HEMOROIDY – prečo vznikajú a ako ich liečiť

Autor: spokojná mama

Hemoroidy, inak nazývané aj “zlatá žila”, patria k rozšíreným ochoreniam, ktoré postihuje v živote asi 70% ľudí. Toto ochorenie je často spojené s bolesťou a vie znepríjemniť celkové fungovanie v rámci bežného dňa, čo u postihnutého človeka často vyvoláva aj psychickú záťaž a stres. Je to typické ochorenie dospelých, či už starších alebo mladších, ale nevyhýba sa ani deťom, aj keď je to veľmi zriedkavo.

 

Čo sú hemoroidy?

Hemoroidy sú prirodzenou súčasťou ľudského tela. Ide o žily v oblasti konečníka a problém nastáva, keď sa rozšíria, opuchnú, zapália, vytvoria sa v nich krvné zrazeniny a začnú sa tvoriť uzly. Podľa výskytu ich rozdeľujeme na vnútorné a vonkajšie.

Vnútorné hemoroidy sa vyskytujú častejšie. Tvoria sa na stene vo vnútri konečníka a ich typickým príznakom je krvácanie počas vyprázdňovania a tvorba hlienov. Nebývajú bolestivé, avšak keď sú väčšia alebo v pokročilejšom štádiu ochorenia, môže dochádzať k ich vystúpeniu z konečníka. Zväčša sa po vyprázdnení samé vrátia späť, časom si ich
pacient musí sám zatlačiť a pri ťažkých stavoch je nutný lekársky zákrok.

Vonkajšie hemoroidy sa nachádzajú v okolí análneho otvoru a teda je väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k ich zapáleniu alebo k vytváraniu krvných zrazenín, kedy sú už veľmi bolestivé. Typickými príznakmi sú svrbenie, pálenie prípadne krvácanie.

hemoroidy

 

Čo hemoroidy spôsobuje?

Na ich vzniku sa podieľajú viaceré faktory: dedičnosť (vrodená nedostatočnosť žilovej steny), vyšší vek, nedostatok pohybu alebo sedavá práca, obezita, nesprávna životospráva chudobná na vlákninu, nedostatočný pitný režim, poruchy s vyprázdňovaním (chronická zápcha alebo hnačka) prípadne aj dvíhanie ťažkých bremien a často sa vyskytujú v
tehotenstve a po pôrode. Ich vznik je spojený aj s rôznymi ochoreniami tráviaceho traktu – zápalové ochorenie čriev, ochorenie pečene alebo napr. rakovina hrubého čreva.

 

 

Ako ich liečiť?

Základom liečby hemoroidov sú režimové opatrenia. V prvom rade treba upraviť stravu, zamerať sa na zvýšenie príjmu vlákniny (môže byť aj vo forme výživových doplnkov ako je napr. psyllium), dodržiavať pitný režim a nezabúdať na pravidelný pohyb a vyhýbať sa dlhodobému sedeniu. Samozrejmosťou je aj dôkladná hygiena (používanie neparfumovaného vlhčeného toaletného papiera prípadne špeciálnych vlhčených obrúskov na hemoroidy). Hemoroidy sa dajú úspešne liečiť, avšak treba ich zachytiť v počiatočnom štádiu. Preto je nesmierne dôležité hemoroidy vždy konzultovať s lekárom, ktorý stanoví, v akom štádiu sa nachádza a podľa toho nastaví vhodnú liečbu.

 

V prvých štádiách postačuje lokálna liečba:

 

Sedacie kúpele

Vhodné je použiť dubovú kôru, ktorá má sťahujúce účinky alebo repík prípadne rumanček, ktoré majú protizápalové a hojivé účinky. Odvary týchto byliniek je možné použiť aj ako obklady.

Masti/krémy/gély a čapíky na hemoroidy

krémy a masti sa využívajú najmä pri vonkajších, čapíky zas pri vnútorných hemoroidoch. Pôsobia protizápalovo, zastavujú krvácanie a regenerujú. Je vhodné ich kombinovať s lokálnymi anestetikami, ktoré tlmia bolesť a svrbenie.

Venofarmaká

Ak lokálna liečba nezaberá, je vhodné ju doplniť liekmi vo forme tabletiek (venofarmaká), ktoré posilňujú cievnu stenu, pôsobia protizápalovo a znižujú opuch. Je potrebné ich užívať dlhodobejšie. Výnimočne, vo veľmi vážnych prípadoch, je nutný operačný zákrok, preto je dôležité v prípade typických príznakov čím skôr navštíviť lekára.

Hemoroidy u detí

Hemoroidy síce nie sú typické pre detský vek, napriek tomu sa môžu ojedinele vyskytnúť. Vznikajú v dôsledku dlhotrvajúcej zápchy alebo hnačky, zanedbaného pitného režimu, nevhodného jedálnička, obezity, ale aj kvôli častému zadržiavaniu stolice napr. keď dieťa v zápale hry potlačí stolicu alebo nedokáže ísť v škôlke/ v škole a zadržiava stolicu až pokiaľ nepríde domov.

hemoroidy

Liečba je rovnaká, avšak u detí je oveľa dôležitejšie dbať na správny pitný režim, keďže
detský organizmus nemá také zásoby tekutín ako ten dospelácky. Preto je nebezpečná u detí napr. aj liečba zápchy pomocou preháňadiel. Treba dbať na zvýšenú hygienu prípadne im s tým pomôcť. Okamžitú úľavu im prinesú sedacie kúpele, úplne postačuje 20 minút 3 krát denne v teplej vode.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť