Čo s ním dnes je? Moje dieťa mrnčí celý deň!

Autor: spokojná mama

Zažívate aj vy občas dni, kedy sa vaše dieťatko správa úplne inak ako obvykle? Zo spokojného bábätká je zrazu podráždené a za všetko mrnčiace. Nedokážete ho ani na chvíľku „odložiť“ bez toho aby neprišiel plač. Choré nie je a na prerezávanie zúbkov to tiež nevyzerá. Čo môže byť príčinou, že dieťa mrnčí celý deň a je neobvykle podráždené? Odpoveď vás možno zaskočí.

 

Ako dieťa rastie

Počas prvého roka svojho života vyrastie bábätko priemerne o 25cm. V minulosti sa verilo, že dieťatko rastie plynule, každým dňom približne rovnakým tempom. Dnes už však na základe mnohých výskumov vieme, že to tak nie je. Detičky rastú v skokoch, čiže obdobie rastového pokoja strieda krátke, často len jedno či dvojdňové obdobie rýchleho rastu. Za pár dní (v zahraničných výskumoch sa často hovorí aj o jednom dni) môže dieťatko vyrásť aj viac ako jeden centimeter. V slovnom spojení „rastieš zo dňa na deň“ je teda viac pravdy ako by sa mohlo zdať.

O období rýchleho rasu ste už mohli počuť aj ako o rastovom špurte. Väčšina zdrojov však uvádza, že rastový špurt môžme očakávať v 3 týždni, 3 mesiaci a neskôr v 6 mesiacoch života dieťatka. Spomínaný rýchly rast v tzv. skokoch však môžme pozorovať u dieťaťa oveľa dlhšie.

 

dieťa mrnčí

 

Dieťa mrnčí lebo rastie?

V podstate áno. Rýchly rast môžu detičky pociťovať určitým nepohodlím. Aj keď tomuto javu nepripisujeme v období do jedného roka vyslovene bolesť, napnutie svalov a pocity bábätka pri rýchlom raste môžu byť nepríjemné. Bábätko môže mať v tomto období aj horší nočný spánok, čo nás opäť privádza k ďalšiemu dôvodu prečo dieťa mrnčí aj počas dňa.

Obdobie rýchleho rastu by sme si u najmenších detí mohli ľahko zameniť napr. s prerezávním zúbkov. V období rastu si však môžeme všimnúť aj zvýšený hlad dieťatka resp. častejšie sa dožadovanie prsníka u dojčených detí.

Každá matka pozná svoje dieťa a vie rozlíšiť, čo je u neho bežné správanie a čo sa vymyká jeho norme. Obdobia prerezávania zúbkov či rýchleho rastu sú rovnako náročné pre maminky ako pre detičky. Treba však mať na pamäti, že bábätko našu pozornosť a lásku v tomto období potrebuje viac ako obvykle a že práve naša blízkosť je pre neho najúčinnejším spôsobom ako toto ťažké obdobie zvládnuť.

Rodičia si často neuvedomujú, aké dôležité je zaujímať sa o potreby a dôvody správania dieťatka a porozumieť im. Dostatok infromácií o našich deťoch nám často pomôže vyriešiť zdanlivo náročné situácie a zachovať sa správne. Napríklad ak dokážeme identifikovať obdobie rýchleho rastu dieťatka, dokážeme sa na neho pozerať ako na dieťa, ktoré potrebuje našu pomoc a nie na protivné či umrčnané dieťa. Ak vás vaše detičky zaujímajú, odporúčame skvelý dokumentárny seriál, ktorý vám pomôže svoje dieťatko lepšie pochopiť.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť