Šiesta choroba – ako postupovať pri horúčkach a výsype?

Autor: Paula

Infekčné ochorenie, ktoré je postrachom rodičov a ktoré dokáže deti veľmi potrápiť. Šiesta choroba spočiatku nemá žiadne príznaky, o to viac je nebezpečná. Ako sa prejavuje a ako ju liečiť?

 

Šiesta choroba

Možno sa aj vy zamýšľate nad tým, prečo sa niektoré detské ochorenia označujú práve číslami. Určite ste už počuli o piatej chorobe, šiestej a siedmej chorobe. Ide o klasifikáciu detských ochorení, ktorú označujeme ako sedem detských chorôb. Patria medzi ne:

prvá choroba – osýpky
druhá choroba – šarlach
tretia choroba – rubeola
štvrtá choroba – pseudošarlach (označuje sa aj ako nepravý šarlach)
piata choroba – infekčný erytém
šiesta choroba – trojdňová horúčka
siedma choroba – známa pod označením „ruky, nohy, ústa“

O prvých štyroch ochoreniach sa zväčša nehovorí v číslach, preto sú tak známe práve piata, šiesta a siedma choroba. Ich spoločným menovateľom je výsyp, priebeh ochorení sa však líši. Nebezpečenstvo nákazy je pomerne vysoké, pretože nakazené dieťa nevykazuje spočiatku žiadne príznaky. Šiesta choroba sa prenáša kvapôčkovou cestou, čiže slinami, kýchaním, kašľaním, rozprávaním, ale aj pri smiechu. Preto sa môže veľmi rýchlo šíriť v kolektíve.

Príznaky šiestej choroby

Veľmi často sa stretávame s tým, že šiesta choroba prichádza nenápadne a bez príznakov. Toto ochorenie síce nie je vôbec príjemné, zato sa však radí medzi bežné detské choroby. postihuje najmä deti vo veku 6 – 12 mesiacov. Vznik ochorenia má najčastejšie na svedomí ľudský herpetický vírus. Aké sú teda príznaky šiestej choroby?

Ako prvá sa u dieťaťa spravidla objaví vysoká horúčka, a to až do 40°C. Pri takejto vysokej horúčke sa môžu objaviť febrilné kŕče. Vysoké teploty trvajú väčšinou 3 až 5 dní. Počas týchto dní je nesmierne dôležité dbať na dostatočný pitný režim dieťatka a využiť rôzne spôsoby zrážania teploty. Dieťaťu podávame lieky na zníženie horúčky alebo aplikujeme zábaly.

Horúčku sprevádzajú ďalšie príznaky, ako malátnosť, nechutenstvo, podráždenosť a nervozita, hnačka, kašeľ, zápal spojiviek alebo opuch očnice, môže sa objaviť aj bolesť ucha či zväčšené lymfatické uzliny. U väčšiny detí sa objavia na podnebí a na jazyku belavé plochy.

Keď horúčka doznie, prejaví sa šiesta choroba výsypom – predovšetkým v oblasti hrudníka. Vyrážky sú ružovkasté, alebo ružovočervené a majú priemer okolo 2 – 5 mm. Z trupu sa vyrážky ďalej môžu rozšíriť na krk, tvár, ruky a nohy dieťaťa. Výsyp vo väčšine prípadov nesvrbí a trvá jeden až dva dni.

Šiesta choroba – Ako ju liečiť?

Šiesta choroba je vírusové ochorenie, preto sa na zmiernenie prejavov používa symptomatická liečba. To znamená predovšetkým znižovanie horúčky. Dieťaťu podávame lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofenu. Ich dávkovanie závisí od hmotnosti dieťatka. Vždy podáme iba jeden druh lieku, nikdy ich nekombinujeme v jednej dávke. Ďalší liek s obsahom rovnakého liečiva môžeme podať po 6 hodinách. Ak je horúčka vysoká, môžeme dieťaťu podať po 4 hodinách liek s obsahom iného liečiva. Pre najmenšie detičky sa používajú lieky vo forme čapíkov alebo sirupov. Deťom do 15 rokov nikdy nepodávame lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, ako je napríklad Acylpyrín alebo Aspirín. Ak si nie ste niečím istí, neváhajte sa poradiť s detským lekárom alebo lekárnikom. V prípade, že sa objavia febrilné kŕče, musíme s dieťaťom ihneď navštíviť lekára, alebo zavolať záchranku.

 

 

Okrem liekov na zníženie horúčky môžeme v prípade potreby aplikovať dieťaťu aj zábaly. Tie sa dieťatku dávajú na čelo, zápästia a hrudník. Nikdy nesmieme použiť celkom studenú vodu, aby sme dieťaťu nespôsobili šok. Rodičia používajú tiež vlažný kúpeľ. S ním však treba narábať veľmi opatrne. Teplota vody by mala byť radšej teplejšia. Dieťatko sa posadí do vane a spolu s teplotou vody sa zníži aj tá jeho telesná teplota. Nikdy dieťaťu neznižujeme horúčku vlažným kúpeľom vtedy, keď má zimnicu.

Ako urobiť zábal na zníženie horúčky

Na zábal môžete použiť rôzne tkaniny, napríklad uterák, utierku, látkovú plienku alebo plachtu. Tkaninu namočíme do vody s teplotou asi 25°C. Dôkladne vyžmýkame. Aplikujeme na hrudník, okolo ktorého tkaninu obtočíme. Ruky a nohy dieťaťa vynecháme. Následne dieťatko zakryjeme suchou prikrývkou. Zábal necháme približne 10 až 15 minút, môžeme ho opakovať trikrát alebo štyrikrát.

Výsyp na tele – Natierať ho alebo nie?

Vyrážky, ktoré sa na tele dieťatka objavia po ústupe horúčky, dokážu rodičov vystrašiť, ale nebolia  ani nesvrbia. Natierať ich krémami, púdrom alebo masťami preto nemusíme. Zmiznú samé tak, ako sa aj objavili. Výsyp je však veľmi individuálny. Niekedy šiesta choroba prebehne bez vyrážok, inokedy je výsyp rozsiahly. Dobrou správou však je, že keď sa výsyp stratí, dieťa už prestáva byť infekčné.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť