Ako si nájsť prácu po materskej? Toto je dôležité

Autor: spokojná mama

Ako si nájsť prácu po materskej dovolenke? Mnohé z nás výber zamestnania značne podceňujú. Práca, ktorá nás bude napĺňať je pritom jedným z hlavných aspektov spokojného života. Ak vezmeme do úvahy, že by sme osem hodín denne robili niečo, čo nás nebaví, či dokonca frustruje, máme zarobené prinajmenšom na značnú psychickú nepohodu, ak nie depresiu. Naopak, ak zavriete oči a predstavíte si, že každý deň robíte to, čo vás v skutočnosti baví a napĺňa, máte skvelých kolegov a platobné podmienky, s ktorými ste spokojný, celý svet je zrazu akýsi ružovší.

 

Ako si nájsť prácu po materskej dovolenke?

Hlavné problémy, s ktorými mamičky po materskej dovolenke obvykle bojujú, sú dva. Prvým je pracovná doba, ktorú musia prispôsobovať zanášaniu a vyzdvihovaniu dieťatka/ detí zo škôlky, či školy. Druhým, vážnym problémom je po troch rokoch „doma“, nedostatok sebavedomia. Oba „problémy“ je dôležité začať riešiť v dostatočnom časovom predstihu. Ak sa začnete nad prácou zamýšľať mesiac pred ukončením materskej dovolenky, je isté, že budete v strese.

1. Pracovná doba

Je pravda, že práve mama je obvykle z páru tou, ktorej pracovný čas musí byť prispôsobený deťom. O to dôležitejšie je začať nad novým zamestnaním premýšľať v dostatočnom, niekoľkomesačnom predstihu. Zistite, aké sú možnosti a diskutujete s rodinnými príslušníkmi. Manžel, babka, dedko. Kto by mohol v akom čase s deťmi pomôcť? Ak budete jedinou osobou, ktorá môže deti zanášať aj vyzdvihovať a teda musíte tomu prispôsobiť aj hľadanie práce, pripravte sa na to, že nájsť vhodné zamestnanie, bude zložitejšie. Napriek tomu sa však snažte skutočne dôkladne hľadať prácu, ktorá vás bude naozaj baviť a napĺňať a neskočte po prvej príležitosti, kde vám to časovo vychádza.

2. Nedostatok sebavedomia po materskej dovolenke 

Dôležité je uvedomiť si, že vrátiť sa do práce po niekoľkých rokoch na materskej dovolenke, je do určitej miery stresujúce pre každú ženu. Nie ste výnimka a nie ste na tom o nič horšie, ako tisícky ďalších žien. Ak máte pocit, že máte slabšiu slovnú zásobu, neorientujete sa vo svetovom dianí, alebo potrebujete oprášiť nejaký cudzí jazyk, pustite sa do práce. Posledné mesiace na materskej dovolenke by ste mali venovať čítaniu kníh, sledovaniu správ, jazykovej škole, oprášeniu znalostí s prácou s počítačovými programami, alebo akejkoľvek oblasti, ktorú potrebujete vyriešiť, aby ste sa cítili pri nástupe do práce komfortne.

 

Ako si nájsť prácu po materskej – držte sa týchto stručných bodov

» zistite, čo vás skutočne baví a v čom ste dobrý – nemusí to byť nutne to, čo ste vyštudovali
» zamerajte sa na dobre (a pravdivo) napísaný životopis a motivačný list
» svedomito sa pripravte na pracovný pohovor a zbavte sa tak zbytočného stresu
» nevsádzajte všetko na jednu kartu a navštívte viacero pracovných pohovorov
» vytvorte si podmienky, ktoré vás nebudú nútiť, vziať prvú pracovnú ponuku, ktorá príde

 

Kde prácu hľadať

Zlaté časy printových médií sú dávno za nami a vy už určite viete, že pri hľadaní práce by ste mali svoju pozornosť upriamiť predovšetkým na online svet. Na Slovensku aktuálne funguje viacero portálov s ponukami práce. Vyberte si dva, či tri, ktoré budete pravidelne sledovať. Medzi obľúbené patria napríklad profesia.sk a pracuj.sk.

 

Pred prvým pohovorom…

Pracovný pohovor je prvým reálnym stretnutím s vašim potenciálnych zamestnávateľom. Dôležité je uvedomiť si, že ste rovnocennými partnermi. Nie ste viac, ani menej. Tak, ako si vyberá firma vás, vyberáte si aj vy firmu, v ktorej budete pracovať. Rovnako, ako sa váš budúci zamestnávateľ, upriamuje aj na vašu neverbálnu komunikáciu, všímajte si ju aj vy. To, ako sa cítite vo svojom (možno) budúcom pracovnom prostredí, spôsob komunikácie, dochvíľnosť, či celkové zaobchádzanie s vami.

O tom, ako sa dôkladne pripraviť na pracovný pohovor aj o pohľade skúsenej personalistky na kandidátku vracajúcu sa z materskej dovolenky, sme už v minulosti priniesli pútavý rozhovor s Peťkou Sujovou. Ak je táto téma pre vás aktuálna, určite si prečítajte Peťkine rady. Petra Sujová je recruiterka a kariérna poradkyňa, ktorá pomáha ľuďom uspieť na pracovnom pohovore na pozíciách, ktoré sú v súlade s ich silnými stránkami a životnými hodnotami. V prípade, že si nie ste s prípravami na pracovný pohovor, či s napísaním kvalitného životopisu isté, využite Peťkinu pomoc vo forme online konzultácie TU.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť