Predčasný pôrod

Autor: Paula

Dochádza k nemu, žiaľ, pomerne často. Príčin môže byť mnoho. Predčasný pôrod ovplyvní fungovanie celej rodiny. Starostlivosť o predčasne narodené bábätko je veľmi špecifická, ale nie nezvládnuteľná.

 

Predčasný pôrod

Svetová zdravotnícka organizácia označuje za predčasný pôrod každý pôrod pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Za hranicu životaschopnosti považujeme 24. týždeň tehotenstva. Keď sa bábätko narodí po tomto týždni, má skutočne šancu na plnohodnotný život. V 28. týždni je šanca na prežitie dokonca až 95%. Dobrou správou je, že z väčšiny predčasne narodených detí vyrastú zdraví ľudia.

Príčiny predčasného pôrodu

Faktorov, ktoré vplývajú na to, či sa tehotenstvo ukončí v termíne, alebo sa bábätko vypýta na svet skôr, je viacero. Nie vždy je u tehotných žien jednoznačne jasné, prečo k predčasnému pôrodu došlo. Príčin väčšinou býva viac. Na vine môže byť rizikovosť danej skupiny tehotných žien, alebo prípadné komplikácie, ktoré mali na priebeh tehotenstva nejaký vplyv. Medzi najčastejšie príčiny predčasného pôrodu patrí:

– Nízky vek matky (pod 16 rokov)
– Vysoký vek matky (nad 37 rokov)
– Viacplodové tehotenstvo
– Fajčenie a alkohol počas tehotenstva
– Genetické predispozície
– Chronické ochorenia, najmä kardiovaskulárne, autoimunitné ochorenia, choroby obličiek či dýchacích ciest, a ďalšie
– Predčasné odtečenie plodovej vody
– Labilná psychika, úzkostlivosť, depresia
– Opakujúce sa infekcie močových ciest alebo pôrodných ciest
– Vrodené chyby maternice
– Predchádzajúca skúsenosť s predčasným pôrodom

Starostlivosť o nedonosené bábätko

Predčasniatka si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Keď sa narodia, ich organizmus ešte nie je pripravený na život mimo maternice, pretože ešte nefunguje optimálne, a hlavne samostatne tak, ako by mal. Čím skôr pred riadnym termínom pôrodu sa bábätko narodí, tým je riziko komplikácií vyššie.

Ak sa dá predpokladať, že k skoršiemu pôrodu dôjde, treba dieťatko na príchod na svet pripraviť už v čase, keď je ešte v brušku. Jeho orgány, a to najmä pľúca totiž potrebujú aspoň čiastočne dozrieť, čo sa dá urýchliť, ak sa to podchytí včas.

Predčasniatko nevyhnutne potrebuje, aby sa narodilo do prostredia, ktoré má k dispozícii personál, prístroje a podmienky na čo najlepšiu starostlivosť. V prípade, že je teda predčasný pôrod nevyhnutný, mamička ide do pôrodnice – do perinatologického centra. Po pôrode sa o bábätká stará tím lekárov na novorodeneckej JIS.

Špeciálna starostlivosť o bábätko začína, samozrejme, hneď na pôrodnej sále. Lekári musia dieťa stabilizovať, pomôcť mu s dýchaním a podporiť krvný obeh. Na JISke je potom bábätko v inkubátore, pomáhajú mu prístroje, výživu mu dodávajú infúzne hadičky. Neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o predčasniatko je vyškolený personál – neonatologická sestra, ktorá sa stará o polohovanie, udržovanie dýchania, podáva bábätku lieky, pripravuje výživu, dohliada na liečebné úkony, a podobne.

Predčasný pôrod – Dá sa mu zabrániť?

Pri posudzovaní, či bude potrebné tehotenstvo ukončiť predčasným pôrodom, sa postupuje skutočne veľmi individuálne. Odborníci sa zhodujú, že každý jeden deň navyše v maternici je pre dieťatko výhrou. Ak je to možné, lekári sa snažia priskorému príchodu dieťatka na svet zabrániť. Ale ak je ohrozený život jedného, alebo obidvoch – mamičky i dieťatka, doktori musia zakročiť.

Každá mamička však môže aj sama urobiť niečo pre to, aby predčasnému pôrodu zabránila.

Oddych

Je veľmi dôležité veľa oddychovať. Ak žene hrozí predčasný pôrod, nesmie sa v žiadnom prípade presilovať, namáhať, zdvíhať nič ťažké. Obmedziť treba aj dlhé prechádzky či chôdzu po schodoch. Namieste je dopriať si spánok a relax, ak je to možné.

Zdravá strava a dostatočný pitný režim

Budúca mamička s rizikom predčasného pôrodu sa musí vyhýbať kofeínovým i sladeným nápojom, pozor si treba dávať aj na pitie čajov s rizikovými bylinkami. Pre zdravie mamy aj bábätka je nevyhnutné zásobovať sa dostatkom tekutín, ideálne čistej vody v množstve aspoň dva litre za deň.

Magnézium

V prípade, že žene hrozí predčasný pôrod, lekári odporúčajú, okrem iného, aj magnézium. Sama žena by si ho však nemala „predpisovať“ podľa seba. Vždy sa treba poradiť s odborníkom. V prípade rizika predčasného pôrodu lekári totiž magnézium kombinujú aj s inými liekmi.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Spoločné spanie s bábätkom

 

Zápaly a infekcie

Za predčasným pôrodom veľmi často stojí zápal v tele a infekcia pohlavných orgánov. Tehotné ženy by sa preto radšej mali vyhýbať napríklad kúpaliskám, kde sa môžu zospodu pomerne rýchlo infikovať. Opatrnosť treba zvýšiť aj pri sexe. V neposlednom rade je veľmi dôležité dodržiavať zvýšenú hygienu.

Hmotnosť

Jedným z faktorov, ktorý môže tiež stáť za predčasným pôrodom, je vysoká hmotnosť. Ak žena trpí nadváhou už pred tehotenstvom a potom počas tehotenstva prirodzene ešte priberie, je to pre organizmus veľká záťaž a riziko predčasného pôrodu sa v takomto prípade veľmi zvyšuje. Platí to aj pre ženy, ktoré pred tehotenstvom majú normálnu hmotnosť, ale v tehotenstve veľa priberú. Treba sa preto rozumne a zdravo stravovať, nič nepreháňať a ak máte hocijaké pochybnosti, neváhajte sa o tom porozprávať so svojím lekárom.


Aj predčasniatka majú svoj deň. Všetkých malých – veľkých bojovníkov si pripomíname každoročne 17. novembra, ktorý je Dňom predčasne narodených detí.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť