Aké vyšetrenia ťa čakajú v tehotenstve?

Autor: spokojná mama

Obdobie tehotenstva so sebou prináša aj množstvo návštev gynekológa a niekoľko rôznych vyšetrení. Viete, čo všetko vás čaká?

Potvrdenie gravidity

Účelom prvého vyšetrenia v tehotenstve je potvrdenie gravidity. Ak si prišla príliš skoro, lekár môže vidieť ešte len gestačný vak. Objedná ťa o dva či tri týždne neskôr, kedy už bude s určitosťou vidieť aj plod – tvoju malú fazuľku. Ideálne je lekára navštíviť (samozrejme pokiaľ nemáš zdravotné problémy) až okolo 6. týždňa tehotenstva.

 

Vystavenie tehotenského preukazu

Gynekológ definitívne potvrdí tvoju tehotnosť. Pomocou vaginálneho ultrazvuku by ti mal už lekár s určitosťou povedať či vidí len jedno embryo alebo sa môžeš tešiť na viac prírastkov.

Lekár ti vystaví tehotenský preukaz. Zaznačí ti do neho vypočítaný dátum pôrodu aj predpokladaný nástup na materskú dovolenku. Nasleduje váženie a meranie tlaku, ktoré sa na tehotenských poradniach stane každomesačnou rutinou. S lekárom sa uvidíš približne o 4 týždne. Sestrička ťa nabalí brožúrami a letákmi o tehotenstve.

 

Odbery krvi na vylúčenie chorôb

V 10. až 13. týždni (presný dátum vždy určí tvoj lekár) ťa čaká  odber krvi zameraný na vylúčenie Downovej choroby a ráštepu neurálnej trubice. Odber sa robí nalačno. Súčasne ti odoberú krv aj na syfilis, toxoplazmózu, HIV, zistenie krvnej skupiny + RH faktoru.

Sestrička bude vyžadovať aj vzorku moču. Ten sa vyšetruje na bielkovinu, hnis a cukor.

 

1. Ultrazvukový skríning

Približne v 13.tom týždni ti lekár urobí 1. ultrazvukový skríning vaginálnou sondou a overí veľkosť plodu a potvrdí jeho vitalitu – akcie srdca. Lekár vylučuje zrejmé vývojové poruchy plodu.

 

Vyšetrenie krvi na APF hodnoty

Vyšetrenie krvi na hodnoty APF (alfafetoproteín) sa robí obvykle medzi 15. až 18. týždňom. Znížená hladina APF môže signalizovať riziko Downovho syndrómu. Zvýšená zase riziko poškodenia neurálnej trubice. Čím je žena staršia, tým väčšie riziko vzniká.

Pozor: Tento test poukazuje len na zvýšené riziko vzniku uvedených chorôb, nie na jasnú prítomnosť choroby. Ak tvoje hladiny APF nie sú v poriadku, lekár ťa objedná na amniocentézu – odber plodovej vody.

 

2. Ultrazvukový skríning

Približne v 21. týždni sa robí druhý ultrazvukový skríning brušnou sondou. Opäť sa sleduje rast a vitalita plodu a diagnostikujú sa ďalšie možné vývojové anomálie.

Práve pri tomto vyšetrení obvykle tvoj gynekológ akceptuje aj prítomnosť tvojho partnera.

 

Opäť odber krvi – vylučujeme cukrovku

Dve hodiny po vypití sladkého roztoku – 75g glukózy do 250ml vody nalačno, ti sestrička odoberie krv z prsta na vylúčenie tehotenskej cukrovky. U žien, ktoré majú krvnú skupinu s negatívnym RH faktorom sa opäť robí vyšetrenie Rh protilátok.

 

3. Ultrazvukový skríning

Lekár pomocou abdominálnej sondy vylučuje hypotrofiu plodu, zisťuje aj polohu dieťatka a zameriava sa na vývoj jeho jednotlivých orgánov.

 

Vypísanie materskej dovolenky

V 34. týždni ti lekár vypisuje materskú dovolenku. U žien s negatívnym RH faktorom sa robí tretie a teda posledné vyšetrenie na protilátky.

 

“Pásy“

Od 36. teho týždňa začneš chodiť na tzv. “pásy“. Lekár tu zaznamenáva srdečnú frekvenciu plodu a súbežne aj maternicové kontrakcie. Pásy alebo odborne kardiotokografia umožní včas rozpoznať ohrozenie plodu nedostatočným okysličením.

Tieto vyšetrenia by mala v tehotenstve absolvovať každá „tehuľka“. Uvedené týždne, kedy sa vyšetrenie vykoná  sú orientačné a tvoj lekár ťa môže objednať na konkrétne vyšetrenie o nejaký ten týždeň skôr či neskôr. Obvykle však platí, že do 22.týždňa budeš navštevovať svojho gynekológa každé 4 týždne, do 30 týždňa to budú každé 3 týždne a približne od 36. týždňa to už bude 1x do týždňa.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť