Krásne obdobie očakávania nového života pokračuje. Ako vyzerá druhý trimester tehotenstva? Aké zmeny sa dejú v tele mamičky a ako rastie bábätko? Pripravili sme pre vás súhrn tých najdôležitejších informácií na jednom mieste. O tom, čo sa deje počas prvého trimestra tehotenstva si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.
13. týždeň tehotenstva
Začína sa druhý trimester tehotenstva. Prebiehajúce tehotenstvo vás zatiaľ neobmedzuje v pohybe, keďže bruško ešte nie je príliš veľké. Od vašej poslednej menštruácie uplynulo 13 týždňov. Bábätko ste splodili pred 11 týždňami.
Bábätko v 13. týždni tehotenstva
Dieťatko sa stáva citlivejším a vnímavejším. Vývoj reflexov spôsobuje, že už dokáže zareagovať, keď doňho štuchnete – jemným pohybom. Momentálne meria asi 7 – 8 cm a jeho hmotnosť je približne 24 gramov. Dieťatko otvára a zatvára dlane, na dotyky reagujú aj chodidlá. Bábätko dokáže hýbať perami, kopať nožičkami a tiež sa odrážať od stien maternice. Tieto pohyby však zatiaľ necítite, pretože dieťa je ešte veľmi maličké.
Mamička v 13. týždni tehotenstva
Pravdepodobne sa už cítite lepšie, než predtým. Naďalej si však dávajte pozor a pristupujte k svojmu tehotenstvu citlivo a zodpovedne. Riziko spontánneho potratu sa výrazne znížilo. Prsia sú napäté a môžu na nich vystupovať viditeľné žily, bradavky tmavnú. Môžete pociťovať kŕče v lýtkach. Bruško už zrejme vyčnieva, preto si radšej vyberajte voľnejšie oblečenie, aby vás neobmedzovalo a netlačilo. Dbajte o pestrý jedálniček, doprajte si morské ryby, listovú zeleninu, chudé mäso a mliečne výrobky. V prípade, že ste vegetariánka, poraďte sa s lekárom, aby ste dieťatko neochudobnili o dôležité živiny. V športe sa obmedzovať nemusíte, vyhýbajte sa iba takým cvikom, pri ktorých sa namáhajú brušné partie.
14. týždeň tehotenstva
Dostávate sa do druhej tretiny vášho tehotenstva. Týmto týždňom začína druhý trimester. Považuje sa za najkrajší. Prečo? Hoci sú prípady, že nevoľnosti trvajú aj celé tehotenstvo, predsa len u väčšiny žien pocity na vracanie vymiznú. Budúca mamička sa v tomto čase cíti pomerne dobre a v pohode, má viac energie. V priebehu nasledujúcich týždňov sa dozvie pohlavie bábätka.
Bábätko v 14. týždni tehotenstva
Dieťatko sa neustále zdokonaľuje a precvičuje svoje pohyby. Postupne dochádza k vzpriamovaniu hlavičky, ktorá už nerastie tak rýchlo. Oči bábätka si už našli svoju správnu polohu v strede tváričky. Dieťatko v brušku prehĺta plodovú vodu, trénuje si tak prehĺtanie. Čoraz častejšie si váš drobček cmúľa palček. Aj takto si nacvičuje sací reflex, ktorý bude tak nesmierne dôležitý po pôrode. Bábätko je teraz veľké približne 8 – 9 cm a môžeme ho prirovnať k nektárinke.
Mamička v 14. týždni tehotenstva
Hladina hormónov sa stabilizovala, čo sa pozitívne odráža aj navonok. Vlasy rastú rýchlejšie a sú silnejšie, pevnejšie sú aj nechty a nelámu sa, pokožka je hladká. Ktorá žena by sa necítila takto krásna? J Niet divu, že mnoho mamičiek považuje práve druhý trimester za ten, kedy si svoje tehotenstvo najviac vychutnali. Na druhej strane, aj pre toto obdobie sú typické niektoré ťažkosti, ktoré s narastajúcim bruškom prichádzajú. Maternica sa zväčšuje, tlačí na žalúdok a keďže ten sa v dôsledku pôsobenia hormónu progesterón navyše uvoľní, dochádza k čkaniu a páleniu záhy. Pomáha, keď budete piť veľa vody medzi jedlami, stravu poriadne žuť, jesť menšie porcie a radšej častejšie, ako veľké porcie naraz. Vyhnite sa korenistým jedlám, citrusom, káve, čokoláde a bublinkám.
15. týždeň tehotenstva
Druhý trimester tehotenstva pokračuje. Nevoľnosti už v tomto týždni ustúpili, ak sa tak ešte nestalo, môžete očakávať zlepšenie práve v týchto dňoch. Nohavice sú vám už zrejme tesné, treba ich vymeniť za pohodlnejšie, aby vás na brušku netlačili.
Tehotenstvo po týždňoch – Čo je typické pre 15. týždeň tehotenstva?
Bábätku už rastie telíčko rýchlejšie ako hlavička. Formujú sa mu svaly, rastú mu vlásky. Ušnice majú svoj konečný tvar, od tohto týždňa sa už budú len zväčšovať. Drobček si neustále precvičuje mimické svaly, mračí sa, usmieva a robí grimasy. Hýbe sa a mamička už môže tieto pohyby začať cítiť.
Viečka na očiach má bábätko ešte stále zrastené, vníma však rozdiel medzi svetlom a tmou. V tomto týždni bábätko meria asi 10 cm a jeho hmotnosť je približne 70 g. Jeho veľkosť môžeme prirovnať k pomaranču.
Pocity mamičky
Maternica sa neustále zväčšuje a pre 15. týždeň tehotenstva je typické, že začína vyčnievať z panvy, čo sa navonok prejaví ako väčšie bruško. Každá žena však prežíva tehotenstvo inak, preto je možné, že to na vás ešte nevidno. Ak ide o prvé bábätko, väčšinou má v tomto týždni ešte bruško svoju pôvodnú podobu. Ak už ale máte nejaké tehotenstvá za sebou, zrejme sa aj toto už ukazuje okoliu.
V týchto dňoch sa môže u ženy prejaviť krvácanie z nosa, čo má na svedomí prekrvenie organizmu a tiež opuch nosovej sliznice. V prípade, že sa toto krvácanie objavuje akosi často, radšej to spomeňte svojmu lekárovi.
16. týždeň tehotenstva
V tomto období ste sa možno začali viac zadýchavať aj pri menšej námahe. Môže za to veľká maternica, ktorá obmedzuje aj pľúca a tie sa nemôžu dostatočne rozťahovať. V 16. týždni lekár vykoná tzv. triple test.
Bábätko v 16. týždni tehotenstva
Telo vášho drobčeka práve ukladá viac vápnika, spevňujú sa kosti. Svaly sú zas o niečo silnejšie, bábätko dokáže otáčať krkom aj zdvihnúť hlavu. Začínajú rásť mihalnice a aj obočie. Keďže drobné kostičky na uškách dorástli, vníma viac okolité zvuky – Ideálny čas začať sa bábätku v brušku viac prihovárať. Zapamätá si váš hlas i hlas manžela/partnera a po narodení vaše hlasy rozpozná. Veľkosťou dieťatko pripomína avokádo, momentálne váži približne 100 gramov a meria asi 11,5 cm.
Ako sa cíti mamička v 16. týždni
Pokožka, vlasy aj nechty sú v najlepšej kondícii. Môžu sa však pridružiť bolesti chrbta a kĺbov. Spôsobujú ich hormonálne zmeny, kvôli ktorým dochádza k uvoľňovaniu kĺbov – telo sa tak pripravuje na pôrod, aby uľahčilo bábätku cestu na svet. Pomôcť môžu aj špeciálne cviky pre tehotné ženy, napríklad tehotenská jóga.
17. týždeň tehotenstva
Už ste skoro v polovici vášho tehotenstva. Bábätko rastie doslova ako z vody a vy, pokiaľ vás už netrápia nevoľnosti, sa cítite dobre. Naďalej sa treba zamerať na vyváženú pestrú stravu a dostatok oddychu – čo je niekedy nemožné, ak už nejaké dieťa alebo deti doma máte. Využívajte preto každú voľnú chvíľku na to, aby ste si mohli vyložiť nohy a trošku načerpať nových síl.
Ako rastie bábätko v 17. týždni tehotenstva
Dieťatko je teraz veľké asi ako hruška. Meria približne 11 – 12 cm. Jeho hmotnosť však hrušku nepripomína, zatiaľ sa pohybuje okolo 140 gramov. Zmysly a reflexy bábätka dozrievajú, čuch, sluch a chuť sa už vyvinuli, formuje sa jedinečný vzhľad. Z tvárovej chrupavky sa v 17. tt vytvoril nos. Bábätko zatiaľ nemá podkožný tuk, preto je jeho pokožka priehľadná. To sa však v najbližšom období bude meniť.
Mamička v 17. týždni tehotenstva
Pravdepodobne aj vy pociťujete v tomto období najrôznejšie emócie, čo je výsledkom práce hormónov, ktoré počas tehotenstva idú na plné obrátky. Nadšenie veľmi rýchlo vystrieda strach alebo obavy, úsmev na tvári sa v priebehu okamihu zmení na plač. Emócie sú doslova ako na horskej dráhe. Je úplne prirodzené, že v aktuálnom období žena cíti intenzívnu potrebu zhromažďovať všetky potrebné veci, ktoré pri starostlivosti o dieťatko bude potrebovať. Mnoho žien robí zmeny v domácnosti, presúva nábytok alebo zariaďuje detskú izbu. Hovorí sa tomu „syndróm hniezdenia“ – podobne, ako keď vtáčiky stavajú svoje hniezda, aby do nich mohli zniesť vajíčka a starať sa o svojich potomkov. Niet sa však kam ponáhľať, do príchodu vášho drobčeka na svet máte ešte dostatok času.
18. týždeň tehotenstva
Ste na začiatku piateho mesiaca tehotenstva. Bábätko si spokojne hovie v brušku, aktívne sa hýbe a počúva okolité zvuky. Mamičku však môžu potrápiť opuchnuté nohy, prípadne spozoruje opuch aj na rukách či tvári.
Bábätko v 18. týždni tehotenstva
Dieťatko je teraz veľké asi 14 cm a vážiť môže okolo 190 gramov. Prehĺta plodovú vodu a v jeho črevách sa tvorí prvá stolica zelenočiernej farby – nazývame ju smolka. Po narodení ju bábätko vylúči. V hlavičke dieťatka sa formuje mozgová kôra. Z tukových vankúšikov na rukách sa tvoria papilárne línie, z ktorých vzídu jedinečné odtlačky prstov.
Pocity mamičky v 18. týždni tehotenstva
Môže sa stať, že v tomto čase máte problémy so spánkom. Stojí za tým jednak rastúce bruško, ktoré obmedzuje pri hľadaní vhodnej polohy na spanie, ale aj myšlienky, ktoré budúcej mamičke víria v hlave. Plánujeme, uvažujeme, obávame sa, zariaďujeme v mysli všetko potrebné, aby sme do nástupu do pôrodnice na nič nezabudli. Pomôcť môže čaj z medovky, príjemná hudba, vonná sviečka, jemná masáž alebo relaxačný kúpeľ, nie však v horúcej vode.
Priberanie pokračuje a niektoré ženy majú pocit, že im váha stúpa akosi prirýchlo. Netreba panikáriť, pretože ak sa stravujete vyvážene a zdravo, priberanie je len dôsledkom rastúceho bábätka a jeho požiadaviek na vaše telo, ktoré sa môže, jednoducho povedané, začať viac zásobovať. Môžu sa objaviť aj kŕče v nohách. Nemusia byť iba prejavom zvýšenej záťaže, ale napríklad aj nedostatočným pitným režimom alebo potrebou horčíka. Je namieste odkonzultovať to s gynekológom, ktorý vám poradí a odporučí vhodné riešenie.
19. týždeň tehotenstva
Aj keď do narodenia bábätka je ešte času dosť, už teraz sa ženské telo pripravuje na pôrod. Kĺby sa stávajú akoby mäkšími, panva sa rozťahuje, a preto môžete pociťovať bolesti v bedrovej oblasti.
Bábätko v 19. týždni tehotenstva
Bábätko je veľké asi ako banán. Meria približne 15 cm a váži okolo 240 g. Hlavička dieťatka tvorí jednu tretinu z celkovej veľkosti vášho drobčeka. Väčšinu času spí, v priebehu 24 hodín prebdie spolu asi 6 hodín. Jeho mimické svaly fungujú, preto robí grimasy, otvára ústa, mračí sa, usmeje sa a prehĺta plodovú vodu. Chlapčekovi sa už vyvinul miešok a semenníky už produkujú testosterón. Dievčatku sa už sformovala pošva, vajcovody aj maternica. Už teraz sa vo vaječníkoch nachádzajú milióny buniek, z ktorých sa počas života postupne vyvinú vajíčka.
Pokožka dieťatka produkuje tzv. vernix. Je to biely mazový povlak, ktorý drobné telíčko chráni pred dlhodobým pobytom v plodovej vode. Väčšinou sa stratí ešte pred pôrodom, alebo na pokožke (a hlavne v záhyboch) zostane len v malom množstve.
Mamička v 19. týždni tehotenstva
Možno ste aj vy zaznamenali pigmentové škvrny na pokožke, v tehotenstve nie sú ničím výnimočným. Je dobré myslieť na to, aby ste ich nevystavovali prílišnému slnku, pretože stmavnú a po pôrode bude dlhšie trvať, kým sa ich zbavíte. Bábätko v brušku vám opäť o niečo viac tlačí na bránicu a pľúca, čo sa navonok prejaví aj tým, že sa rýchlejšie zadýchate. Aj pocit pichnutia v brušku je signálom rozširujúcej sa maternice. Je to častý jav, ktorý však dokáže nejednu mamičku vystrašiť. Ak sa tieto pocity opakujú príliš často, alebo ak sa ich intenzita stupňuje, rozhodne sa o tom porozprávajte so svojim gynekológom. Ak sa vám zvykne sem – tam zatočiť hlava, noste so sebou niečo malé sladké pod zub.
20. týždeň tehotenstva
Množstvo plodovej vody sa zvyšuje, prispôsobuje sa potrebám dieťatka a chráni ho pred prípadným tlakom na mamičkine bruško. Mamička môže prežívať najrôznejšie emócie. Na rad pomaly ale isto prichádza aj cítenie pohybov dieťatka.
Ako sa vyvíja bábätko v 20. týždni tehotenstva
Bábätko opäť o niečo narástlo. V tomto týždni meria asi 16 – 20 cm. Aj pribralo, teraz sa jeho hmotnosť pohybuje približne v rozmedzí 250 – 290 g. Veľkosťou ho môžeme prirovnať k baklažánu. Naďalej trénuje pohyb, je dosť aktívne, vrtí sa, točí sa, kope nožičkami, hýbe rukami. Jeho pohyby už možno aj cítite. Väčšinou začnú budúce mamičky cítiť pohyby okolo 20. – 24. týždňa tehotenstva.
Dieťatku sa formuje obočie, viečka zostávajú naďalej zatvorené, hoci už nimi bábätko dokáže hýbať. Reaguje na zvuky, ktoré citlivo vníma. Zvuky, ktoré bude počúvať v brušku, rozpozná po narodení. Preto sa mu neváhajte prihovárať a spievať mu.
Pocity mamičky v 20. týždni tehotenstva
Stáva sa, že počas tehotenstva si žena všimne zvýšenú produkciu vaginálneho výtoku. Ten slúži na ochranu pôrodných ciest pred rôznymi choroboplodnými zárodkami. Je jemne belavý alebo biely a bez zápachu. Môžete tiež cítiť bolesť chrbta, ktorú pomôže zmierniť aj cvičenie. Pozor však na intenzitu, radšej voľte tehotenskú jogu alebo si nechajte poradiť od odborníkov. Svrbenie pokožky, ktorá sa s rastúcim bruškom naťahuje, je tiež jedným z nepríjemných prejavov tehotenstva v tomto období. Používajte hydratačný krém, alebo tiež telové mlieko proti striám. Ak vami zmietajú emócie, dobrým tipom mnohých mamičiek je viesť si denník. Doňho si môžete bez ostychu napísať všetko tak, ako to cítite. Nebojte sa s obavami zveriť svojmu partnerovi alebo manželovi. Ste v tom predsa spolu 🙂
21. týždeň tehotenstva
Bábätko rastie doslova ako z vody a vy sa nachádzate už za polovicou tehotenstva. V tomto období sa formujú nové dôležité časti tela dieťatka.
Bábätko v 21. týždni tehotenstva – Ako rastie a vyvíja sa?
Vo vašom brušku sa nachádza veľká mrkva alebo špargľa – k takejto veľkosti môžeme prirovnať bábätko. Meria zhruba 27 cm a jeho hmotnosť je okolo 350 g. Pre tento týždeň tehotenstva je charakteristický predovšetkým vývoj formovanie fontanel. Sú to akoby lupienky – väzivové spojenia, ktoré sa nachádzajú na miestach, kde sa stretávajú jednotlivé kosti lebky. Ich hlavnou funkciou je ochrana mozgu bábätka, ktorý sa neustále zväčšuje. Vedeli ste, že fontanely sa úplne zrastú do jedného celku až okolo 18. – 20. roku života?
V tomto období si bábätko vytvára svoj vlastný rytmus spánku a bdenia. Fázy, kedy spí a kedy je, naopak, bdelé sa u neho striedajú podobne, ako tie vaše. Je takmer v neustálom pohybe. Keďže má v maternici stále dostatok voľného „priestranstva“, naplno to využíva. Odráža sa od maternice, akoby bolo na trampolíne, kope nôžkami, chytá a ťahá pupočnú šnúru, otáča sa, cmúľa si palček a taktiež prehĺta plodovú vodu. Jeho črevá si vďaka tomu precvičujú trávenie.
Tehotenstvo po týždňoch – 22. týždeň tehotenstva
Zmeny na pokožke a tiež dostatok tekutín. Aj tieto veci zrejme riešite v aktuálnom štádiu tehotenstva.
Bábätko v 22. týždni tehotenstva
Váš drobček opäť podrástol. Teraz je veľký asi 27 cm a váži okolo 430 g. Jeho pokožka je ešte stále priezračná, pretože v nej nie sú zásoby tuku. Mozog bábätka neustále rastie, zdokonaľujú sa zmysly. Na jazyku sa v tomto čase formujú chuťové poháriky. To, čo jete, bude teda už mať vplyv aj na chuťové preferencie dieťatka po príchode na svet.
Ako sa cíti mamička v 22. týždni tehotenstva?
Možno ste si všimli určité zmeny na vašej pokožke. Pigmentové škvrny alebo znamienka sa môžu objaviť na rôznych častiach tela. Ak vás znepokojuje nejaké znamienko, môžete si ho dať vyšetriť v kožnej ambulancii, ale až po pôrode. Keďže pre tehotenstvo je vznik nových znamienok veľmi prirodzený, bolo by teraz vyšetrenie v podstate zbytočné. Ďalšou zmenou, ktorá sa zvykne objaviť v tehotenstve, je väčšie mastenie pokožky. Majú to na svedomí hormóny, ktoré stimulujú mazové žľazy.
Určite sa zamerajte na to, aby ste počas dňa vypili dostatok tekutín, hlavne čistej vody. Tekutiny, ktoré prijímate, sú totiž dôležité pre tvorbu dostatočného množstva plodovej vody.
23. týždeň tehotenstva
Únava a fyzické zmeny, aj toto sa týka aktuálneho obdobia vášho tehotenstva.
Bábätko v 23. týždni tehotenstva
Vaše dieťatko momentálne meria približne 28 cm a jeho hmotnosť je asi 500 g. V tomto týždni sa mu vyvíjajú a najmä spevňujú ušné lalôčiky. Za krátky čas vás už teda bude lepšie počuť. Obklopuje ho asi 500 ml plodovej vody. Tú aj prehĺta a dokonca sa mu z nej môže čkať. Bábätko vo vašom brušku už počas spánku aj sníva.
Mamička v 23. týždni tehotenstva
V tomto období mnoho žien potrápia opuchnuté nohy, hlavne v oblasti členkov. Ak sa to týka aj vás, snažte sa využiť voľné chvíle na to, aby ste si vyložili nohy a oddýchli. Pomôcť vám môžu aj kompresné ponožky, podkolienky či pančušky. Pravidelný pohyb tiež pomáha, ten by sme mali zaradiť do nášho programu každý deň. Vyhnúť sa treba aj dlhému státiu alebo dlhému sedeniu.
Možno ste si všimli, že vám pri čistení zubov krvácajú ďasná, alebo sú citlivejšie, ako predtým. Aj toto majú na svedomí hormóny, ale aj fakt, že objem krvi sa počas tehotenstva zvyšuje. Mali by ste preto siahať po jemnej zubnej kefke. Prsia v tehotenstve zväčšujú svoj objem, čo s potešením vítajú mnohé ženy 🙂 Aby ste sa vyhli bolestiam, zaobstarajte si pohodlnú podprsenku bez kostíc, možno aj so širokými ramienkami. Prípadne si zakúpte pohodlnú podprsenku na dojčenie, ktorú využijete po narodení bábätka.
Ak pociťujete väčšiu únavu, možno máte nedostatok železa. Zamerajte sa hlavne na pestrú stravu, až potom siahnite po výživovom doplnku. Zdrojom železa je zelená zelenina, oriešky, sušené ovocie, cereálne výrobky, chudé mäso.
24. týždeň tehotenstva
Kľúčový týždeň tehotenstva, ktorý je akoby hranicou – od tohto týždňa by už bábätko malo byť prvýkrát schopné života mimo maternice. V ambulancii gynekológa vám urobia glukózový tolerančný test na zistenie tehotenskej cukrovky.
Ako rastie bábätko v 24. týždni tehotenstva
Vaše dieťatko rastie rýchlo a v tomto týždni meria už asi 26 – 30 cm. Jeho hmotnosť sa pohybuje okolo hodnoty 500 – 600 gramov. Jeho vlásky už nadobúdajú takú farbu, s akou sa narodí. Mnoho detí však postupne farbu vlasov zmení. Pokožka dieťatka má ružovkastý nádych. Momentálne je v rastovom špurte, to znamená, že rastie veľmi rýchlo. V priebehu mesiaca až zdvojnásobí svoju hmotnosť.
Pocity mamičky v 24. týždni tehotenstva
Keďže maternica sa neustále zväčšuje, môžete pociťovať bolesti krížov, chrbta alebo slabín. Môže za to tiež fakt, že v tehotenstve sa uvoľňuje väzivo, čím sa telo pripravuje na pôrod. Zmierniť ťažkosti pomáha pravidelný pohyb, správne držanie tela, ale aj relaxačná masáž. Ťažisko tela sa s rastúcim bruškom mení, dávajte si preto pozor na stabilitu.
25. týždeň tehotenstva
Do poradne ku gynekológovi chodíte raz za mesiac – v prípade, že je všetko v poriadku a tehotenstvo pokračuje bez väčších problémov. Možno vás v tomto období trápia tráviace problémy alebo upchatý nos. Aj to sú dôsledky práce hormónov a rastúceho bruška.
Bábätko v 25. týždni tehotenstva
Okolo 34 centimetrov a približne 660 gramov – asi takéto sú momentálne miery vášho bábätka. Veľkosťou ho môžeme prirovnať ku karfiolu. A čo sa s ním práve teraz v brušku deje? Bábätku sa postupne ukladá pod stále priesvitnou pokožkou tuk a na sile naberá aj jeho svalstvo. Mozgová kôra sa člení na viaceré vrstvy, v ústach sa formuje základ zubov a vyvíjajú sa čeľuste. Veľkými zmenami prechádza aj dýchací systém. V pľúcach sa dieťatku vytvára prieduškový strom a nosné dierky sa otvárajú.
Mamička v 25. týždni tehotenstva
Pravdepodobne chodievate pomerne často na WC, čo má na svedomí rastúca maternica, ktorá tlačí na močový mechúr. Mnoho žien v tehotenstve potrápi aj upchatý nos, a tento stav môže pretrvávať aj počas celého tehotenstva. Práve preto sa niekedy označuje ako tehotenská nádcha. V tomto období vás môžu prepadnúť aj obavy a pochybnosti. Do mysle nastávajúcej mamičky sa neraz vkrádajú myšlienky a obavy z pôrodu a z následnej starostlivosti o bábätko. Ak sa to týka aj vás, pomôcť môže predpôrodný kurz vedený odborníkom (vedie ho pôrodná asistentka alebo dula). V rámci neho sa dozviete všetko, čo by ste o pôrode mali vedieť, zistíte, čo vás čaká a na čo sa pripraviť, aké máte možnosti, a podobne. Nebojte sa zveriť aj lekárovi alebo psychológovi, ak cítite, že potrebujete psychickú podporu.
V prípade, že si chcete spomienku na obdobie tehotenstva nechať zvečniť aj v podobe fotografií alebo videa, môžete sa objednať na 3D alebo 4D ultrazvuk. Práve v období od 24. do 30. týždňa tehotenstva je bábätko v brušku najlepšie vidieť. Ak sa vám ukáže a nebude sa schovávať, odnesiete si krásne zábery.
26. týždeň tehotenstva
Už ste rozmýšľali, kde budete rodiť? Je ideálny čas rozhodnúť sa, v ktorej pôrodnici chcete priviesť na svet svoje dieťatko. Môžete si urobiť malý prieskum medzi mamičkami vo vašom okolí.
Bábätko v 26. týždni tehotenstva
Dieťatko si v tomto období intenzívne cmúľa palček, čím si nacvičuje stále sa vyvíjajúci sací reflex. Pokračuje vývoj pľúcneho tkaniva. Bábätku sa už vyvinulo 33 stavcov a chrbtica sa naďalej spevňuje. Dieťatko už dokáže otvoriť oči, pretože doposiaľ zrastené viečka sa otvárajú, jeho dúhovka má modrú farbu, vidí. V tomto čase je veľké asi ako cuketa, meria približne 36 cm a váži okolo 820 g.
Mamička v 26. týždni tehotenstva
V tomto týždni nie sú výnimkou falošné kontrakcie, tzv. poslíčkovia. Potrápiť vás môžu aj tráviace problémy, najmä plynatosť alebo zápcha. Je to spôsobené tým, že rastúca maternica tlačí na orgány v brušnej dutine. Aby ste sa tomu vyhli, pite dostatok tekutín počas celého dňa. Zväčšujúce sa bruško môže ovplyvniť aj vašu chôdzu. Keďže sa mení ťažisko tela, mnohým ženám je pohodlnejšie chodiť viac naširoko.
27. týždeň tehotenstva – druhý trimester tehotenstva končí
Už ste takmer na konci siedmeho mesiaca, teda aj na konci druhého trimestra. Pomaly ale isto idete do finále J
Ako rastie bábätko v 26. týždni tehotenstva?
Momentálne meria bábätko približne 37 cm a jeho hmotnosť je asi 940 g. Počas nasledujúcich týždňov sa jeho hmotnosť až strojnásobí. Už vie rozoznávať svetlo a tmu, žmurká. Dokončil sa vývoj chuťových pohárikov dieťatka. Keď prehĺta plodovú vodu, cíti teda už aj jej chuť. Tá závisí aj od stravy mamičky. Bábätko bude až do pôrodu intenzívne priberať. Hlavička, ktorá bola spočiatku väčšia, sa už prispôsobila veľkosti tela. Druhý trimester tehotenstva končí a vy sa môžete tešiť na poslednú etapu-tretí trimester tehotenstva.