Cvičenia pre oči – prevencia ale aj zlepšenie už poškodeného zraku

Autor: spokojná mama

Detstvo našich detí je celkom odlišné, ako to naše. Televízia, tablet, či mobil. Tieto technológie majú deti k dispozícií, doslova už od útleho detstva.  Hodiny strávené pri obrazovkách, nedostatok denného svetla a nevhodná strava majú za následok postupné zhoršovanie zraku, resp. nárast výskytu refrakčných chýb očí.  Najčastejšou očnou chorobou je u dospelých ľudí krátkozrakosť, (neostré alebo zahmlené videnie do väčších vzdialeností) ktorou trpí až 30% svetovej populácie. U detí sa najčastejšie trápime s ďalekozrakosťou a strabizmom, ktorý ľudovo nazývame aj škúlenie.

Vedeli ste však, že existujú možnosti, ako prirodzenou cestou poškodeniu očí predísť, alebo dokonca zlepšiť už poškodený zrak?

 

Zlepšenie zraku bez okuliarov a šošoviek

Počuli ste o prirodzenom zlepšení zraku? Už dlhé roky sú nám ako jediná možnosť zlepšenia zraku podsúvané okuliare (prípadne šošovky, alebo laserová operácia). Mnoho ľudí si však neuvedomuje, že nosením okuliarov sa problém s krátkozrakosťou nijako nezlepšuje, skôr naopak. Okuliare vám pomáhajú lepšie vidieť len v danej chvíli, keď ich máte na sebe. Z dlhodobého hľadiska však vaše oči „lenivejú“.

Predstavte si, že by ste mohli s očami robiť krátke a jednoduché cviky, ktorými by ste ich posilňovali podobne ako svaly. Možnosť prirodzeného zlepšenia zraku sa nám môže zdať nereálna. Rovnako by pred mnohými rokmi zrejme reagovala Daniela Maťuchová, dnes už učiteľka Batesovej metódy zlepšenia zraku, autorka troch knižných publikácií o prirodzenom zlepšovaní zraku a zakladateľka centra ProVitalis, poskytujúceho služby zrakového vzdelávania.

Danielu Maťuchovú priviedla kľukatá životná cesta na College of Vision Education v Anglicku, so zameraním na štúdium Batesovej metódy prirodzeného zlepšenia zraku. Svoje skúsenosti s cvičeniami, ktoré dokážu postupne prirodzene zlepšiť zrak, teraz odovzdáva prostredníctvom súkromných konzultácií v spomínanom centre ProVitalis, v Banskej Bystrici.

Za Danielku Maťuchovú hovoria neuveriteľné výsledky očných pacientov, ktorým sa merateľne zlepšil zrak, v mnohých prípadoch, doslova už po niekoľkých cvičeniach. Danielka však vymyslela spôsob, ako môže mať jej pomoc oveľa širší záber, ako pri osobných konzultáciách – napísanie a vydanie kníh, ktoré budú jednoduchými sprievodcami metód, zaoberajúcimi sa prirodzeným zlepšením zraku. Prvé dve knižky boli venované dospelým a jej tretia publikácie je určená na pomoc práve detským očkám.

 

Básničky pre zdravé očká

„Sadni si. Zavri oči a zakry si ich rukami. Drž ruky jemne a netlač! “ Prijímali by vaše deti takéto inštrukcie k precvičovaniu zraku spokojne a rady? Odpoveď je viac než jasná. Do cvičenia by ste ich museli nútiť. A čo takto?

Hore dlane, ručičky!
Vytvorím z vás mištičky.
Na očká vás priložím,
Ale jemne! Netlačím!
Pod rúčkami zavriem očká,
Na rozprávku v tme si počkám…

Lepšie však? Práve ste si prečítali úryvok básne z knihy Básničky pre zdravé očká.  Kniha obsahuje až 17 básničiek s aktivitami na stimuláciu zraku,  ktoré prispievajú k zdravému vývoju zrakového vnímania detí.  Opisovať deťom postup cvičenia pomocou milej básničky, doplnenej pútavou ilustráciou a urobiť z cvičenia zábavu, považujeme za geniálny nápad! Knižku Básničky pre zdravé očká by sme mohli pomyselne rozdeliť na dve časti. Prvú časť tvoria spomínané básničky, spolu s ilustráciami a tú druhú podrobné inštrukcie pre rodičov, aby boli cviky vykonávané správne a efektívne.

Pre koho je knižka Básničky pre zdravé očká určená

Knižka Básničky pre zdravé očká je určená pre detičky (cca od troch rokov), ale aj dospelých každého veku. Cvičenia v nej slúžia ako prevencia pred očnými problémami a sú vhodné aj pre ľudí, ktorí sú v rámci práce hodiny pri obrazovke počítača. Dobrou správou je, že tieto cvičenia dokážu efektívne pomôcť aj deťom a dospelým s už existujúcimi zrakovými problémami akými sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, škúlenie, či tupozrakosť.

 

Oplatí sa knihu Básničky pre zdravé očká kúpiť?

Možno vás viac lákajú detské knižky s princeznami, alebo roztomilými zvieratkami na obálke. Veríme, že takých už máte doma mnoho. Táto kniha však patrí do úplne inej kategórie a ponúka to, čo žiadna iná „obyčajná“ knižka s rozprávkovým príbehom. Roky nekonečných informácií a štúdií na zahraničnej univerzite, zhmotnených do toho najjednoduchšieho opisu, ktoré pochopí aj malé dieťa. Knihu Básničky pre zdravé očká hodnotíme ako absolútny klenot a veríme, že si nájde miesto v čo najviac slovenských aj českých domácnostiach.

Možno vám po informáciách o prirodzenom zlepšovaní zraku Batesovou metódou napadlo, aký by bol v tejto oblasti názor očného lekára. Jeden konkrétny teda pripájame.

Knižku básničiek o zdravých očkách pre deti veľmi vítam a oceňujem nielen ako rodič, ale aj ako učiteľ Batesovej metódy zlepšovania zraku. Ukryť postupy rôznych aktivít a zásad prirodzeného zlepšovania zraku do básničiek, ktoré deti milujú, bol úžasný nápad. Básničky sú doplnené atraktívnymi obrázkami a na konci nájdete detailný opis jednotlivých aktivít, cvičení, alebo lepšie povedané hier. Lebo aj to je jeden z princípov tejto metódy – hravosť, ľahkosť, zábava. Kniha Daniely Maťuchovej je preto perfektnou pomôckou najmä pre rodičov, ktorí takto môžu svojim deťom spríjemniť chvíle venované očkám a zraku a zároveň budú mať istotu, že cvičenia robia správne. Vrelo odporúčam.

Mudr. Annamária Pavelová, očná lekárka

Knižku si môžete aktuálne objednať v slovenskom,  ale aj českom jazyku na stránke autorky:

www.provitalis.sk

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť