Čarovná príroda, ľudová architektúra, stavebné pamiatky, turistika, cyklovýlety, vodné plochy, kultúra, zábava či pravé slovenské bryndzové halušky. V regióne Orava na severe Slovenska nájdete takmer všetko. Hľadáte inšpirácie, kam s deťmi na Orave? Môžete si vybrať aj z našich tipov.
Kam s deťmi na Orave
Región Orava sa nachádza na severovýchode Slovenska pri hranici s Poľskom. Regiónom preteká rovnomenná rieka Orava, ktorá sa v Kraľovanoch vlieva do Váhu. Na Orave si každý nájde to svoje. Je tu množstvo miest pre rodiny s deťmi, ktoré stojí za to vidieť. Či už sa vydáte do prírody, na hrad, obdivovať kostoly a pamiatky v dedinkách, alebo si zaplávať v Oravskej priehrade, návštevu tejto časti našej krajiny určite neoľutujete.
Oravský hrad
Dominantou regiónu Orava je rozľahlý Oravský hrad, ktorý sa týči vo výške 112 metrov nad obcou Oravský Podzámok. Je to najviac navštevovaný a jeden z najkrajších hradov na Slovensku. V tejto národnej kultúrnej pamiatke si prídu na svoje všetci, malí i veľkí. Komplex pozostáva z Horného, Stredného a Dolného hradu, dovedna ide o 27 rozľahlých objektov. S kočíkom tu však radšej nechoďte, pretože prehliadka hradu zahŕňa mnoho schodov. Hrad je pre návštevníkov otvorený celoročne, s výnimkou mesiaca apríl, kedy je zatvorený. Prevádzková doba počas leta je od 8:30 do 17:30 v mesiaci jún, v júli a auguste do 18-tej.
Oravská lesná železnica
Technický unikát Oravy ukrytý v lesoch jednej z najchladnejších obcí Slovenska. Aj takto sa dá opísať Oravská lesná železnica. Je jednou z mála zachovaných úzkorozchodných úvraťových železníc na svete. Pôvodne slúžila na zvážanie dreva. V súčasnosti ju navštevujú turisti aj zo zahraničia. Začína sa v stanici Tanečník, kde sa nachádza parkovisko a zázemie železnice. Je tu depo pre lokomotívy a vozne, predávajú sa tu cestovné lístky, ale aj suveníry. Ďalej si tu môžete prezrieť expozíciu o živote lesnej dráhy. Deti sa zabavia na ihrisku a zaujímavá je i voliéra s pávmi.
Trať má dĺžku 3 km a dopraví vás na vrcholovú stanicu Sedlo Beskýd za približne 15 – 20 minút. Tam je na programe prestávka. Máte teda priestor na to, aby ste napríklad vystúpili na vyhliadkovú vežu a užili si nádherný panoramatický výhľad. Následne vás vlak odvezie naspäť do údolia. Celá trasa vrátane prestávky trvá zhruba 1 hodinu a 10 minút.

Foto: oravskemuzeum.sk
Rio de Klin
Nad obcou Klin pri Námestove sa na kopci vypína najvyššia socha Ježiša Krista na Slovensku, ktorá pochádza z dielne miestneho ľudového rezbára Petra Ganobjaka. Socha je vysoká 9,5 m a rozpätie rúk má šírku až 7 metrov. Pod ňou je ešte jedna socha – kľačiaceho sv. Jána Pavla II. Zaparkovať môžete buď pod kopcom a vyjsť si asfaltovú cestu hore k areálu, alebo sa môžete autom priblížiť až k samotnému areálu. Tam na vás čaká ešte pár schodov a ste hore pri soche. Z vrchu sa vám naskytne krásny výhľad na Klin, Námestovo, na Oravskú priehradu, Vavrečku, Suchú Horu i Roháče. Keď je jasné počasie, dovidíte dokonca až do poľského Zakopaného na vrch Giewont. V areáli si môžete oddýchnuť v drevenom altánku, je tu ohnisko, na ktorom si môžete s deťmi opekať, pre deti sú k dispozícii aj hojdačky.

Foto: klin.sk
Múzeum oravskej dediny
Jedno z najkrajších múzeí na Slovensku sa nachádza v nádhernom prostredí v podhorí Roháčov. Múzeum je vystavané tak, aby celky pripomínali jednotlivé časti Oravy. Uvidíte tu vyše 50 rôznych stavieb ľudovej architektúry, mlyn na vodný pohon, hrnčiarsku pec, olejáreň, či mangeľ na hladenie modrotlače. Návšteva vás vtiahne do života a práce Oravcov v minulosti. Individuálnu prehliadku môžete absolvovať so zapožičaným tlačeným sprievodcom, ktorý je v 11 jazykoch. K dispozícii však je aj aplikácia audio sprievodcu. Parkovanie je bezplatné a ak sa chystáte spoznávať krásy Oravy i s vašim psíkom, aj ten má vstup do múzea povolený bezplatne. Ideálny výlet pre celú rodinu.
Tanec pre deti – buduje sebavedomie, trénuje mozog
Oravská priehrada
Kam s deťmi na Orave počas leta? Jednoznačne aj zaplávať si a zabaviť sa na Oravskej priehrade. Je to najväčšie umelo vybudované vodné dielo na Slovensku. Medzi najväčšie rekreačné strediská v tejto oblasti patrí Námestovo, kde nájdete množstvo atrakcií pre deti i dospelých. Detské ihriská, vodné atrakcie ako surfing, jachting, windsurfing, člnkovanie. Vyhľadávanou je tiež plavba loďou na Oravskej priehrade. Loď OG – SLANICA s kapacitou 90 miest vás zavezie na Slanický ostrov, kde sa nachádza múzeum ľudovej plastiky a maľby. Odtiaľ sa vyhliadkovou plavbou po priehrade vrátite naspäť.
Rozprávková dedinka v Dolnom Kubíne
Ak majú vaše deti rady rozprávky, určite ich poteší bývať v rozprávkovom domčeku. Rozprávková dedinka v Dolnom Kubíne ponúka ubytovanie v samostatných objektoch – v domčekoch navrhnutých podľa rozprávok. Môžete sa ubytovať ako Maťko a Kubko, zabývať sa v Domčeku Hobita, Vyskúšať Perníkovú chalúpku, alebo navštíviť Domček na stračej nôžke.

Foto: oravatravel.sk
Lúčanský vodopád
V kúpeľnej obci Lúčky sa nachádza očarujúca prírodná pamiatka, ktorá patrí do územia TANAPu. Vodopád nájdete uprostred dediny, čo je raritou. Padá z výšky 12 metrov do malého jazierka. Môžete tu prísť autom, ale väčší zážitok si odnesiete, ak sa k vodopádu vydáte peši alebo na bicykloch.
Roháčsky vláčik
Prehliadka oravskej prírody môže byť zaujímavá aj zo sedadla turistického vláčika. Odvezie vás od Habovky, cez Zuberec, popri Brestovskej jaskyni, okolo Múzea oravskej dediny až po Zverovku. Tam sa môžete vydať niektorým z početných turistických chodníkov. Vláčik je v prevádzke v mesiacoch jún – august každý deň, v mesiacoch september – máj iba počas víkendov a na objednávku.

Foto: rohacskyvlacik.sk
Brestovská jaskyňa
Plánovanie, kam s deťmi na Orave, môžete doplniť návštevou Brestovskej jaskyne, ktorá je prvou sprístupnenou jaskyňou Oravy a Západných Tatier. Vyznačuje sa pozoruhodnou morfológiou priestorov a tiež vzácnou jaskynnou faunou. Prehliadky sa môže zúčastniť naraz 15 osôb. Vstup je iba pre deti od 6 rokov. Pred príchodom si pre istotu overte, či je ešte voľné miesto na prehliadku jaskyne. Vstup si môžete zarezervovať aj online na stránke Správy slovenských jaskýň.

Foto: ssj.sk