Vypadávanie vlasov je bežný jav. Denne prídeme o 50 – 100 vlasov. Ak však začne byť padanie výraznejšie a dlhodobé, hovoríme už o nadmernom vypadávaní vlasov. Nadmerným vypadávaním vlasov môžu trpieť rovnako ženy ako aj muži v rôznom veku. Často vedie k zníženiu sebavedomia a psychickej nepohode. Nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy.
Kedy je vypadávanie vlasov bežné?
Rast vlasov pozostáva z viacerých fáz a vypadávanie vlasov je súčasťou jeho prirodzeného cyklu. Prvou fázou je rastová, tzv. anagénna fáza, ktorá trvá od 2 do 6 rokov a nachádza sa v nej cca. 90% vlasov. Potom nasleduje prechodná tzv. katagénna fáza, kedy vlas prestane rásť. Toto obdobie trvá 2-4 týždne. Poslednou fázou je telogénna, čo je fáza pokoja, kedy sa starý vlas pripravuje na vypadnutie, aby uvoľnil miesto novému. Táto fáza trvá 2 – 4 mesiace a nachádza sa v nej cca. 10 % našich vlasov.
Najnovšie výskumy ukazujú, že najviac vlasov sa v poslednej fáze nachádza práve cez leto, kedy sa telo prirodzene chráni pred slnkom. Ak teda postrehnete, že vám na jeseň padajú vlasy o čosi viac ako inokedy, netreba sa obávať, ide o prirodzený jav. Pokiaľ však vidíte, že vám vlasy vypadávajú nadmerne, je potrebné zistiť príčinu.
Čo spôsobuje nadmerné vypadávanie vlasov?
Genetika
Nadmerné vypadávanie vlasov sa nazýva Alopécia a poznáme viacero foriem. U mužov je najčastejšou príčinou vypadávania a rednutia vlasov genetika. Odborne hovoríme o androgénnej alopécii, pričom vypadávanie vlasov je nezvrátiteľné, v súčasnosti ho možno len spomaliť. Genetická predispozícia k plešatosti sa čaatejšie týka mužov, no nevyhýba sa ani ženám. K formám vypadávania vlasov patrí aj alopecia areata, kedy vlasy (ale aj iné ochlpenie na tele) vypadávajú v kruhových ostrovčekoch v dôsledku autoimunitnej poruchy organizmu.
Vlastné pričinenie
Ďalšou formou je trakčná alopécia, čo je vypadávanie vlasov, ktoré si spôsobujeme samy. Dôvodom môže byť nesprávna starostlivosťou o vlasy, či už sa bavíme o utiahnutých gumičkách, nevhodných účesoch, alebo nadmernom používaní rôznej vlasovej kozmetiky. Spúšťačom môžu byť rôzne vonkajšie aj vnútorné príčiny. Tieto príčiny musíte však hľadať aj 2 – 3 mesiace dozadu. Dobrou správou ale je, že väčšinou je nadmerné vypadávanie vlasov len dočasné, ktoré nazývame Effluvium.
Hormonálne zmeny, stres
U žien dochádza najčastejšie k nadmernému vypadávaniu vlasov v dôsledku hormonálnych zmien napr. po pôrode alebo v období menopauzy. Ďalším možným spúšťačom je stres a psychické vypätie. Ďalej ho spôsobujú aj kožné ochorenia, vážnejšie ochorenia ako napr. ochorenie štítnej žľazy a obličiek a nezabúdajme ani na chemoterapiu.
Zlá životospráva – nedostatok vitamínov
Príčinou môže byť rovnako aj zlá životospráva alebo diéta a v nadväznosti na to aj nedostatok vitamínov a minerálov. Koruna krásy dostáva zabrať hlavne pri deficite železa. Nedostatok železa znamená nedostatok kyslíka v tele, čo má za následok spomalenie tvorby nových buniek. V dôsledku toho sú vlasy suché a lámavé a môžu vypadávať. Nadmerným vypadávaním vlasov môžete trpieť aj po ťažkej operácii alebo v dôsledku užívania niektorých liekov.
Ako bojovať s vypadávaním vlasov?
Vitamíny
Keď už trpíte nadmerným vypadávaním vlasov, začnite najskôr doplnením potrebných vitamínov a minerálov – železo, selén, zinok, vitamíny A a B. Ku krásnej a zdravej hrive vám dopomôže aj strava bohatá na bielkoviny a sacharidy – ryby, ryža, strukoviny, semienka, orechy, ovocie a zelenina.
Starostlivosť
Dôležitá je aj správna starostlivosť. Našim vlasom určite neprospieva príliš časté používanie rôznych stylingových prípravkov, farbenie vlasov, pravidelné žehlenie alebo napr. kulmovanie. Siahnite po kvalitných šampónoch proti vypadávaniu a vlasových aktivátoroch – tie dokážu spomaliť aj dedičné vypadávanie. Určite by ste ani nemali chodiť spať s mokrými vlasmi, pretože sa tým zvyšuje ich lámavosť a sú náchylnejšie na vypadávania. Po umytí sa neodporúča ich príliš drhnúť uterákom a česať by sa mali až keď uschnú. Treba používať vhodné hrebene/kefy a vlasové prípravky ideálne bez parabénov a chemických látok. Odborníci zároveň odporúčajú pravidelné podstrihávanie končekov.
Ak však ani po 2-3 mesiacoch nebadáte zlepšenie, určite navštívte lekára, aby určil príčinu. Pokiaľ ide totiž o tzv. effluvium, je potrebné najprv odstrániť príčinu a potom nadmerné vypadávanie vlasov odznie aj samo.