožkou, ekzémom či dokonca psoriázou. Možno ste to ani netušili ale pri nosení textílií z umelých vlákien, sa môže na koži časom prejaviť alergická reakcia a to predovšetkým u detí.

Napríklad taký polyester, je u výrobcov oblečenia veľmi obľúbeným materiálom, nakoľko je veľmi lacný. Pre nás to znamená lacné oblečenie, ktoré sa nekrčí a rýchlo schne. Pre našu pokožku to však znamená, nepriepustnosť vzduchu a takmer žiadna schopnosť vsakovať pot. Základnou surovinou pre výrobu polyesteru je ropa. Už z týchto informácií môže byť zrejmé, že naša pokožka môže reagovať podráždením alebo dokonca vznikom alergickej reakcie.

 

Ľanové oblečenie a jeho výhody

Ľanové vlákno sa získava zo stonky ľanu siateho. Ide teda o čisto prírodný materiál. Ani pri výrobe ľanu sa nepoužívajú žiadne chemické látky. Ľanové vlákno je najpevnejším prírodným vláknom a vďaka tomu je ľanové oblečenie prakticky nezničiteľné. Nestráca na kvalite množstvami praní, žehlení ani častým nosením.

Výrobky z ľanu sú priedušné a dokážu absorbovať aj trojnásobok svojej suchej váhy. Sú teda ideálne aj pre ľudí, ktorí sa nadmerne potia. Ľanové oblečenie je mimoriadne vhodné aj pre najmenšie detičky, ktoré majú ešte veľmi jemnú, citlivú pokožku.

ľanové oblečenie

 

Zhrňme si teda dôvody, prečo vyskúšať ľanové oblečenie:

✔️ Umožňuje pokožke dýchať
✔️ Nepotíte sa v ňom
✔️ Ľanová látka má dlhú životnosť
✔️ Je vhodné pre ľudí s citlivou pokožkou či ekzémami
✔️ Na dotyk je chladné, preto je výborné na teplé letné dni

 

ľanové oblečenie

 

Ako to už v živote býva, všetko má aj svoje nevýhody. Pri ľanovom oblečení je to jeho vyššia cena, ktorá vyplýva z náročnosti pestovania a spracovania ľanu. Ďalšou nevýhodu je jeho krčivosť.

Budeme radi ak nám do komentára dáte vedieť, či už máte svoje ľanové oblečenie a aké sú vaše skúsenosti s ním.

Ilustračné fotografie k článku sú z archívu Petry Veselovskej. Jej originálne odevy nielen z ľanu nájdete v jej obchodíku na Čo dokáže mama https://www.codokazemama.sk/obchod/petra-ve

2 komentáre

Stanislava 20. marca 2021 - 9:30

Chcem sa spýtať koľko by. Ma vyšli také pre babetka suknicka a bodicko alebo kosielka veľkosť 74 ako ako krojovane také lanové alebo šatky.

Odpovedať
spokojná mama 26. marca 2021 - 11:33

Dobrý deň milá Stanka,
my nepredávame ľanové výrobky a článok má predovšetkým informačný charakter o ľane všeobecne. Obrázky, ktoré sme použili do článku sú od šikovnej pani, ktorá vecičky šije. Ak vás jej tvorba zaujala a radi by ste videli jej ponuku spolu s cenami, stačí ak kliknete na ten ružovo označený odkaz v poslednom riadku nášho článku 🙂
Pekný deň

Odpovedať

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť