Kúzelný harmanček – toto všetko s ním vyliečite!

Autor: spokojná mama

O blahodarných účinkoch harmančeka počul snáď už každý. Harmanček, inak nazývaný aj kamilka, je známa liečivá bylinka rumanček kamilkový/pravý. Je to asi najčastejšie používaná bylinka, ktorá je vhodná aj pre bábätká od 6 mesiacov a nemala by chýbať v žiadnej domácnosti. Na čo všetko sa dá využiť, kde sa vyskytuje ale aj pre koho je nevhodný – to všetko sa dozviete v našom článku.

 

Harmanček a jeho účinky

Je to jednoročná bylinka, ktorá rastie na lúkach, obilných poliach alebo aj popri cestách prípadne ju môžete pestovať aj doma v záhradke. Obsahuje veľa vitamínov a minerálov, má protizápalové a antioxidačné účinky a posilňuje imunitný systém. Preto je využitie tejto bylinky naozaj všestranné – má nielen liečivé účinky, ale nájdete ju aj v kozmetike a využiť ju viete aj v kuchyni.

 

S akými zdravotnými problémami nám môže harmanček pomôcť?

Na vnútorné použitie:

  • zažívacie ťažkosti, kŕče
  • liečba žalúdočných vredov
  • zápal močových ciest
  • gynekologické zápaly
  • kloktadlo pri problémoch ústnej dutiny
  • úľava pri bolestivej menštruácii
  • poruchy spánku
  • stres, nervozitu
  • migrénu

harmanček

Na vonkajšie použitie:

Harmanček má hojivé účinky a môžete ho použiť aj na vonkajšie použitie. Poslúži ako obklad na popáleniny, odreniny, kožné problémy alebo aj keď máte natiahnuté svalstvo. Pre svoje upokojujúce účinky je vhodný napr. pri poštípaní hmyzom alebo svrbivých vyrážkach ako sú kiahne.

Krásna vďaka harmančeku

Harmanček môžete využiť aj pre zdravie a krásu vašich vlasov. Stačí si vlasy po umytí šampónom opláchnuť šálkou čaju. Harmanček nielenže vlasom dodá silu a lesk, ale zbaví ich aj lupín.

 

Zber a ako ho rozoznať v prírode?

Harmanček má typické biele drobné kvietky so žltým stredom.  Kvitne od mája do septembra, zbierať je však vhodné mladé kvietky pár dní po rozkvitnutí. Zbierajú sa iba kvietky a ideálne za slnečného počasia. Suší sa klasicky ako ostatné bylinky na tmavom, suchom mieste, avšak aby nestratil svoje vlastnosti, nesmie sa sušiť príliš dlho.

 

Ako správne pripraviť čaj, odvar alebo masť z harmančeka?

Harmančekový čaj pripravíte jednoducho zaliatím 1-2 čajových lyžičiek 250ml vriacej vody a potom lúhujete max. 10 minút, aby nezhorkol. Pre najlepší účinok ho vylúhujte v prikrytej šálke, keďže najviac aktívnych zložiek je práve v pare.  Odporúča sa piť po jedle a maximálne 3 šálky denne.

Odvar z harmančeka môžete použiť na obklady, kloktanie alebo aj do kúpeľa. Odvar býva silnejší, preto je potrebné zaliať 1-2 polievkové lyžice 250ml vriacej vody. Nechajte ho lúhovať 15 minút, potom ho treba precediť a používa sa, keď je vlažný.

Harmančeková masť je vhodná na poranenia kože alebo bolesti kĺbov a svalov. Pripravíte ju tak, že rozpustíte na sporáku 250 g bravčovej masti, následne pridáte 2 plné hrste čerstvých kvetov, privediete do varu a odstavíte. Potom treba nádobu prikryť a dať na chladné miesto. Na druhý deň je potrebné ju opäť rozohriať a potom prelisovať napr. cez plátno.

harmanček

 

Pre koho je nevhodný?

Určite sa neodporúča pre tehotné ženy, nakoľko ovplyvňuje hormonálny systém a môže tým uškodiť bábätku.
Harmanček by sa tiež nemal piť dlhodobo, po 2 týždňoch sa odporúča prestávka. Napriek tomu, že je harmanček všestrannou liečivou bylinkou, alergici by mali byť predsa len opatrnejší, keďže aj sušené kvety obsahujú množstvo peľu a mohli by teda vyvolať alergickú reakciu. Odporúča sa preto najprv vyskúšať čaj s nižšou koncentráciou a ak sa nevyskytnú žiadne problémy, je vhodné ho piť. Čo sa týka odvarov resp. zábalov, tie sú bezpečné aj pre ľudí alergických na peľ.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť