Leto skončilo a my máme nedostatok vitamínu D – čo nám hrozí?

Autor: spokojná mama

Čím ďalej tým častejšie sa diskutuje o dôležitosti vitamínu D. Viete, ako vplýva na naše zdravie a čo môže spôsobiť nedostatok vitamínu D v našom tele?

 

Slnečný vitamín D

Vitamín D sa od ostatných vitamínov líši tým, že si ho vie naše telo vytvoriť samo a preto ide skôr o hormón. Naše telo si ho syntetizuje z cholesterolu, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu, preto sa nazýva aj “slnečným vitamínom”. Opaľovaním teda získavame tento pre naše zdravie tak prospešný vitamín. Vitamín D zohráva dôležitú úlohu najmä pre zdravie a silu našich kostí, ale aj činnosť svalov. Spája sa aj s lepšou náladou a zvýšenou energiou a veľmi významnú funkciu má aj pre náš imunitný systém.

 

Nedostatok vitamínu D a jeho následky

Ako sme už písali, vitamín D sa tvorí v našom tele vďaka slnečnému žiareniu. Keď ale príde chladnejšie obdobie, kedy je aj slnka menej, začne naše telo trpieť nedostatkom tohto vitamínu. Jeho nedostatok sa prejavuje únavou a slabosťou, bolesťou kostí a svalov, vypadávaním vlasov, zlou náladou až depresiou, pomalým hojením rán a oslabenou imunitou, čo má za následok častejšie ochorenia a infekcie.

Hypovitaminózou, ako sa tento nedostatok odborne nazýva, môžu celkovo trpieť ľudia, ktorí sa málo vystavujú slnku, ďalej starší ľudia, keďže s pribúdajúcim vekom sa schopnosť nášho tela vytvárať si tento vitamín znižuje, ale aj ľudia s tmavšou pokožkou, pretože ich pigment prepúšťa menej slnečných lúčov.

 

Zdroje vitamínu D

Keďže nevieme vitamín D čerpať celoročne zo slnka, je dôležité ho dopĺňať iným spôsobom a to najmä v období od októbra do apríla. Ďalším zdrojom vitamínu D je živočíšna strava – najviac sa nachádza v oleji z rybej pečene alebo napr. v lososovi, menej už v mäse, žĺtku a v mliečnych výrobkoch. Nachádza sa aj v niektorých rastlinách, ako napr. kokos, kakao alebo huby sušené na slnku. Žiaľ, len potravou nevieme získať dostatok tohto vitamínu, preto je potrebné siahnuť aj po výživových doplnkoch.

Odporúčaná denná dávka (predávkovanie)

V prípade vitamínu D je naozaj veľmi dôležité dodržiavať odporúčanú dennú dávku. Tento vitamín patrí totiž k vitamínom, ktoré sa rozpúšťajú v tukoch a nie vo vode, čiže sa v prípade nadbytku nevylúčia močom, ale hrozí predávkovanie. Odporúčaná denná dávka sa líši nielen od ročného obdobia, ale aj od veku a iných faktorov.

Vo všeobecnosti ale platí, že jeho hodnota v krvi u dospelého človeka by nemala byť nižšia ako 30 ng / ml. Deficit nastáva, keď je jeho hladina v krvi menej ako 20 ng / ml a nadbytok pri hodnote cca. 125 ng / ml. Nadmerný príjem vitamínu D môže spôsobiť dehydratáciu, poruchy srdcového rytmu, nadmerné močenie a extrémne chudnutie, v prípade dlhodobého nadbytku dokonca zlyhanie obličiek alebo srdca. Keďže príznaky nedostatku sú veľmi nešpecifické, je vždy najlepšie poradiť sa so svojim lekárom a ideálne si nechať zmerať jeho hladinu v krvi.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť