Pútavý rozhovor s laktačnou poradkyňou Veronikou: Majú dnes mamičky väčší problém s dojčením ako kedysi?

Autor: spokojná mama

Výživné, ľahko stráviteľné a vždy po ruke. Materské mlieko je zázračná tekutina a samotné dojčenie je pre matku chvíľou intímneho zblíženia medzi ňou a dieťatkom.Čoraz viac mamičiek má ale problémy s nedostatkom mlieka či ťažkosti pri prisatí dieťatka na prsník.

Je už dnes bežné osloviť laktačnú poradkyňu? Dokáže pomôcť vždy? A prečo sa vlastne niektorým matkám mlieko jednoducho netvorí? Tieto aj ďalšie otázky sme sa spýtali pôrodnej asistentky,  certifikovanej laktačnej poradkyne ale hlavne spokojnej mamičky Veroniky Laluhovej z Prievidze.  

 

Veronika ty si vyštudovala odbor pôrodný asistent  a neskôr si si urobila kurz laktačnej poradkyne.  Myslíš si, že sa môže stať laktačnou poradkyňou ktokoľvek? Je tento kurz náročný?

Laktačné poradenstvo je určite v prvom rade poslaním. Budúca profesionálna laktačná poradkyňa musí tomuto poslaniu obetovať veľmi veľa. Musí absolvovať náročný kurz občianskeho združenia MAMILA, ktorý pozostáva z interaktívnych prednášok, diskusií, workshopov, praktického nácviku zručností, riešenia prípadových štúdií, fotografického materiálu, sledovania videí s príkladmi pomoci ženám pri dojčení, komunikačného tréningu ako aj zo samoštúdia, domácich úloh, práce v teréne, čítania literatúry a materiálov na kurz, plus 4 on-line testov v priebehu kurzu či návštevy podporných skupín. Ide celkovo o viac ako 100 hodín štúdia, z ktorých veľká časť sa odohráva mimo samotných prednášok a seminárov.

 

Kurz je ukončený výberom vhodných kandidátok a kandidátov a ich pozvaním na záverečnú časť kurzu zameranú na profesionálnu komunikáciu a na skúšky, ktoré sa uskutočňujú písomnou aj ústnou formou. Certifikát je platný na jeden rok, počas ktorého je laktačná poradkyňa povinná absolvovať ďalšie vzdelávanie. Okrem toho je poskytovené poradkyniam ďalšie vzdelávania formou individuálnych konzultácií, supervízie, poradňu pre poradkyne pre individuálne prípadového štúdie ako aj webináre a on-line testy.

 

Čo ťa priviedlo k myšlienke laktačného poradenstva?

Počas štúdia na VŠ sme sa venovali samotnému dojčeniu veľmi málo a to som si uvedomila až keď som sa stala matkou a veľa informácii mi chýbalo. Obrátiť sa na nejakú vzdelanú osobu v tejto profesii v Prievidzi bolo zložité. Bola to pre mňa jedná z motivácii ako rozšíriť svoje vedomosti v odbore a zároveň pomáhať ženám, matkám s dojčením tu v Prievidzi.

 

Myslíš si, že je dnes už takéto poradenstvo pri dojčení rozšírené alebo o tom ešte mnoho žien nevie, prípadne sa hanbí a osloví s pomocou radšej kamarátku ako skúsenú osobu?

Určite sa za posledné roky rozšírilo, že pri dojčení sú aj problémy a treba ich riešiť, ale presne ako hovoríš mnoho žien ani nevie, že nejaká laktačná poradkyňa existuje. Mnohé mamičky hľadajú pomoc a podporu u kamarátok alebo na rôznych fórach a sociálnych sieťach.

 

 

Zdá sa, že problémy s dojčením sú u mamičiek čoraz rozšírenejšie. Myslíš si, že majú dnešné mamičky skutočne častejšie problémy s tvorbou mlieka či technikou alebo sa o tom len viac hovorí.

98 % žien je ešte pred pôrodom rozhodnutých, že chce dojčiť. A toto číslo sa v priebehu posledných rokov nezmenilo. Ženy dojčiť chceli aj v minulosti a chcú to aj teraz. 92 % z nich však zažije problémy s dojčením ešte v pôrodnici. Bolesti bradaviek a prsníkov, znížená tvorba mlieka, neprisávajúce sa bábätko a v neposlednom rade slabo edukovaný personál.

 

Ženy vedia, že na dojčení záleží. V minulosti však s týmito problémami ostávali samé a ak nenašli účinné riešenie, dojčenie sa skončilo. Za posledných 10 rokov sa občianskemu združeniu MAMILA toto darí meniť a poskytujeme pomoc čoraz väčšiemu počtu žien.

 

Občianskemu združeniu MAMILA sa dokázateľne podarilo zvýšiť počty dojčených detí – štatisticky, počet detí dojčených v 6. mesiaci sa podarilo MAMILE zvýšiť viac ako trojnásobne. Vďaka našim aktivitám sa začalo hovoriť o možnosti dojčenia starších detí a následne sa mimoriadne zvýšili počty detí, ktoré sú dojčené aj po prvom či druhom roku života. Tieto postupy sú funkčné a plošne odskúšané. Viacerí odborníci na dojčenie zo sveta označujú Slovensko za svetový unikát v podpore dojčenia práve vďaka aktivitám o. z. MAMILA.

 

Keď sa zvýšia počty dojčených detí a dojčiacich matiek, zvýši sa aj povedomie o dojčení. Povedomie o tom, že problémom s dojčením sa dá predísť a že, ak aj nastanú, dajú sa riešiť.

 

Vedela by si zo svojich skúseností zhodnotiť čo spôsobuje najčastejšie problémy pri dojčení? Majú ženy zlú techniku alebo zohráva úlohu aj nedostatočná tvorba mlieka zo stresu?

Ženy nerobia chyby. Ženy narážajú na nepodporu, protichodné informácie a spoločnosť, ktorá nemá dojčenie zažité ako normu. Tvorba materského mlieka odráža to, čo sa s dojčením deje.

Väčšina situácii, v ktorých sa vysloví záver, že „žena stratila mlieko zo stresu“, v skutočnosti odráža to, že vplyvom neefektívnych postupov sa znižuje tvorba mlieka do bodu, v ktorom dieťa začne na znížený tok mlieka reagovať odmietaním prsníka alebo iným správaním, ktoré si ľudia vysvetlia tak, že sa mlieko stratilo. Toto je situácia, ktorú je dobre prekonzultovať osobne s poradkyňou. Určite sa dá riešiť.

 

 

Máš nejaké osvedčené rady pre mamičky ako podporiť tvorbu mlieka? Pomáhajú podľa teba nejaké konkrétne potraviny či čaje? Čo si napríklad myslíš o tom, že Vinea či čierne pivo podporujú tvorbu mlieka.

Ak matky potrebujú zvýšiť tvorbu mlieka, často používajú postupy, ktoré nie sú efektívne, ako napríklad pitie veľkého množstva tekutín, či spomínaných nápojov.  Základom pre dobrú tvorbu mlieka je dobré prisatie, pretože vtedy bábätko získava maximálne množstvo mlieka, ďalej stláčanie prsníka a potom existujú terapeutické prostriedky, ktoré pomáhajú, ktoré poradkyňa pri dojčení dokáže odporučiť na základe vyhodnotenia dojčenia.  

 

Veronika ty nie si len pôrodná asistentka či laktačná poradkyňa ale aj mamička dvojročného chlapčeka. Do kedy si ty dojčila? 

Patrika som dojčila do 15 mesiacov. Bolo to pre mňa veľmi náročne obdobie. Patrik začal byť v noci nespokojný, každú chvíľku sa budil ja som bola nevyspatá. Povedala som si , že stačí. Ďalší mesiac bol pre mňa ťažký z toho dôvodu, že som nebola presvedčená že som urobila správne a nevedela som prečo toto u nás nastalo. Po absolvovaní kurzu mi to všetko zapadlo do seba a už viem prečo sa to stalo.Keby som vtedy vyhľadala pomoc verím, že by sa dojčil omnoho dlhšie.

 

 

Aká je podľa teba optimálna doba dojčenia dieťaťa a kedy ho treba začať tzv. odstavovať?

Ako profesionálna laktačná poradkyňa matkám nedávam odporúčania na základe svojich názorov alebo osobných skúseností. O dojčení hovorím na úrovni faktov. Keď hovoríme o dojčení, mali by sme hovoriť o dojčení v rokoch, nie v mesiacoch.

Dojčenie treba podporovať tak dlho, ako trvá. Predstava o tom, že dieťa už treba odstaviť, pochádza z toho, že ľudia bežne okolo seba nevidia staršie dojčené deti, ale hlavne, že ani len netušia, ako normálne odstavovanie vyzerá.

 

Mnoho ľudí si myslí, že ak sa do procesu odstavovania aktívne nezapojíme, tak sa dieťa bude dojčiť donekonečna. Nie je to však pravda. Odstavenie nastane vždy. Je to prirodzený proces a každé dieťa k nemu speje, pretože prirodzene speje k samostatnosti. Tento proces nie je zvrátiteľný a dieťaťu, ktoré sa už nechce dojčiť, sa nedá dojčenie vnútiť. Dojčené deti sú si navyše veľmi dobre vedomé svojich pocitov a nedajú sa nútiť do niečoho, čo nechcú. Odstavenie nemusí byť spojené s plačom, naliatymi prsníkmi či nešťastným dieťaťom i matkou. Odstavenie môže byť krásny proces, v ktorom si dieťa uvedomí, že dojčenie nepotrebuje. Toto sa väčšinou stane niekedy okolo 3 – 5 rokov.      

 

 

Rôzne laktačné poradkyne si účtujú za svoje poradenstvo aj rôzne sumy. Počuli sme už aj o prípadoch kedy si poradkyňa vypýtala 50€ za hodinu. Je to podľa teba adekvátna suma?

Na webovej stránke MAMILA je aktuálny zoznam laktačných poradkýň, ktoré sú certifikované a na ktoré sa v danom čase klientky môžu obracať. Môžu si vybrať medzi laktačnými poradkyňami, ktoré pôsobia ako dobrovoľníčky, a tými, pre ktoré je laktačné poradenstvo profesionálne povolanie a poskytujú ho za poplatok. Ja osobne robím poradenstvo, ktoré trvá cca 80 min (doba sa môže meniť podľa potrieb mamičky a dieťatka), za poplatok 10€.

 

Na záver večne diskutovaná téma dojčenie na verejnosti. Aký je tvoj názor?

Dojčenie je normálna súčasť života. Dojčiaca matka nedojčí preto, aby na seba upútavala pozornosť. Nedojčí preto, aby sa odhaľovala. Dojčené dieťa nepotrebuje dojčenie len preto, že je hladné alebo smädné. Dojčenie pokrýva aj ročnému dieťaťu množstvo neodkladných potrieb.

 

Sme spoločnosťou, ktorá prestala dojčenie okolo seba vidieť. Mnohé ženy dojčia krátkodobo práve pre nesprávne rady okolia, ktoré s dojčením nemá skúsenosti. WHO vo svojom najnovšom dokumente z roku 2018 uvádza, že akceptovanie dojčenia na verejnosti je jedna z podmienok toho, aby ženy dokázali pokračovať v dojčení, a že dojčenie na verejnosti je normálna vec.

Nič, čo by si bolo treba špeciálne všímať, nič, čo treba komentovať či pre čo by bolo treba vytvárať špeciálne priestory.

 

Veronike ďakujeme za rozhovor a prajeme množstvo spokojných a s jej pomocou čo najdlhšie dojčiacich mamičiek.

Ak si z okolia Prievidze a rada by si využila Veronikinu pomoc môžeš ju osloviť na t.č. 0915 271 904 vždy od pondelka do piatka od 8,00 do 19,00 alebo jej napísať správu na jej FB .

Na facebooku sa môžeš pridať aj do podpornej skupiny dojčenia v  Prievidzi, kde nájdeš  vždy zaujímavé a aktuálne informácie pre mamičky.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť