Možno to poznáte aj vy. Bábätko vám donedávna celkom pekne spinkalo, odrazu sa niečo ako lusknutím prstov zmenilo a zo zaspávania sa stal dlhý boj. Plač, protest, nepokoj a spánok krátky, alebo dokonca žiadny. Čo sa stalo? S podobným problémom sa stretáva mnoho mamičiek. Hovoríme mu spánková regresia. O čo ide a ako sa s ňou popasovať?
Spánková regresia
Slovným spojením spánková regresia sa označuje zhoršenie spánku bábätka. Najlepšie si ju všimnú rodičia, ktorých bábätko spáva dobre, pretože odrazu sa zaspávanie výrazne zhorší, rovnako tak i samotný spánok. Príčin, prečo k spánkovej regresii dochádza, je viacero. Tou najčastejšou je spracúvanie nových podnetov a celkové zmeny, ku ktorým u detí dochádza prirodzeným vývojom. Bábätko predsa napreduje veľmi rýchlym tempom, vyvíja sa jeho telo, motorika, vnímanie, jeho osobnosť. Veď aj my dospelí máme často problém zaspať, keď máme neustále na mysli nejaký významný zážitok z uplynulého dňa, alebo keď nad niečím premýšľame. Rovnako pracuje aj mozog nášho dieťatka, spracúva všetko, čo v daný deň dieťa prežilo.
U mnohých bábätiek dochádza k zhoršeniu zaspávania v dôsledku vývoja pohybových zručností – keď sa bábätko naučí pretáčať z chrbátika na bruško a opačne, keď začne štvornožkovať a keď sa neskôr začne stavať na nohy. Toto všetko sú veľmi významné medzníky v živote bábätka, ktoré sa však, či sa nám to páči alebo nie, podpíšu aj na spánku. Dobrou správou je, že ako spánková regresia príde, tak rýchlo napokon aj odíde. Trvá približne 1 – 4 týždne.
Spánková regresia podľa veku bábätka
Keďže bábätko prechádza vývojovými zmenami postupne, aj spánkové regresie prichádzajú postupne. Za prvé dva roky sa ich môže vystriedať niekoľko. Nie je však pravidlom, že sa musia objaviť všetky. Niektorí rodičia ich u svojich detí nemusia postrehnúť vôbec, prípadne sa popasujú iba s jednou.
4-mesačná spánková regresia
Vo veku 3 – 4 mesiace dochádza k prvému zhoršeniu spánku bábätka. Je to jediná spánková regresia, ktorá neodíde úplne sama, ak bábätku nevytvoríme správne spánkové návyky. Vnútorné biologické hodiny dieťatka sa v tomto veku dovyvíjajú a to, ako bábätko zaspáva, bude ovplyvňovať jeho spánok nasledujúci rok, i dlhšie.
8-mesačná spánková regresia
V tomto veku sa u bábätka môže objaviť separačná úzkosť, ktorá taktiež stojí za kvalitou spánku dieťaťa. Okrem toho sa spánok môže zhoršiť aj ako vedľajší efekt rozvoja motoriky bábätka, keďže to sa v tomto období naučí štvornožkovať a postaviť sa. Bábätko chce svoj pohyb stále skúšať a trénovať, no a čo, že je noc a má spať. Niektoré detičky sa počas spánkovej regresie v noci môžu zobudiť a byť hore aj pár hodín, kým opäť zaspia. Táto spánková regresia býva veľmi náročná, pretože nevyspaté bábätko je, samozrejme, aj počas dňa nervózne, uplakané, mrnčí a je nespokojné.
12-mesačná spánková regresia
Vo veku jedného roka sa môže dieťatku zhoršiť spánok, najmä kvôli tomu, že sa začína stavať na nohy a robiť prvé kroky. Toto dokáže veľmi narušiť zaspávanie, ale aj denné spánky. 12-mesačná spánková regresia sa okrem toho prejavuje aj krátkymi dennými spánkami a nočným bdením.
18-mesačná spánková regresia
Dieťatku sa zdokonaľuje reč, chodí už dobre, napreduje rýchlym tempom. Všetko toto musí spracovať a aj preto je preň náročné v období okolo roka a pol zaspať a spinkať. Zároveň v tomto veku prechádza väčšina detí na jeden spánok, čo tiež predstavuje výraznú zmenu.
24-mesačná spánková regresia
Vo veku dvoch rokov sa stáva, že dieťa už nechce cez deň spať. Spánok odmieta a samotné zaspávanie trvá veľmi dlho. Pre toto obdobie je tiež charakteristický presun z postieľky do detskej postele, čo pre dieťa tiež znamená veľkú zmenu. Ak na to dieťa ešte nie je pripravené, netreba sa s presunom ponáhľať. Dvojročné dieťa by ešte malo cez deň spinkať, môže sa mu však znížiť množstvo spánku, ktoré cez deň potrebuje. Spravidla sa denný spánok skráti z 2 hodín na 1,5 hodiny. Ak obedný spánok nenarúša večerné zaspávanie a nočný spánok, je v tomto veku úplne v poriadku ho ponechať a nerušiť ho.
Ako zvládnuť spánkovú regresiu
Nedostatok spánku dokáže poriadne potrápiť nielen samotné bábätko, ale celú rodinu. Keď v noci zle spí bábätko, jeho plač budí všetkých ostatných. Nehovoriac o tom, že unavené dieťatko je potom aj cez deň podráždené, mrzuté a aj denné spánky haprujú. Hoci je to veľmi náročné, treba vydržať. Spánková regresia raz skončí, odíde a spánok celej rodiny sa vráti do normálu. Čo teda robiť?
Počas spánkovej regresie je dôležité nepoľaviť zo zaužívaných spôsobov zaspávania. Aj keď dieťa protestuje alebo sa mu nedarí zaspať, skúšajte ho ukladať tak, ako doposiaľ. Možno sa to nepodarí na prvý raz a budete musieť dieťa ukladať opakovane aj viackrát, ale vydržte.
Ak sa dieťatku darí zaspať iným spôsobom, než na aký ste boli zvyknutí – napríklad nie samostatne v postieľke, ale s vami v posteli, dovoľte mu to. Je predsa veľmi dôležité, aby sa vyspalo. A keď spánková regresia ustane, môžete sa vrátiť k pôvodným spánkovým návykom.
Vyvarovať by ste sa však mali vytváraniu nových spánkových asociácií. Ak začnete v období zhoršeného spánku napríklad uspávať dieťa na prsníku (ak ste to doteraz nerobili) alebo hojdaním na rukách, je veľmi pravdepodobné, že už sa dieťa nebude chcieť vrátiť k inému spôsobu uspávania.
Samozrejme, každé dieťa je jedinečné a originálne, rovnako tak i každá maminka. Preto si zvoľte taký spôsob uspávania, aký vyhovuje nielen bábätku, ale aj vám. Ak vám vyhovuje uspávať drobčeka dojčením, pokojne to robte. Je to úplne v poriadku a nič prirodzenejšie neexistuje. Rovnako je v poriadku, ak vám i dieťatku vyhovuje spánok v postieľke.
Spánková regresia je len jedno z období, ktoré pominie. Ak sa v ňom práve nachádzate, držíme vám palce, nech ho hravo zvládnete.
Titulná fotografia: justchillbabysleep.co.uk