Dieťa sa pocikáva – Aj toto môže byť dôvodom

Autor: Paula

Keď ide o bábätko, je to úplne normálne. Čo však robiť v prípade, že dieťa sa pocikáva aj vo veku päť a viac rokov? Kedy je to ešte v poriadku a kedy to už začať riešiť?

 

Dieťa sa pocikáva

Malé „nehody“ sa stávajú deťom v predškolskom veku väčšinou v noci, alebo počas obedného spánku. Môžu sa však objavovať aj počas dňa, keď dieťa bdie. Je dôležité myslieť na to, že dieťa dokáže úplne ovládať svoj močový mechúr najskôr v období medzi tretím a štvrtým rokom života, ale je to individuálne. Ovládanie močenia sa vyvíja postupne. Spočiatku dieťatko ciká reflexne, teda vyprázdni sa hneď vtedy, ako sa jeho močový mechúr naplní. Bábätká cikajú aj dvadsaťkrát za deň. Je to hlavne preto, že ich močový mechúr je malý. Neskôr, s vývojom a dozrievaním nervového systému dieťa už začína vnímať, že má plný mechúr. Postupom času už dokáže močenie aj vôľou oddialiť, zastaviť alebo spustiť.

Aby toto všetko fungovalo, ako má, musí byť v dobrej kondícii svalovina močového mechúra a jeho zvierača, ale tiež svaly panvového dna, ktoré riadia nervové centrá. Prípadné ťažkosti môže spôsobiť aj malá zmena na niektorej z týchto úrovní. Komplikácie môžu nastať buď v prvej fáze – teda pri napĺňaní močového mechúra, kedy pri určitom objeme začne dieťa cítiť nutkanie ísť na WC, alebo v druhej fáze – pri samotnom vyprázdňovaní.

Prečo sa dieťa pocikáva?

Dôvodov, prečo sa dieťa pocikáva, je viacero. Niekedy sa príčiny nehľadajú práve najľahšie, preto ak problém pretrváva, určite stojí za to poradiť sa s pediatrom. Často sa stáva, že dieťa je skrátka len príliš zaujaté hrou, a tak odďaľuje cikanie, hoci cíti silné nutkanie vyprázdniť sa. Výsledkom sú mokré tepláky a neraz kvôli tomu aj pocit hanby.

Je veľmi dôležité zamerať sa na to, či v prípade, že dieťa sa pocikáva, nemôže ísť o skrytý zdravotný problém. Niekedy sa dieťa môže pocikávať aj z dôvodu, že má ťažkosti s vyprázdnením stolice. Za pocikávaním môžu stáť vrodené neurologické alebo anatomické vady, ako napríklad rôzne poruchy vývinu mechúra. „Nehody“ má však neraz na svedomí i psychika. Aké sú teda najčastejšie príčiny detského pomočovania?

Zaujatosť hrou

Toto je pomerne častý dôvod, prečo dieťa sa pocikáva napríklad aj v škôlke. Sústredí sa na hru a nevníma signály močového mechúra. Nejde sa vycikať, alebo „sa spamätá“ až príliš neskoro, kedy už nestihne na toaletu dobehnúť. Ak sa to deje v škôlke opakovane, treba sa porozprávať s pani učiteľkou, aby si všímala prejavy dieťaťa. Deti často signalizujú, že im treba cikať napríklad prešľapovaním z nohy na nohu, prekríženými nohami, držaním sa v rozkroku. Keď toto na dieťati zbadáme, treba ho dať vycikať. Niekedy sa deti akoby boja odísť z miestnosti, pretože nechcú, aby im niečo uniklo – napríklad pri zaujímavej aktivite, ktorej sa venuje celá trieda. V takom prípade je dobré dohodnúť sa s dieťaťom, aby sa neostýchalo ozvať sa. Ostatní naňho predsa môžu počkať a pokračovať v aktivite, keď sa dieťatko z toalety vráti.

Stres a strach

Nástup do škôlky je pre deti obrovskou zmenou, najmä pre tie detičky, ktoré prichádzajú do škôlky po prvý raz. Odrazu tu nie je mama, plače tu veľa detí všade naokolo, všetko sú to nové priestory, noví ľudia, nemá tu svoje hračky… Chvíľu trvá, kým si dieťa zvykne. A niekedy to veru trvá dlhšie, kým sa dieťatko adaptuje. Obavy a stres môžu vyústiť aj do „cvrknutia“ alebo pocikania, a to aj u detí, ktoré sa do škôlky tešili. Niekedy stačí, že na dieťa napríklad zvýši hlas pani upratovačka, a problém je na svete.

Dieťa sa pocikáva z únavy

Príčinou pomočovania môže byť aj preúnava dieťaťa a vyčerpanie. Keď nastúpi dieťa do škôlky, úplne sa zmení jeho denný režim a biorytmus. Dieťa, ktoré zvyklo ráno dlhšie spať, odrazu musí vstávať skoro. V čase obeda už potom môže byť extrémne unavené, v dôsledku čoho sa „pozabudne“ a môže sa pocikať. Prípadne, ak je dopoludňajší program v škôlke namáhavý, pestrý alebo inak aktívny, dieťa nemusí včas vnímať signály tela, že mu treba cikať.

 

 

Nočné pomočovanie u detí

Nočné pomočovanie označujeme pojmom enuréza. Niekedy si ho ľudia zamieňajú s inkontinenciou, ide však o niečo úplne iné. Do veku piatich rokov enurézu nepovažujeme za problém, ale za jav postupného dozrievania. Najčastejšie sa deťom dejú nehody s pocikávaním práve v noci. Často sa deti v noci počas spánku pocikajú a vôbec sa na to nezobudia. Až ráno po prebudení zistia, že sú mokré. Niektoré deti spia veľmi tvrdo a nasledujúci deň si nepamätajú napríklad ani to, že ich rodičia dávali v noci na nočník alebo na záchod. Nočné pomočovanie rodičov, samozrejme, vystraší. Ale ak je dieťa inak zdravé, netreba sa príliš stresovať. Zrejme bude „na vine“ nezrelý nervový systém dieťaťa, ktorý potrebuje čas, aby dozrel.

U niektorých detí sa za príčinu považuje nižšie vylučovanie antidiuretického hormónu, ktorý sa stará o to, že sa v noci tvorí podstatne menej moču, ako cez deň. Aj toto teda môže byť dôvodom, že dieťa sa pocikáva.

Dieťa za tieto nehody teda v podstate nemôže. Pre dieťa samotné, ale aj pre rodičov je to veľmi náročné. Neustále treba vymieňať plachty, periny a pyžamko, všetko to treba vyprať, vysušiť a vyžehliť. A hoci dieťa samo ešte nie je schopné pocikávanie v noci zastaviť, trpí hanbou a pocitmi viny.

Dieťa sa pocikáva v noci – Čo robiť?

Čo máme robiť a ako zareagovať na nočné nehody našich detí? V prvom rade si treba uvedomiť, že dieťa to nerobí naschvál, preto tresty nie sú namieste. Napriek tomu mnoho rodičov na dieťa v mokrom pyžamku kričí, alebo sa naň hnevajú. V dieťati sa však tým len umocňuje pocit viny a hanby, ako aj bezradnosť, pretože nevie, ako si s tým poradiť.

Keď už dieťa dovŕšilo 5 rokov, ale pomočovanie v noci pretrváva, môžete sa poradiť s pediatrom. Ten dieťa v prípade potreby vyšetrí, skontroluje moč a môže sa pristúpiť tiež na sonografické vyšetrenie močových ciest. Žiaden z týchto úkonov nie je bolestivý, takže sa dieťatko nemá čoho báť. V prípade, že to pediater bude považovať za potrebné, odošle dieťa na vyšetrenie k urológovi.

Je dôležité rozlišovať medzi tým, či sa dieťa pocikáva od narodenia, alebo už malo nejaké suché obdobie bez nehôd. V druhom prípade hovoríme o tzv. sekundárnej enuréze. Jej príčina zväčša býva psychického pôvodu (stres, hádky či rozvod rodičov, narodenie súrodenca…) Môže však za tým stáť aj infekcia.

Keď máte doma dieťa s problémom nočného pomočovania, je dobré viesť si denník. Zaznamenávajte doňho každú suchú noc bez nehody. Pochváľte dieťa za každý úspech. Za nehodu ho však nekritizujte.

Myslite tiež na úpravu tekutín. Dieťa by malo dostatočne piť hlavne v dopoludňajších hodinách. Popoludní už o niečo menej (samozrejme podľa toho, aké je aktívne – ak napríklad popoludní športuje, piť predsa musí). Dve hodiny pred spaním by však už dieťa nemalo piť nič. Pred uložením sa na spánok by sa malo ísť dieťa vycikať. V noci ho tiež vezmite na záchod.


Rada na záver: Zaobstarajte si nepremokavé plachty alebo chrániče matracov, aby ste toto obdobie dozrievania detského nervového systému zvládli o niečo jednoduchšie.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť