Čo robiť s deťmi počas karantény?

Autor: spokojná mama

Týždne doma plynú a detičky nám začínajú byť bez svojich kamarátov a obvyklých hier vonku pomaly frustrované. Čo robiť s deťmi počas karantény? Ak už aj vám dochádzajú nápady, skúste sa inšpirovať v našom článku.

 

Cvičte

Nájdite si vhodné cvičenie na YouTube, také ktoré zvládnete vy aj dieťa a cvičte spolu. V tomto období keď máme nedostatok pohybu a celé dni niečo vyjedáme to prospeje obom a vo dvojici to bude aj zábava. Dobrá hudba, smiech a pohybom vyplavované endorfíny sú veľmi dobrou kombináciou!

 

Vyrobte si vlastnú spoločenskú hru

Stačí na to väčší výkres, farebné fixky a trochu fantázie. Isté sú len políčka štart a cieľ ostatné už je na vašej fantázii. Panáčikov aj kocku na hádzanie si môžte požičať z Človečka, ktoré má doma snáď každý. Čarovný les, cesta rytiera či zakliata princezná – o čom bude vaša hra?

 

Napíšte niekomu list

Babička, strýko, bratranec či kamarát – počas týchto dní nám i našim deťom chýbajú blízky ľudia. Často bývajú neďaleko nás ale kvôli karanténe sa nesmieme vidieť. Dajte im vedieť, že na nich myslíte a chýbajú vám. Napíšte im s deťmi list a keď pôjdete na prechádzku hoďte im ho do schránky. Mnoho detí už ani nepozná túto formu komunikácie a tak bude mať písanie listu či pohľadnice pre ne aj edukačný význam.

 

Pečte

Deti milujú pečenie s maminkou! Ideálne sú napr. muffiny, ktoré sú ľahké na prípravu a dajú sa pripravovať aj v zdravšom prevedení s banánového alebo jabĺčkového cesta.

 

 

Pomoc s domácimi prácami

Snáď nikdy nebude vhodnejší čas ako je teraz. Už neviete čo robiť s deťmi počas karantény, no popri všetkých povinnostiach nestíhate domácnosť? Deti sú celé dni doma a majú viac voľného času ako kedykoľvek predtým. Je čas začleniť ich do domácich prác, a vysvetliť im ako funguje domácnosť. Samozrejme s ohľadom na vek.
3-4 ročné deti napríklad môžu pomôcť párovať opraté ponožky či poliať kvety. 5-6 ročné deti by nemali mať problém utrieť prach alebo prestrieť stôl pred večerou. Staršie deti už pokojne môžu povysávať alebo aj umyť dlážku.
Dôležité je deti pochváliť za odvedenú prácu a neočakávať dokonalosť.

 

Maľujte

Namaľujte  spolu obraz (stačí kancelársky papier podlepiť kartónom a vytvoriť háčik z drôtu) ktorý si doma zavesíte. Ak sú deti maličké môže obraz pozostávať z odtlačok ich rúčok namočených vo farbe.

 

čo robiť s deťmi počas karantény

 

Rozprávky vašej mladosti

Pozrite si spolu rozprávky či filmy (opäť z ohľadom na vek), ktoré ste ako deti milovali. Že grafika rozprávky je zastaralá a obraz nebude v HD kvalite? Deti to tak nevnímajú a budú sa tešiť, že im ukazujete niečo z vášho detstva. Princezná Fantagiro či Nekonečný príbeh? Zalovte v pamäti a užite si nostalgiu.

 

Nechajte u vás vyrásť malú záhradku

Nemusíte zháňať hlinu. Snáď každý má doma vatu a fazuľku či šošovičku. Deti sa naučia ako sa starať o rastlinku a budú sa tešiť na každé ďalšie ráno kedy môžu skontrolovať čo nové sa v ich malej záhradke deje.

 

Navštívte s deťmi múzeum

Najznámejšie múzea sveta ponúkajú online prehliadky svojich umeleckých diel a historických artefaktov. Deťom týmto spôsobom môžte ukázať diela od Michelangela v Louvre alebo exponáty dinosaurov Národného prírodného múzea vo Washingtone. Chlapcov by mohla zaujať virtuálna prehliadka výskumných centier NASA, ktorá je taktiež bezplatné.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť