Vracanie – Čo robiť, keď dieťa vracia

Autor: Paula

Každého z času na čas potrápi bolesť brucha. Najmä mamičky novorodencov poznajú veľmi dobre pojmy ako reflux, kolika či nadúvanie. Tieto zdravotné problémy dokážu veľmi znepríjemniť život bábätku, ale s ním aj celej rodine. Keď sa však objaví aj vracanie, treba zbystriť pozornosť. Nie vždy totiž ide o nevinné detské grckanie. Čo robiť, keď dieťa vracia?

 

Vracanie – Prejavy, príznaky a príčiny

Vracanie je návrat obsahu žalúdka naspäť do ústnej dutiny a jeho následné vypudenie z úst. Vzniká pri podráždení žalúdka, ale aj ako prejav iného ochorenia. Mozog dostane podnet, ktorý rozrušuje žalúdok a na základe toho nervové vlákna vyšlú nášmu telu signál, že treba vylúčiť celý obsah žalúdka. U detí sa vracanie objavuje pomerne často a jedným z dôvodov je citlivejší imunitný systém, než majú dospelí.

Príčiny vracania

– reflux
– črevná chrípka
– potravinová alergia
– intolerancia určitých potravín
– otras mozgu
– otrava
– neznášanlivosť  niektorých liekov
– migréna
– stres

Čo robiť, keď dieťa vracia
Keď za vracanie u detí môže reflux

Malé bábätká od narodenia často grckajú, čo je prejavom prirodzeného fyziologického refluxu. Príčinou refluxu je nedovyvíjaný pažerákový zvierač, kvôli čomu sa obsah žalúdka dostane naspäť do ústočiek dieťatka. Bábätko následne vygrcká časť vypitého mliečka, alebo, ak sa potrava nedostane až do úst, vráti sa naspäť a von z úst nevyjde. Pri takomto fyziologickom refluxe nevyžaduje dieťa špeciálnu liečbu. Ak prospieva, chce to len čas, kým zvierač pažeráka dozrie a bude plne funkčný.

Iným prípadom je refluxná choroba, čo je už závažnejší problém. Bábätko vracia prúdom a kvôli tomu hrozí dehydratácia. Dieťa neprospieva, pretože kvôli častému vracaniu môže chudnúť. Čo robiť, keď dieťa vracia často a väčšie množstvo, zvlášť, keď ide o bábätko? Takýto stav vždy vyžaduje odbornú liečbu pod dohľadom pediatra a ak je to nevyhnutné, aj gastroenterológa.

Črevná chrípka

Vracanie sa objavuje aj ako prejav ochorenia známeho pod názvom črevná chrípka. Dieťa napína na vracanie a vracia takmer po každom jedle alebo pití, objavuje sa aj hnačka. Dieťa s črevnou chrípkou je vyčerpané, unavené, oslabené, pridružuje sa nechutenstvo a celkový stav môže sprevádzať aj horúčka. Dôležitý je pitný režim, diétne opatrenia a odpočinok.

Čo robiť, keď dieťa vracia

Čo robiť, keď dieťa vracia?

Prvým krokom pri opakovanom vracaní je diéta. Podráždenému žalúdku určite neprospeje zahltenie, keď je jeho funkcia narušená a oslabená. Po vracaní dieťaťu nedávame jesť ani piť dve hodiny, následne podávame po lyžičkách vodu alebo čaj každých 15 minút. Ak to dieťa toleruje, môžeme podávať tekutiny každých 10 minút. Strava by mala byť ľahká a porcie menšie. Osvedčila sa najmä ryža, jablkové pyré, tousty alebo sucháre. Banány sú vhodné skôr pri hnačke, pri vracaní ich malému dieťaťu radšej nepodávajte.

Dieťa, ktoré trápi vracanie, do jedla nenútime. Ak nechce jesť, je to v poriadku, pretože v opačnom prípade by s najväčšou pravdepodobnosťou jedlo znova vyvracalo. Staráme sa však o jeho pitný režim, aby dieťa nebolo dehydrované. Podávame nesladený čaj a čistú vodu. Ak odmieta piť, skúšame mu podať tekutiny po lyžičkách.

Dieťa by sa malo vrátiť k normálnej strave po 24 hodinách. Strava má byť, samozrejme, prispôsobená veku dieťaťa. Ideálne je, aby strava obsahovala zeleninu, ovocie, obilniny, mäso, jogurty a komplexné sacharidy.

Čo robiť, keď dieťa vracia
Lieky proti vracaniu

Zastaviť vracanie pomáhajú aj lieky, avšak tie sú určené dospelým. Nepodávajte deťom žiadne lieky bez konzultácie s pediatrom. U detí môžu totiž tieto lieky vyvolať vedľajšie účinky. Liek na zastavenie vracania môže podať lekár dieťaťu staršiemu ako dva roky iba v tom prípade, ak je vracanie závažné a neprestáva.

Vracanie u detí – Kedy ísť k lekárovi?

Čo robiť, keď dieťa vracia? Treba utekať k lekárovi? Ak dieťa vracia, ale na zmiernenie prejavov pomáha diétny režim, netreba navštíviť lekára. Samozrejme, ak si ako rodič nie ste niečím istý, zavolajte do ambulancie a poraďte sa. Hlavne, ak máte doma bábätko. Na vyšetrenie treba dieťa urýchlene vziať vtedy, keď sú zvratky zelené, s prímesou krvi, ak pripomínajú kávovú usadeninu, ako aj vtedy, keď dieťa nedávno utrpelo úraz hlavy. Lekárovi treba zavolať aj vtedy, ak dieťatko vracia viac než 6 – 8 krát a keď vracanie trvá viac než 24 hodín. Nepodceňujte ani ďalšie symptómy. Ak sa objavia popri vracaniu aj vyrážky, horúčka či kašeľ, je dôležité vziať dieťa k lekárovi.

 

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť