Asi každý z nás si vie predstaviť krajšie strávený čas ako pri upratovaní domácnosti. Nehovoriac o tom, koľko peňazí človek investuje do čistiacich prostriedkov, pričom veľakrát stojíte v obchode a čítate etikety, aby ste našli niečo účinné a zároveň nie drahé. Máme pre vás pár jednoduchých tipov, ako viete vyčistiť domácnosť aj s použitím toho, čo doma bežne máte, čím nielen ušetríte, ale dosiahnete aj želaný efekt. Čistenie octom, či sódou bikarbónou si zamilujete!
Čistenie octom, sódou a citrónovou šťavou v kúpeľni
Vaňa a umývadlo
Vaňu a umývadlo vyčistíte jednoducho zmesou vody a octu, ktorú si zarobíte do rozprašovača, nastriekate a po pol hodinke pôsobenia vyčistíte už len handričkou. Na mydlové usadeniny a iné nečistoty môžete použiť aj handričku namočenú do citrónovej šťavy. Rovnako účinná je aj pasta z jedlej sódy a vody. Na ťažko odstrániteľné škvrny sa odporúča zmes citrónovej šťavy, octu a kuchynskej soli.
Vodovodné kohútiky
Ak chcete mať stále lesklé vodovodné kohútiky a sprchové hlavice bez fľakov, doleštite ich po umytí kúpeľne bielou zubnou pastou, čím zabezpečíte, že sa na nich nebude usádzať špina. Ak je na nich usadený vodný kameň, pomôže ocot – naplňte plastové vrecúško octom a ponorte doň vodovodnú batériu alebo hlavicu sprchy a nechajte pôsobiť celú noc.
Kúpeľňové zrkadlo
Kúpeľňové zrkadlo sa odporúča pretrieť rozkrojenou cibuľou a následne ho umyť pastou zo sódy a vody. Ďalšou možnosťou je aj použitie octu zriedeného s vodou (na 1l vody 1 hrnček octu) – veľmi účinné aj na umývanie okien ;-). Na leštenie zrkadla môžete použiť aj bielu zubnú pastu, vďaka čomu naň nebude sadať prach a nebude sa pri sprchovaní zahmlievať.
Obkladačky
Škáry medzi dlaždicami vyčistíte najlepšie zmesou sódy a vody prípadne aj s pridaním trošky octu. Viac o tom, ako sa starať o kachličky, aby vyzerali ako nové, si prečítajte tu.
Upchatý odtok
Na upchatý odtok pomáha sóda bikarbóna s octom – šálku sódy bikarbóny zalejte šálkou horúceho octu. Tou istou zmesou odstránite ľahko aj vodný kameň v toaletách – najprv nalejte ocot a vyčistite kefou a následne nasypte sódu a na to nalejte znova ocot a takto nechajte pôsobiť 15-30 minút a nakoniec použite opäť kefu. Raz za mesiac môžete sódu nasypať aj do nádržky toalety a nechať cez noc pôsobiť. Alebo môžete potrieť usadený vodný kameň aj citrónovou šťavou a nechať cez noc pôsobiť.
Zubné kefky, hrebene a kefy
Zubné kefky vydezinfikujete, keď ich na noc ponoríte do roztoku vody so sódou. Hrebene a kefy na vlasy zbavíte zas nečistôt namočením do horúcej vody s pár lyžičkami sódy bikarbóny. Keď voda vychladne, opláchnite čistou vodou a nechajte vyschnúť.
Žehlička na vlasy
Žehlička na vlasy sa časom zanesie kvôli používaniu kozmetických prípravkov pred vyhladením – tu pomôže zubná pasta, ktorú natrite na vychladnutú žehličku, nechajte chvíľu pôsobiť a vyčistíte.
Pranie
Sóda je aj vynikajúce bielidlo, stačí pri praní pridať pár lyžíc do pracieho prášku. Alebo môžete použiť ocot, ktorý sa odporúča aj pri farebnom prádle namiesto odfarbovača, zabezpečí sýtosť a stálosť farieb. Dokonca ho môžete použiť aj ako aviváž – stačí primiešať trochu rozmarínu, aby ste sa zbavili nepríjemného zápachu a nielenže vám to prevonia prádlo, ale ho aj zmäkčí a najmä zbaví baktérii. Na škvrny je zas účinný citrón – pridajte 2 plátky citróna do horúcej vody, do ktorej prádlo namočíte, nechajte pár hodín pôsobiť a potom klasicky vyperte v práčke.
Účinné čistenie a zároveň dezinfekcia kuchyne
Čistenie octom je v kuchyni naozaj univerzálnym spôsobom, ako nielen čistiť ale aj dezinfikovať. Či už potrebujete vyčistiť drez, odstrániť mastnotu na sporáku, zbaviť rýchlovarnú kanvicu vodného kameňa, alebo dezinfikovať, čistenie octom je top spôsob. Ocot obsahuje kyselinu octovú. Táto kyselina ničí baktérie a vírusy, ktoré sú obzvlášť v miestnosti, kde pripravujeme jedlo a stravujeme sa, nežiadúce. Pri čistení sa odporúča do zmesi octu a vody pridať aj pár kvapiek éterického oleja, čím sa vyhnete neželanému zápachu.
Riad
Lesklý riad docielite nasypaním sódy do prostriedku na umývanie riadu, čím ľahko odstránite aj mastnotu a pripáleniny. Rovnaký postup môžete zvoliť aj pri umývaní rúry na pečenie, pôjde to oveľa ľahšie. Na odstránenie mastnoty a zvyškov jedál pomáha aj plátok citróna potretý sódou.
Mikrovlnná rúra
Zanesenú mikrovlnnú rúru zas očistíte jednoducho zmesou 1 šálky vody, 1 šálky octu a 2 polievkových lyžíc citrónovej šťavy – stačí zmiešať všetko dohromady, vložiť v miske do mikrovlnky a zapnúť na cca. 2 minúty. Keď sa vo vnútri vytvorí para, stačí už len pretrieť navlhčenou handričkou.
Kuchynská doska a hrdza
Kuchynskú dosku, či už drevenú alebo plastovú, zbavíte škvŕn potretím citrónovou šťavou, ktorú necháte pôsobiť asi 10 minút. Ak máte hrdzu na nožoch pomôže vám cibuľa – miesto, kde sa hrdza nachádza, stačí potrieť šťavou z cibule.
Zápach z koša
Zápachu z koša sa vyhnete, keď pred použitím potriete vnútro plastového vreca na odpadky citrónom. Rôzne pachy v domácnosti odstránite tiež vďaka sóde – či už je to pach v chladničke a v kuchynskej linke alebo pach topánok a oblečenia. Sóda pomôže aj pri zápachu čalúneného nábytku alebo koberca – posypte povrch a po pár hodinách stačí vysať, v prípade koberca už po 15 minútach.
Varenie
Pri varení je dobrým pomocníkom sóda – ako náhrada za prášok do pečiva, rovnako ju môžete použiť na dôkladne umytie zeleniny a mäsa. Ak chcete, aby vám naložené mäso v chladničke viac zmäklo, stačí ho posypať sódou. V prípade, že sa vám zrazí omáčka, nemusíte ju hneď vylievať, stačí pridať štipku sódy. Vďaka sóde si môžete skrátiť aj dobu varenia strukovín či kapusty. A na záver – príliš kyslé ovocie stratí pridaním sódy svoju kyslosť.
A čo dodať na záver? Domácnosť je čistá a my sme ušetrili peniaze za drahé prípravky z obchodu, za ktoré si môžeme zas dopriať napríklad pohár dobrého vínka, čo poviete :-).