Materstvo a čas pre seba – takto si ho nájdete

Autor: spokojná mama

Materstvo je v živote ženy obrovská zmena. S príchodom dieťatka prichádza do nášho života mnoho lásky, akú sme nikdy nepoznali, no zároveň musíme dieťatku aj mnohé obetovať.

 

Materstvo a čas pre seba

To, čo mamičkám na materskej najviac chýba, je čas len pre seba – či už na oddych, alebo cvičenie, či sebarealizáciu. Prinášame vám jednoduchý, no účinný tip, ako si tento priestor môžete vytvoriť. Mnoho mamičiek venuje všetok čas dieťatku naplno – kočíkuje, hrá sa s ním, mazná, učí spoznávať svoje okolie. Keď nastane čas spánku, mamička ide rýchlo variť, alebo upratovať. A tu práve tu nastáva problém. Touto zabehnutou rutinou nikdy nezvýši čas aj na ženu, pričom povinnosti, ktoré treba urobiť kým dieťa spí, sa stále kopia.

Trik spočíva v tom, aby ste dieťatko už odmalička „začlenili“ do kolobehu domácnosti a svoje úlohy a povinnosti v domácnosti sa snažili prispôsobiť tak, aby ste ich mohli robiť spolu s dieťatkom. Spoločný nákup s dieťatkom v kočíku nebude problém, však? Ale čo ďalej? Dieťatko vám môže „pomáhať“ pri skladaní prádla. Môžete ho rovno uložiť do prádelného koša, alebo, ak je väčšie rozložiť okolo neho ponožky na triedenie, ktoré môže skúmať. Hra sa dá urobiť takmer s každej činnosti, chce to len trochu predstavivosti.

materstvo a čas pre seba

Montessori v praxi

Pri väčších deťoch je skvelým pomocníkom učiaca veža, kde dieťatko stojí a pozoruje vás pri varení, prípadne pomáha s jednoduchými činnosťami.  Pri príprave koláča môžete vyčleniť dieťatku kúsok cesta, ktoré môže formovať a hrať sa s ním. V podstate sa jedná o montessori princíp v praxi – zahrnúť dieťa do bežného života. Nemusíte mať pritom pocit, že sa dieťatku dostatočne nevenujete, alebo že ho domácnosťou zaťažujete. Dieťa sa rado cíti dôležité a to mu dávate práve tým, že môže pomáhať. Radosť z obyčajných činností a že môže robiť to, čo vidí robiť rodičov vás časom presvedčí o tom, že robíte dobre. Samozrejme, treba sa však očakávať, že bežné činnosti budú trvať o niečo dlhšie a nesnažiť sa stihnúť toho čo najviac.

 Spánok v postieľke

Materstvo a čas pre seba sa dajú skĺbiť, trik spočíva vo vytvorení zásady, že všetok čas, ktorý dieťatko spí, venujete sebe. Je jedno, či idete spať spolu s ním, alebo len tak pozeráte televíziu, či cvičíte – je to čas, ktorý je len váš. V ideálnom prípade by teda malo dieťatko spávať vo svojej postieľke, čím vzniká priestor pre maminku. V prípade, že je dieťa naučené spávať v kočiari, skúste ho uspať na záhrade, alebo ho „pokočíkovať“ na balkóne. Ak túžite po tom, aby vaše dieťatko spávalo v postieľke, no neviete ako na to, nebojte sa využiť služby spánkovej poradkyne.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť