Augmentácia prsníkov – čo všetko by ste o zákroku mali vedieť

Autor: spokojná mama

Silikón na zväčšenie pŕs použili historicky ako prvé japonské prostitútky. Snažili sa tak upútať pozornosť amerických vojakov. Ich snaha však dopadala tragicky, často až smrťou, keďže si silikón aplikovali samé a to injekčne priamo do pŕs. Augmentácia prsníkov sa v jej úplných začiatkoch aj na Slovensku v mysliach ľudí spájala s vulgárne veľkými prsiami žien, ktoré fotili pikantné zábery, alebo natáčali filmy pre dospelých.

Dnes už augmentácia prsníkov patrí k  najvyhľadávanejším zákrokom v oblasti plastickej chirurgie a estetickej medicíny. Vracia ženám stratené sebavedomie a možnosť cítiť sa krásne a príťažlivo napríklad aj po absolvovaní niekoľkoročnej etapy dojčenia detí.

 

Augmentácia prsníkov

Cudzie slovo augmentácia, znamená zväčšenie. Augmentácia prsníkov predstavuje jediné efektívne riešenie pre ženy, ktoré prešli výraznou redukciou hmotnosti, alebo dojčením, v dôsledku čoho ich prsia stratili svoju plnosť. Nemusí sa pritom jednať nutne o zväčšovanie implantátmi, ale aj vlastným tukom. Metóda augmentácie prsníkov vlastným tukovým tkanivom je však riešením len v prípade, že si žena želá len veľmi jemnú úpravu pŕs, ktorá by predstavovala zväčšenie približne o jednu veľkosť.

Dojčenie po augmentácií

Mnoho žien sa obáva, či by v prípade ďalšieho tehotenstva ešte mohli dojčiť. Implantáty sa obvykle vkladajú pod sval a teda pod mliečnu žlazu a budúce dojčenie ženy nijako neovplyvňujú. Reálne skúsenosti žien, ktoré s implantátmi dojčili ukazujú, že ich skutočne nijako neovplyvnili a dojčenie dieťatka nebol žiadny problém.

 

Augmentácia po dojčení

Pokiaľ sa chystáte podstúpiť augmentáciu po dojčení, je nevyhnutné počkať na zákrok minimálne 6 mesiacov, ideálne až jeden rok po ukončení dojčenia. Obdobie, ktoré je nutné po dojčení čakať obvykle určuje lekár na konzultácií, na základe informácií od pacientky a po prehliadke, ktorú vykoná.

 

Ako sa budete s implantátmi cítiť

Mnoho žien sa obáva, či nebudú mať po zákroku nepríjemne pocity „cudzieho telesa“ v tele. Podľa reálnych skúseností žien po zákroku, sa implantát stal takmer ihneď ich prirodzenou súčasťou. Žena s implantátmi nepociťuje žiaden pocit tlačenia (vynímajúc cca 7 dní po zákroku), ani cudzieho telesa a pokiaľ nenastanú po zákroku žiadne zdravotné komplikácie, bez akýchkoľvek nepríjemných pocitov sa stanú implantáty veľmi rýchlo súčasťou ženského tela.

 

Ako vybrať tie správne implantáty

Pred samotnou augmentáciou prsníkov je nutné absolvovať konzultáciu s lekárom, ktorý bude zákrok vykonávať. Lekár si premeria hrudník, pričom berie do úvahu postavenie prsníkov, ich veľkosť a tvar aj celkovú výšku a váhu pacientky a na tomto základe ďalej odporučí výber – veľkosť a tvar implantátov.  Mnoho žien prichádza na konzultácie s presnou predstavou tvaru aj objemu implantátov, pričom bežne vychádzajú zo skúseností iných –  kamarátok, či známych. Treba si však uvedomiť, že na dvoch rôznych ženách by úplne identické implantáty vyzerali celkom odlišne a vypočuť si odporúčanie lekára.

augmentácia prsníkov

Tvar implantátov

Z hľadiska tvaru sa rozhoduje medzi okrúhlym a anatomickým implantátom. Po použití okrúhlych implantátoch má prsník okrúhly – nápadnejší a neprirodzenejší tvar.  Pri výbere anatomických implantátov je výsledný tvar a sklon prsníka po zákroku prirodzenejší.

 

Kedy operáciu absolvovať

Pri plánovaní termínu operácie by ste sa mali vyhnúť letným mesiacom. Približne dva týždne by sa jazva pod prsiami nemala dostať do kontaktu s vodou. Z pohľadu hojacej sa jazvy sú tak letné mesiace menej vyhovujúce napríklad aj kvôli horúčavám a poteniu. Ďalším dôvodom, prečo sa vyhnúť letnému termínu operácie je kompresná podprsenka. Nutné je nosiť ju cca 8 týždňov po zákroku. Takáto podprsenka je väčšia a hrubšia ako obyčajná podprsenka a pod akýmkoľvek klasickým tričkom ju schováte len ťažko.

 

Ako prebieha zákrok

Augmentácia prsníkov je vykonávaná v celkovej anestézií. Čas trvania operácie je približne dve hodiny. V prvom kroku sa vykoná rez, obvykle v záhybe pod prsníkom. Ďalej sa vytvorí kapsa, do ktorej je následne vložený implantát. Posledným krokom je zavedenie drénu, ktorý odvádza krv či prípadný sekrét. Následne sa rana zašije.

augmentácia prsníkov

Je augmentácia prsníkov bolestivá?

Ak sa na tento zákrok opýtate desať žien, pravdepodobne dostanete desať rôznych názorov. Po zákroku budete s istotou cítiť bolesť a v prvých hodinách aj veľký a nepríjemný tlak na hrudi. Názory na rekonvalescenciu sa značne líšia na základe prahu bolesti. Zatiaľ čo niektoré ženy uvádzajú, že sa cítili relatívne dobre už tri dni po zákroku, iné uvádzajú, že nedokázali fungovať bez analgetík aj po dobu dvoch týždňov.

 

Možné komplikácie

Kapsulárna kontraktúra

Najčastejšou komplikáciou po zákroku je vznik kapsulárnej kontraktúry a vypudenie implantátu. Kapsulárna kontraktúra sa prejavuje bolesťou a tvrdnutím prsníka. Prirodzená reakcia tela je obaliť každé cudzie teleso, ktoré do neho prenikne väzivovým puzdrom. Ak sa okolo implantátu vytvorí príliš silné puzdro, ktoré sa začne zvrašťovať, hovoríme o kapsulárnej kontraktúre. Podľa údajov od plastických chirurgov sa kapsulárna kontraktúra týka približne jednej z 20 000 žien.

 

Otočenie implantátu

Implantát sa môže otočiť  krátko po operácii, keď ešte nie je obrastený tkanivom. Dôvodom otočenia implantátu býva obvykle nedodržanie kľudového režimu po operácií. Aj z tohto dôvodu je dôležité dodržiavať lekárom stanovený režim – necvičiť, nenamáhať sa a nemanipulovať s prsníkom nešetrne (napríklad pri sexe) v období prvých týždňov po operácií. Otočenie implantátu je komplikáciou hlavne v prípade, že boli použité anatomické implantáty. Vtedy je potrebné podstúpiť reoperáciu.

Cena za augmentáciu prsníkov

V celkovej cene je zahrnutá operácie, anestézia, cena implantátov, kompresná podprsenka a 24 hodinový pobyt na klinike. Ceny za augmentáciu prsníkov sa od kiniky ku klinike líšia, orientačne je to však v súčasnosti okolo 3 000€.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť