Lámavé nechty – Ak sa vám lámu nechty, tomuto sa určite vyhnite

Autor: Paula

Nielen vlasy sú korunou krásy, ale vypovedajú o nás aj naše nechty. Odrážajú to, ako sa o ne staráme, ale aj našu životosprávu. Môžu nám prezradiť, že nám v tele chýba nejaký vitamín, prípadne signalizovať určité ochorenie. Lámavé nechty nie sú ničím príjemným. Treba im preto venovať patričnú pozornosť.

 

Prečo sa nechty lámu?

Aby sme mohli pomôcť našim nechtom, potrebujeme najskôr poznať, čo to ten necht vlastne je a z čoho sa skladá. Necht vyrastá z nechtového lôžka. Okolitá koža sa nazýva nechtový val. V spodnej časti nechtu sa nachádza lunula v tvare polmesiaca, prekrýva ju veľmi tenká kožtička. Nechty tvorí tvrdá bielkovina keratín. Horná časť nechtu sa nazýva voľný nechtový okraj, je to presne tá časť, ktorú si striháme manikúrovými nožničkami alebo klieštikmi a ktorá sa najčastejšie láme.

Azda každému sa už niekedy v živote zlomil necht. Nechty sa môžu poškodiť rôznymi spôsobmi. Veľmi často napríklad nárazom do niečoho tvrdého. Mamy to určite poznajú najlepšie, stále sa motáme v kuchyni, varíme, umývame riad, vešiame bielizeň, žehlíme, nakupujeme, hráme sa s deťmi… a pri tom všetkom namáhame svoje ruky. Neraz sa porežeme, alebo sa nám zlomí necht. Ak sa však nechty nijako mechanicky nepoškodili, no napriek tomu sa lámu, príčinu treba hľadať najmä vo svojej životospráve. Lámavé nechty sú totiž príznakom viacerých problémov. Za lámavosťou nechtov stojí predovšetkým:

– nedostatok vitamínov B, C, A, E
– nedostatok bielkovín
– deficit horčíka, vápnika, zinku
nedostatok železa
– zlý pitný režim

 

 

Lámavé nechty – Ako spevniť nechty, ktoré sa lámu?

Aby ste mali krásne, ale hlavne zdravé pevné nechty, treba vylúčiť ochorenie a tiež zaručiť dostatok vitamínov a minerálov. Konzumujte pestrú stravu, aby vášmu telu nechýbali dôležité živiny. Vitamíny a minerály potrebné pre rast a zdravie nechtov môžete dopĺňať aj vo forme výživových doplnkov. Používajte tiež spevňujúce laky, regeneračné oleje a v neposlednom rade je dôležité vedieť si nechty pilníkovať správnou technikou.


Spevňujúci lak na nechty

Okrem farebných lakov existujú číre podkladové laky a tiež špeciálne regeneračné a podporné laky na nechty. Spevňujúci lak na nechty je vyvinutý proti lámaniu nechtov. Slúži na ich spevnenie, dodáva nechtom výživu a tým sa stará aj o zdravý rast. Spevňujúci lak sa nanáša na nechty a treba ho nechať voľne uschnúť. V prípade potreby naneste na nechty ďalšiu vrstvu.

Regeneračný olej na nechty

Lámavé nechty a tiež citlivé nechty určite privítajú starostlivosť v podobe regeneračných olejov. Nechtový olej dodá potrebnú výživu nielen nechtom, ale aj okolitej koži. Oleje sú obohatené o zásadné vitamíny, najmä vitamín E. Olej sa nanáša na nechty ideálne vždy po každej modeláži.

Lámavé nechty ako dôsledok nesprávnej techniky pilníkovania

Aj pri pilníkovaní môžeme narobiť viac škody ako úžitku, a to vtedy, ak nepostupujeme správne. V prvom rade si treba vybrať vhodný pilník na nechty. Ak máte slabé nechty, ktoré sa štiepia a lámu, vyberte si sklenený pilník. Ten je k oslabeným nechtom šetrnejší. Určite sa vyhnite pilníkovaniu nechtov po kúpeli, pretože vlhké nechty sa viac lámu.

Pozor si tiež dávajte na to, ako si nechty pilníkujete. Rýchly pohyb pilníkom zo strany na stranu je síce pohodlnejší, ale nechty sa takto štiepia. Ako si teda pilníkovať nechty správne? Aby ste predišli lámaniu, postupujte vždy iba jedným smerom – od krajov k stredu.

Chráňte nechty pred vonkajšími vplyvmi

Oslabené nechty treba chrániť pred lámaním a štiepením pri každej činnosti, pri ktorej hrozí, že sa necht môže nejakým spôsobom poškodiť. Môže k tomu dôjsť aj pri upratovaní, najmä ak používate chemické prostriedky na čistenie. Aj záhradničenie môže nechtom ublížiť. Ruky a nechty si pri takýchto činnostiach vždy chráňte používaním rukavíc. Myslite tiež na to, že nechtom neprospieva ani horúca voda. Narušenie štruktúry nechtovej platničky a vysúšanie nechtov môže byť tiež následkom používania nevhodného mydla.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť