Buď buddy dobrovoľník – priateľ na celý život

Tu naozaj platí, že môžeš zmeniť niekoho život

Autor: spokojná mama

Buddy program vznikol, aby každé dieťa, ktoré nemôže vyrastať vo svojej vlastnej rodine malo niekoho, komu môže dôverovať a s kým má blízky vzťah. Buddy dobrovoľník dokáže dať dieťaťu to najdôležitejšie a najpotrebnejšie – blízky vzťah s dospelým, ktorý by sa mu nezištne venoval.

 

Kto je buddy dobrovoľník

Buddy dobrovoľník je dospelý človek (vo veku aspoň 25 rokov), ktorý sa pravidelne stretáva s jedným, vybraným dieťatkom z centra pre rodiny. Pre dieťatko bez rodiny sa stáva blízkym priateľom a dôverníkom.  Stretávanie sa uskutočňuje v dohodnutých, pravidelných termínoch – raz týždenne, mimo centra.

 

Aké dieťatko dobrovoľník dostane?

Koordinátorky programu buddy (psychologičky) hľadajú vhodných dobrovoľníkov na základe potrieb dieťaťa, jeho životného príbehu a záľub. Berú do úvahy tiež osobnosť a preferencie dobrovoľníka o osobnosti dieťaťa. Buddy dobrovoľník musí bývať alebo pracovať v blízkosti bydliska alebo školy dieťaťa.  Mal by byť aspoň o 10 rokov starší, ako dieťatko, pričom sú dvojice  vždy rovnakého pohlavia.

 

Zámerom programu je priateľstvo na celý život

Tento druh dobrovoľníctva si treba poriadne zvážiť. Nejedná sa o jednorazovú, alebo príležitostnú pomoc. Ide o niekoľko ročný záväzok. Minimálna dĺžka spolupráce je tri roky, ale ideálny stav je ostať po boku dieťaťa celý život. Dobrovoľníci prechádzajú náročným výberom, aby boli schopný budovať si s dieťaťom dlhodobý, bezpečný a dôverný vzťah. Toto dobrovoľníctvo síce nevyžaduje špecifické vzdelanie, ale maximálnu stabilitu, trpezlivosť a zodpovednosť dobrovoľníka.

 

Kompletné informácie získate na www.tvojbuddy.sk

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť