„Zarábaj z domu, info v správe!“ O čo skutočne ide?

Autor: spokojná mama

Zarábaj z domu – zbohatneš na počkanie?

Pochybné inzeráty na sociálnych sieťach, s ktorými si sa bezpochyby stretla už aj ty. Často tieto inzeráty či statusy, pôsobia už na prvý pohľad nedôveryhodne, keďže inzerujúca okrem ohromného príjmu a práce z „pohodlia domova“ neudáva žiadne ďalšie informácie. Drvivá väčšina ani dokonca neodpovedá do komentárov na otázky a schováva sa za formulku „info v správe“.V tomto článku ti priblížime o čo vlastne ide.

Názov sa mení, pointa ostáva

Všetky tieto ponuky majú rovnakého menovateľa. Je ním multi level marketing alebo v skratke MLM. Tento spôsob sa používa na propagáciu a predaj výrobkov už pomerne dlho. V posledných rokoch ale zažíva MLM boom vďaka jednoduchej a účinnej propagácií prostredníctvom sociálnych sietí a internetu ako takého. Inzeráty sa teda týkajú rôznych firiem no jedná sa vždy o rovnaký spôsob predaja.

Ako MLM funguje?

Na začiatku je vždy spoločnosť, ktorá vyrába a ponúka tovar (najčastejšie je to kozmetika, predávaná formou katalógového predaja). Táto spoločnosť dodá svoje produkty nezávislým predajcom, ktorý ho predávajú priamo zákazníkovi. Ak je predajca šikovný, vytvorí si sieť predajcov, ktorí budú predávať „pod ním“ a on tak získa podiel aj z ich predaja. Takto sa vytvárajú siete predaja.

Tovar sa teda nedostáva do kamenných predajní. Predáva ho sieť predajcov predovšetkým prostredníctvom sociálnych sietí a priamych stretnutí, kde potenciálneho zákazníka presviedčajú o kvalitách tovaru.

Dá sa na MLM zarobiť?

Niektoré spoločnosti majú percentuálny podiel, teda odmenu, ktorú získa predajca za svoj predaj nastavenú naozaj slušne. Podľa dostupných informácií sa táto odmena môže šplhať až na 30% zo sumy predaného tovaru.

V praxi to znamená, že ak ako predajca predáš napríklad zubnú pastu za 10€, tvoj zisk zo sprostredkovania tohto predaju budú 3€.

Odkiaľ sú peniaze na odmeny pre predajcov?

Z vyššie uvedených informácií sa môže zdať, že cena produktu je navýšená o sumu, ktorú si predajca na teba zarobí a teda produkty sú značne predražené. V skutočnosti suma umelo navýšená vôbec byť nemusí. Ako je to možné?

MLM marketing nepoužíva klasické marketingové stratégie ako sú vysielanie reklám v televízii či printové média čo je v dnešnej dobe extrémne nákladná záležitosť. Reklamu im robia samotný predajcovia zadarmo, prostredníctvom sociálnych sietí či odporúčaním na osobných stretnutiach. Ďalej spoločnosti ušetria značnú časť na výdavkoch za predaj prostredníctvom kamenných obchodov. Napríklad aj týmito ušetrenými peniazmi môže spoločnosť štedro odmeniť predajcu.

Zarábaj z domu aj ty, no nemusí to byť také jednoduché…

MLM predajcom sa môže stať naozaj ktokoľvek. To či budeš úspešná už je druhá vec. Táto práca totiž nemusí byť taká jednoduchá ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Jednoznačnou podmienkou úspechu je neustále vyvíjanie aktivity. Obvykle si predajkyne vytvoria na sociálnej sieti skupinu, do ktorej je potrebné denne pridávať statusy, príbehy a videá založené ideálne na vlastných skúsenostiach s produktmi. Ak by si to nerobila prostredníctvom internetu, budeš to musieť robiť pri osobných stretnutiach. Tak či onak, mnohým ľuďom v tvojom okolí sa môže zdať táto neustála aktivita otravná.

Ak chceš byť v predaji skutočne dobrá, musíš mať o produktoch a spoločnosti samotnej rozsiahle informácie, čo samozrejme vyžaduje množstvo času na študovanie.Ďalej nesmieme zabudnúť, že okrem predajcu si aj doručovateľ. Všetky objednané produkty bude potrebné osobne doručiť. Takáto práca teda môže byť časovo náročnejšia ako si myslíš.

Drvivá väčšina ľudí, ktorí sa chytia na čarovnú formulku „Zarábaj z domu“  sú mamičky na materskej dovolenke. Je to pre nich často jediná šanca ako prispieť do rodinného rozpočtu. Ak sa ale MLM chceš venovať starostlivo si vyber spoločnosť, ktorá ponúka skutočne kvalitné produkty a rob túto prácu z presvedčenia a nie len pre peniaze.

Aký je tvoj názor na takýto predaj? S tvojou skúsenosťou sa s nami určite podeľ v komentári.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť