Aj fungujúce a harmonické partnerstvá môžu prejsť výraznými zmenami po príchode detí, keď sa objavia rozdiely v názoroch na výchovu. Čo robiť, keď tvoj partner nesúhlasí s tvojím spôsobom výchovy a ty s tým jeho? V tomto článku nájdeš praktické tipy a rady, ako riešiť rozdielne názory na výchovu detí v partnerstve a nájsť spoločnú reč, aby ste mohli spolu vytvoriť láskyplné a bezpečné prostredie pre vaše deti.
Vyhni sa poučovaniu svojho partnera
Vyhni sa konfrontáciám z nadradenej pozície, kedy svojmu partnerovi naznačuješ, že máš pravdu a on sa mýli. Ak začnete boj o to, kto má pravdu, zákonite sa dostanete do hádky, z ktorej môžu odísť len dvaja porazení. Predkladanie štúdií, ktoré dokazújú omyl druhej strany, fungujú len vo svete vedy a techniky. V rámci rodiny vedú k pocitu nepochopenia a k „vedeckej hádke.“ Každý prístup, ktorý priamo či nepriamo naznačuje, že tá druhá straná „to robí zle“, spôsobí len odpor a protitlak. Miesto toho pracuj na tom, aby si doma vytvorila prostredie založené na rešpekte a bezpečí, kde môže ktokoľvek kedykoľvek vyjadriť svoj názor, a to nielen na výchovu. Prostredie, v ktorom nehrozí, že pri zmene názoru niekto bude počuť: “Veď ja som ti to hovorila!“
Pracuj na svojom vzťahu s partnerom
Keď máte pevný partnerský vzťah založený na dôvere a rešpekte, bude tvoj partner so zvedavosťou sledovať, ako sa správaš k vašim deťom ty. A možno sa dokonca rozhodne niečo na svojom prístupe aj zmeniť. Nie však preto, že by si ho k tomu prinútila. Ale preto, že uvidí, aký vzťah máš s vašimi deťmi ty v porovnaní s ním. Pracuj na svojej komunikácii nielen s deťmi, ale aj s partnerom. Nenásilná komunikácia podľa M.B. Rosenberga ti ponúka nástroje, ako môžeš zlepšiť partnerskú komunikáciu a vytvoriť si vzťah založený na vzájomnom rešpekte, porozumení a empatii.
Hovorte o svojich hodnotách
Ujasnite si svoje základné hodnoty a komunikujte ich navzájom otvorene. Čo pre teba znamená rešpekt v rodičovstve? A ako sa prejavuje? Ako to má tvoj partner? Kedy sa cíti byť rešpektovaný? Rozdiely v hodnotách nie sú bezpodmienečnou prekážkou harmonického vzťahu. To čo rozhoduje, je vaša schopnosť komunikácie a ochota hľadať riešenia, ktoré vyhovujú obom.
Diskutujte mimo konflitkých situácií
Preberte si situácie, ktoré neprebiehali podľa vašich predstáv po ich skončení. Zisti, ako ich prežíval tvoj partner. Čo bolo preňho náročné? Rozprávajte sa o vlastnom detstve a o tom, čo by robili jeho rodičia v takej situácii. Nenásilná komunikácia vychádza z toho, že každý robí to najlepšie, čo dokáže. Aj tvoj partner robí to najlepšie, čo sa sám zo svojho detstva naučil. Rozprávajte si navzájom o svojich túžbach a obavách a venujte si navzájom empatiu. Len takýmto vytvorením blízkosti dokážete z dlhodobého hľadiska nájť k sebe cestu aj napriek rozdielnym názorom na výchovu detí.
Komunikujte si navzájom hranice
V partnerstve je kľúčové, otvorene komunikovať o svojich hraniciach, najmä pokiaľ ide o výchovu detí. Je dôležité, aby ste si obaja ujasnili, čo dokážete ešte zniesť a čo je pre vás už úplne cez čiaru. Rozprávajte sa o tom, čo komu pomôže v momentoch, kedy prestáva zvládať náročnú situáciu s deťmi. Tento krok je nevyhnutný na riešenie rozdielnych názorov na výchovu detí v partnerstve.
Vzájomne sa podporujte
Ak tvoj partner vybuchne a hovorí či robí veci, ktoré vieš, že neskôr oľutuje, ponúkni mu podporu spôsobom, ktorý mu vyhovuje. Vyhni sa poučovaniu či kritizovaniu svojho partnera počas konfliktu. Miesto toho diskutujte mimo konfliktu o tom, čo by komu pomohlo v takej situácii. Chce tvoj partner, aby si ho bez slova vystriedala? Alebo naopak, chce, aby si sa ho najskôr opýtala, či vôbec potrebuje pomoc? Ujasnite si, aký typ podpory jeden od druhého očakávate vo vyhrotenej situácii.
Zapoj partnera do procesu
Pokiaľ nechceš partnera poučovať, ale bola by si rada, keby sa naučil pár efektívnych formulácií a rešpektujúci prístup k deťom, navrhni mu spoločnú účasť na bezplatnom minikurze o tom, ako správne reagovať na detské emócie. 4-dňový minikurz zadarmo “Detské emócie pod kontrolou” pomôže tebe aj tvojmu partnerovi zvládať detské emócie s ľahkosťou a nadhľadom aj keď nemáte čas nazvyš.
Na 4-dňovom minikurze zadarmo pre zaneprázdnených rodičov“ Detské emócie pod kontrolou“ získate:
- Praktické rady: Naučíte sa efektívne techniky, ktoré môžete ihneď aplikovať vo vašom každodennom živote, keď budú vaše deti v silných emóciách.
- Konkrétne stratégie: Získate stratégie, ktorými podporíte emocionálnu inteligenciu vašich detí.
- Zlepšenie komunikácie: Získate nástroje na lepšiu komunikáciu s deťmi aj medzi sebou navzájom.
- Hlbšie porozumenie emócií: Pochopíte, ako pracovať s detskými emóciami a ako na ne efektívne a rešpektujúco reagovať.
- Posilnenie vzťahov: Minikurz vám pomôže posilniť váš vzťah s partnerom aj s deťmi.
Riešenie rozdielnych názorov na výchovu detí nie je ľahké, ale s trpezlivosťou, rešpektom a otvorenou komunikáciou sa dá dosiahnuť spoločné porozumenie.