Deň otcov

Autor: Paula

Každý ocko, ocino, tato či tatino oslavuje v júni svoj sviatok. Tretiu júnovú nedeľu si každoročne pripomíname Deň otcov. Viete, kde sa vzal tento sviatok? Máme pre vás aj tipy na darček na Deň otcov.

Deň otcov – Za všetkým hľadaj ženu

Ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu, a platí to aj v tomto prípade. Prvý Deň otcov ľudia oslavovali 19. júna 1910 vo Washingtone. Zaslúžila sa o to Američanka Sonora Smart Doddová, ktorá si povedala, že keď sa oslavuje Deň matiek, malo by sa myslieť aj na otcov. Chcela tak vyjadriť úctu a vďaku najmä svojmu otcovi Williamovi Jacsonovi Smartovi, ktorý po smrti manželky musel sám vychovávať šesť detí. Práve preto sa úplne prvý Deň otcov slávil presne v deň jeho narodenín. Prezident Lyndon B. Johnson v roku 1966 vydal deklaráciu, v ktorej ustanovil tretiu júnovú nedeľu za Deň otcov.

Deň otcovAko sa Deň otcov slávi v súčasnosti?

Aj keď tento sviatok je ešte stále tak trochu v úzadí a v tieni Dňa matiek, predsa len si ho ľudia čoraz viac a čoraz častejšie pripomínajú, veď, koniec-koncov, ocko je len jeden a aj jemu patrí vďaka a veľké objatie za všetko, čo pre svoju rodinu robí. Mnohé deti vyrastajú bez otca, alebo sú s ním kvôli jeho pracovnej zaneprázdnenosti veľmi málo. Avšak netreba zabúdať na to, že nech už je to v rodine akokoľvek, otec bude mať vždy podiel na formovaní osobnosti dieťaťa. V dnešnej dobe sa Deň otcov v rodinách pripomína rôzne – v niektorých rodinách napríklad malým posedením v úzkom rodinnom kruhu, kde deti obdarujú svojho ocka nejakým darčekom. V iných rodinách si doprajú výlet alebo obed v reštaurácii. A niektorí ľudia ho neslávia vôbec.

Deň otcovÚloha otca v rodine je nenahraditeľná

Dôležitosť sa prikladá najmä matke, ktorá sa najväčšou mierou podieľa na výchove a starostlivosti o deti, avšak netreba zabúdať ani na otca. Rola otca v rodine je nenahraditeľná. Otec je pre svoje deti v mnohých veciach cenným vzorom. Nie je to iba živiteľ rodiny, ktorý zarába peniaze, kým sa jeho žena doma stará o malé deti. Otec je blízkou osobou, sprevádza dieťa po celý život. Deti spoločný čas s ockom milujú, je im kamarátom, animátorom voľného času, robí s deťmi srandičky a bláznovstvá. Pre deti je veľmi dôležité cítiť, že ocko je tu pre nich, že je s nimi nielen telom, ale predovšetkým duchom. Že sa naňho môžu spoľahnúť a podeliť sa s ním o svoje úspechy, ale aj neúspechy a pády. Otec učí deti zručnosti, je prvou autoritou, s ktorou sa deti stretávajú. Je to veľmi dôležité, pretože často sa od toho odvíja prijímanie iných autorít v živote dieťaťa, akými sú napríklad pani učiteľka, pani riaditeľka, profesor, nadriadený v práci.

Deň otcov
Darček na Deň otcov

Spôsobov, ako Deň otcov osláviť, je viac, väčšina ľudí však svojho otecka poteší milým darčekom. Ako vybrať darček na Deň otcov? Darujte svojmu ockovi niečo, čo ho poteší, čo má rád, alebo čo ho zaujíma. Môže to byť napríklad:

Kniha – Ak ocko rád číta, určite sa poteší dobrej knihe, žáner vyberajte podľa toho, čo otca zaujíma.

Tabuľka s venovaním – V darčekových obchodoch dostať kúpiť tabuľku s popisom, čo všetko ocko robí, za čo ho ľúbime a za čo všetko mu ďakujeme. Takúto tabuľku mu môžete urobiť aj sami, bude mať ešte väčšiu hodnotu.

Tričko s nápisom – Napríklad „najlepší ocko na svete“

Originálne tričko – Ocka určite poteší originálne tričko s odtlačkami rúk jeho detí. Budete potrebovať biele pánske tričko, farby na textil. Namaľujte farbou dlane vašich detí a odtlačte ich na tričko. Farby z detských rúk umyte. Môžete pridať nejaký výstižný popis a darček je na svete.

Kozmetika – Každému chlapovi sa určite zíde pánska kozmetika. Na Deň otcov môžete zvoliť darčekovú sadu.

Vankúšik – Malý vankúšik s vtipným nápisom, alebo s popisom „pre najlepšieho ocka“. Opäť môžete vyrobiť obliečku aj vy sami, postačia fixky na textil.


Otec je prvý hrdina svojho syna a prvá láska svojej dcéry. Všetko najlepšie, milí ockovia!

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť