Extrémne zmeny nálad u žien? Sú úplne v poriadku a vy by ste o tom mali vedieť!

Autor: spokojná mama

Jeden týždeň sa cítite ako pozitívne zmýšľajúca, rozhodná a všetky prekážky zdolávajúca, silná žena a o pár dní je z vás uhundrané stvorenie, plné mindrákov a rôznych strachov?  Mali by ste vedieť, že zmeny nálad  u žien, tak ako aj ich energetické výkyvy, sú absolútne prirodzeným prejavom ich cyklu. Nejedná sa pritom len o samotnú menštruáciu, či dobre známy PMS.

 

Extrémne zmeny nálad u žien, alebo kto vlastne som?

Každá žena vie o zmene nálad, ktorá sa obvykle prejavuje tesne pred menštruáciou. Pravdou však je, že predmenštruačná fáza, je len jednou zo štyroch fáz, ktorými si ženy každý mesiac prechádzajú. Počas týchto fáz sa ženám výrazne menia hladiny hormónov, čo spôsobuje okrem zmien v premýšľaní, jednaní a energetických výkyvov aj spomínané zmeny nálad.

 

Aké fázy poznáme a ako nás ovplyvňujú?

Počas týchto štyroch fáz sa odohrávajú výrazné zmeny nielen v ženskom tele, ale aj v psychike. Odborná terminológia pomenúvava tieto fázy, podľa toho, čo sa deje v našom tele. Stretnúť sa teda môžete s nasledovnými pomenovaniami: menštruačná fáza, folikulárna fáza, ovulačná a luteinizačná fáza. V známych knižných publikáciách, ako Návod na ženy, alebo Cyklická žena, môžete nájsť uvedené fázy, pomenované o niečo lepšie zapamätateľne:

1. Dynamická fáza
2. Ovulačná fáza
3. Predmenštruačná fáza
4. Menštruačná fáza

zmeny nálad u žien

Ak sa naučíte v týchto fázach vášho cyklu orientovať, naučíte sa aj rešpektovať vlastné zmeny nálad, pretože im budete rozumieť. Rovnako pochopíte, prečo máte dni, kedy ste radi v spoločnosti a hravo zvládate aj niekoľko úloh naraz,  a potom také, ktoré by ste najradšej strávili leňošením v posteli, ukryté pred svetom. Rozoberme si podrobnejšie jednotlivé fázy a to, čím sú typické.

 

Dynamická fáza

To sú ony. Presne tie dni, ktoré milujete. Cítite sa akčne, s nekonečnou energiou. Pohľad na plný diár vám robí dobre a hravo zvládate všetky svoje úlohy. Premýšlate maximálne logicky a žiadne emócie vás nerozhodia. Táto fáza prichádza bezprostredne po ukončení menštruácie.

 

Ovulačná fáza

Príroda sa nedá oklamať a tak ste počas ovulačnej fáze vo svoje najsilnejšej ženskej energií. Aj keď si to neuvedomujete, v tejto fáze vám viac záleží na vašom zovňajšku a trávite viac času v kúpeľni a v šatníku.  Úroveň pohlavných hormónov dosahuje svoj vrchol a vy sa cítite sebaisto a atraktívne. Vaše telo vylučuje najviac feromónov, čo môžu vnímať aj muži vo vašom okolí. Oproti dynamickej fáze sa viac orientujete na vzťahy ako na prácu. City a emócie začínajú mierne prevládať, nad logickými myšlienkami.

 

Predmenštruačná fáza

Túto fázu poznajú dokonale ženy, ale aj muži. Vaša energia klesá. U mnohých žien, sa prejavujú aj silné predmenštruačné symptómy, ako kŕče, bolesti hlavy, zvýšená citlivosť prsníkov, či zvýšená chuť na sladké. Sebavedomá a atraktívna žena je zrazu úplne preč. Všetko vnímate pesimisticky alebo precitlivelo.

 

Menštruačná fáza

Táto fáza je obvykle najkratšou fázou cyklu. Vaša fyzická sila je na svojom minime. Cítite sa neatraktívne a môžete mať pocit, že ste nabrali na váhe. Vaše telo môže v skutočnosti zadržiavať vodu a naozaj vám ručička váhy môže vystreliť k číslam, ktoré vidíte neradi.  V tomto období ste hĺbavé a maximálne nespoločenské.  Máte však vynikajúcu intuíciu.

 

Pamätajte, že ženský cyklus je našou prirodzenosťou a my by sme ho mali rešpektovať. Ak sa rozhodneme aj napriek únave nepočúvať svoje telo a neustále ho hnať do výkonu, aby sme sa napríklad vyrovnali mužom,  postupne si môžeme privodiť aj závažnejšie zdravotné problémy.

Ak vás vaše telo a jednotlivé fázy vášho cyklu zaujímajú viac do hĺbky, určite siahnite po knižných dielach Návod na ženy od Dany – Sofie Šlancearovej a Erika Huttera alebo knihe Cyklická žena od Mirandy Gray.

 

1 komentár

Maru 28. februára 2022 - 13:47

Dobre vedieť, že som vlastne normálna. 🙂

Odpovedať

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť