Zväčšené nosné mandle u detí

Autor: Paula

Opakované infekcie dýchacích ciest a nekonečný kolobeh chorôb, z ktorého snáď ani nie je cesta von. Dieťa je viac doma ako v škôlke či škole. Aj vy to poznáte? Možno sa za tým ukrývajú zväčšené nosné mandle.

 

Nosné mandle – Čo to vlastne je?

Nosohltanové mandle, nazývané tiež nosné mandle, sú dve. Sú uložené vzadu v nosohltanovej klenbe. Keďže sú veľmi maličké, nevidíme ich voľným okom. Ide v podstate o drobné tkanivo, ktorého úlohou je produkovať protilátky a chrániť pred baktériami a vírusmi. Preto sú nosné mandle veľmi vysoko imunologicky aktívne práve v detskom veku. Zväčšené nosné mandle u detí však nemožno považovať len za ďalšiu z detských chorôb, ktorá odíde tak, ako prišla. Treba im venovať zvýšenú pozornosť.

Zväčšené nosné mandle u detí

Nádcha a pocit plného nosa nie je ničím príjemným. Soplíky sú, žiaľ, veľmi častou súčasťou detstva. Možno aj vo vašej domácnosti ste už vyskúšali všeličo – inhalátor, nahrievanie, zvlhčovanie vzduchu, konvička na výplach nosa. Môže sa stať, že sa jedna nosná mandľa zväčší. Prípadne sa zväčšia obidve. Rastú úplne prirodzene, postupne zväčšujú svoju veľkosť až do približne 8. roku života. Kým dieťa vojde do puberty, nosné mandle vymiznú. Zväčšené nosné mandle u detí pozorujeme najmä počas infekcie horných dýchacích ciest, čo je bežné. Problém nastáva vtedy, ak sa ani po ústupe ochorenia mandle nevrátia k pôvodnej veľkosti. Keď sa nosná mandľa dieťaťa zväčší, môže spôsobiť problémy tým, že  čiastočne zablokuje dýchanie nosom. Najmä u detí, ktoré bývajú veľmi často choré, a u tých so slabšou imunitou môžu zväčšené nosné mandle spôsobiť komplikácie, ktoré si neraz vyžadujú lekársky zákrok.

Spoznajte príznaky zväčšených nosných mandlí

Zväčšené nosné mandle u detí síce pohľadom nezbadáme, ale o ich zväčšení nás informuje viacero príznakov. Patrí medzi ne najmä:

– dýchanie ústami
– väčšia náchylnosť na infekcie
– dlhotrvajúce zápaly horných dýchacích ciest
– bolesti ucha
– zápal stredného ucha
– pískanie v ušiach
– časté soplenie
– nosová reč
– zdurenie krčných uzlín
– chrápanie v spánku
– unavený vzhľad tváre, ospalý pohľad

Ako prebieha vyšetrenie dieťaťa

Pri podozrení na zväčšené nosné mandle u detí, vás pošle pediater s dieťaťom na ORL vyšetrenie. To spočíva v takzvanej rinoskopii. Lekár potrebuje prezrieť nosohltan a mandle. Plameňom krátko nahreje malé zrkadielko (aby sa nezarosilo) a vsunie ho do úst, na jazyk zatlačí kovovou lopatkou. Ak je dieťatko nepokojné a nie je možné takto prezrieť nosohltan, vyšetruje sa pomocou prsta, ktorým lekár nosohltan prehmatá. Zväčšené nosné mandle je možné diagnostikovať aj RTG snímkou. V prípade nutnosti sa pristupuje na endoskopické vyšetrenie nosohltana, samozrejme po lokálnom znecitlivení.

Zväčšené nosné mandle u detí

Zväčšené nosné mandle u detí – Čo je ešte v norme a kedy ich treba vybrať?

Aj vy sa možno pýtate najmä v prechodnom a zimnom období, ako posilniť imunitu detí. Ak je problém práve vo zväčšených mandliach, jednou z ciest je ich vybratie. V dôsledku zväčšených nosných mandlí sa môže zhoršiť celkový zdravotný stav dieťaťa. Keďže sú mandle väčšie, bránia odtoku hlienu, čím spôsobujú nepríjemné a bolestivé zápaly stredného ucha, ktoré sa zvyknú vracať. Okrem toho sa dieťaťu horšie dýcha a sťažené môže byť aj prehĺtanie. Keď sa lekárskym vyšetrením zistí, že má dieťa zväčšené nosné mandle, neznamená to hneď, že ich treba vybrať. K tomu sa pristúpi až vtedy, keď sú pridružené ďalšie uvedené nepriaznivé klinické príznaky v dýchacích cestách. Ak je teda dieťa často choré, pozorujete nočné chrápanie alebo škrípanie zubami, ak nedýcha nosom ale otvorenými ústami a ak má vysoké zápalové parametre v krvi, je potrebné nosné mandle vybrať.

Ako sa vyberajú nosné mandle dieťaťu

Keď je teda potrebné zväčšené nosné mandle vybrať, môže sa to zrealizovať buď jednodňovo po znecitlivení, alebo v celkovej anestézii. V prvom prípade sa čaká, kým sa dieťa po zákroku vyspí a následne sa urobí ORL kontrola. Ak je všetko v poriadku, dieťa je prepustené domov. Pri endoskopickej adenotómii v celkovej anestézii je dieťa hospitalizované asi 3 dni a po ORL kontrole prepustené do domácej starostlivosti.

Keď už je po operácii

Po odstránení nosných mandlí vznikne na ich mieste rana, ktorá sa musí zahojiť. Je dôležité, aby dieťa po dobu asi jedného týždňa nechodilo do školy alebo škôlky – kvôli možnému infekčnému prostrediu. Tiež je potrebné zabezpečiť, aby malo dieťa kľudový režim. Pár dní po zákroku podávame dieťaťu kašovitú stravu, pretože sa mu môže ťažšie prehĺtať.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť