Futbal, hokej, tanec alebo len skrývačka a naháňačka. Pohyb k deťom neodmysliteľne patrí. Pravdou však je, že dnešné deti sa hýbu málo. My rodičia ich v športovaní môžeme podporiť, a to aj im blízkou hravou formou. Ako deti motivovať k pohybu? Poradíme vám.
Ako deti motivovať k pohybu
Každý človek potrebuje k zdraviu aj pohyb. Spolu s vyváženou a pestrou stravou, dostatkom spánku a oddychu je šport a pohyb základnou jednotkou zdravého životného štýlu. Deti majú prirodzenú potrebu hýbať sa. Pre ne je pravidelný pohyb veľmi dôležitý. Vplýva totiž aj na kvalitu zdravia neskôr počas dospievania a v dospelosti. V minulosti deti trávili takmer všetok voľný čas vonku na čerstvom vzduchu. Spôsob života sa však zmenil a dnes je takéhoto pohybu podstatne menej. Deti trávia čas najmä používaním technológií a školskými povinnosťami. Aj to je jedným z dôvodov, že vo svete narastá, okrem iného, aj problém s nadváhou u detí. Namieste je preto zamyslieť sa nad tým, ako deti motivovať k pohybu, aby športovali nielen preto, že „musia“, ale hlavne preto, že ich to baví. Tu je zopár tipov, ako deti motivovať k pohybu.
1. Lákavé vybavenie
Deti sú zvedavé a radi skúšajú a objavujú nové veci. Týka sa to aj športu a pohybu ako takého. Začína to už odrážadlom. Keď sa dieťa naučí odrážať sa nožičkami na detskej motorke, nebude s tým chcieť prestať. Neskôr presadne na bicykel, v určitom veku začnú deti lákať loptové hry a tiež iné skupinové športy. Jednou z možností, ako deti motivovať k pohybu, je kúpiť im športové vybavenie. Môžu to byť korčule a chrániče, lyže, bicykel so zvončekom, pre malé slečny bude motiváciou napríklad aj bicykel s košíkom vpredu, alebo rôzne športové náramky. Ak máte dvor, môžete deťom zaobstarať trampolínu. Využiť môžete tiež obľúbené postavičky z rozprávok. Dnes ich už nájdete na mnohých produktoch pre deti, takže napríklad na prilbe alebo športovom oblečení poslúžia aj ako motivačný prvok.
2. Pohyb za odmenu
Je dôležité budovať v deťoch pozitívny vzťah k športu a naučiť ich, že pohyb je prirodzenou súčasťou našich životov. Nemali by brať zle napríklad to, keď si rodina vyjde niekam pešo namiesto toho, aby sa tam všetci spolu odviezli autom ako zvyčajne. Pohyb môžete premeniť aj na odmenu. Dieťa určite poteší, keď ho odmeníte za úspech v škole spoločným výletom na bicykloch, alebo spoločnou jazdou na kolobežke.
3. Ako deti motivovať k pohybu? Hýbte sa spolu
Rodičia sú prvými vzormi svojich detí. Mali by to využiť aj vtedy, ak chcú deti viesť k pohybu a športu. Dieťa sa rado pridá, keď vidí, že sa niečomu aktívne a pravidelne venujú rodičia. Tí však často v športovaní podporujú dieťa „iba“ tak, že ho zavezú na pohybový krúžok a zatiaľ, kým dieťa trénuje, vybavujú si svoje záležitosti, idú nakupovať, alebo prečkajú tréning s mobilom v ruke.
Je dobré, ak má dieťa doma príklad vo svojich rodičoch aj v oblasti cvičenia. Nemusí ísť pritom o vrcholový šport. Úplne stačí, keď dieťa vidí, že sa hýbete, že si radi zacvičíte a že je pohyb jednoducho vašou súčasťou. Ešte lepšie je, keď sa pohyb v rodine vykonáva spoločne. Či už ide o spoločné prechádzky, beh, bicyklovanie, turistiku alebo loptové hry, hýbte sa spolu s deťmi. Posilníte nielen svoje telo, ale aj vzájomné vzťahy. Neexistuje lepšie strávený čas, než v kruhu najbližších.
4. Nekritizujte, ale oceňte úspech
Keď sa dieťa začne venovať nejakému športu, je úplne normálne, že sa mu zo začiatku nemusí hneď dariť. Dieťa z toho môže byť smutné alebo nervózne, môže mať pocit, že na to nemá, že to nedokáže a že s tým chce skončiť. Preto je veľmi dôležité, aby dieťa cítilo, že rodičia sú jeho najväčší fanúšikovia, že mu veria a sú mu oporou. Nevyhadzujte mu preto na oči neúspechy, ktoré ste si všimli počas jeho tréningu. Naopak, vyzdvihnite to, čo bolo dobré a hlavne oceňte snahu. Tá je v podstate dôležitejšia než výsledky.
Dieťa sa nechce hrať s hračkami? Takto ho zabavíte aj bez nich
5. Namiesto príkazu dajte deťom na výber
Žiadne dieťa nebude rado športovať, ak to preňho bude iba povinnosťou, do ktorej ho nútia rodičia. Ale ak dáte dieťaťu na výber, je to niečo celkom iné. Ponuka je veľmi dobrým spôsobom motivácie k pohybu. Nenúťte dieťa, aby sa oblieklo, obulo a išlo vonku na bicykel. Namiesto toho mu umožnite, nech sa rozhodne samé. Úmyselne vyberajte slová tak, aby ste dieťaťu predostreli možnosť voľby. Napríklad sa môže rozhodnúť, či spolu pôjdete na bicykel hneď, alebo o desať – pätnásť minút, prípadne či chce ísť na kolobežku, alebo radšej na korčule.
6. Pohyb hrou
Pohyb a šport by mali byť aktivitou, pri ktorej sa dieťa zabaví. Najmä počas prvých rokov života je v podstate všetko pre deti ako hra. Dieťa sa až v neskoršom detskom veku profiluje ako športovec. Neklaďte teda na svoje deti priveľké nároky, čo sa týka pohybu. Stačí, ak sa budete snažiť viesť dieťa k tomu, že hýbať sa je zábava pre všetkých. Ukážte deťom rôzne športy, naučte ich plávať, bicyklovať, kolobežkovať a korčuľovať sa. Cieľom vašej snahy, ako deti motivovať k pohybu, by malo byť, aby mali chuť hýbať sa a aby im pohyb prinášal radosť.