Možno to poznáte aj vy. Kúpite dieťaťu nové hračky, alebo ich dostane na narodeniny, meniny či na Vianoce od starých rodičov. Tešíte sa, že zasa bude mať čosi nové a nepreskúmané, čo ho zabaví na dlhší čas. Avšak už na druhý či tretí deň sa dieťaťu hračka zunuje a opäť stojí nepovšimnutá kdesi na poličke v skrini. Máte aj vy doma malého špekulanta, ktorého hra s hračkami veľmi nebaví?
Dieťa sa nechce hrať s hračkami, to však neznamená, že sa nechce hrať vôbec. Dajte mu niečo z „reálneho života,“ alebo vymyslite zaujímavú činnosť s vecami, ktoré bežne používate v domácnosti. Máme pre vás tipy, ako zabaviť dieťa aj bez hračiek.
Dieťa sa nechce hrať samé
Dieťa je od prirodzenosti hravé a zvedavé. Všetko chce preskúmať a zistiť, aké je to na pohmat, ako to funguje, čo sa stane, keď stlačí gombík, či sa to hýbe, alebo to vydáva nejaký zvuk, a podobne. Spočiatku v podstate ani nerozlišuje, či ide o hračku, alebo „normálnu“ vec z domácnosti.
Napríklad malé bábätko sa môže rovnako zaujato hrať so špeciálne navrhnutou šušťavou látkovou detskou knižkou, ako aj s obalom od chrumiek, ktorý šuští tiež. Veľmi často sa stáva, že sa dieťa nechce hrať samé a vyžaduje sústavnú pozornosť rodičov. Je dôležité si uvedomiť, že dieťa môže mať pocit osamelosti. Alebo skrátka nevie, čo má s hračkou robiť. Je dobré najskôr dieťaťu ukázať, ako tá ktorá hračka funguje, čo sa s ňou môže robiť. Zahrajte sa s dieťaťom a buďte iniciatívny. Dieťa vás potom bude rado napodobňovať.
Príliš veľa hračiek ako častý problém
Okrem pocitu osamelosti môže mať dieťa dôvod, prečo sa nechce hrať, aj napríklad ten, že má príliš veľa hračiek. Rodičom sa môže zdať, že keď má dieťa kopec hračiek v detskej izbe, tak predsa by sa malo vedieť zabaviť aj celé hodiny. Avšak často je opak pravdou. Priveľa hračiek spôsobí, že dieťa sa nedokáže pripútať k jednej hračke, ktorú by si naozaj obľúbilo a s ktorou by sa hralo „na pokračovanie“. Takáto pravidelná hra s obľúbenou hračkou rozvíja detskú predstavivosť a kreativitu, pretože dieťa samé si vytvára stále nové spôsoby, ako sa s hračkou hrá.
Dieťa s izbou plnou hračiek sa už nedokáže sústrediť kvôli zrakovému a duševnému neporiadku. Čokoľvek, čo má v rukách, nebude stačiť, pretože druhá hračka je tiež dostupná. Keď dieťa stále hračky strieda, s každou sa zahrá len chvíľku a jeho fantázia sa veľmi nerozvíja. Zakrátko ho hračky omrzia a bude unudene chodiť po byte s tým, že nevie, čo by mohlo robiť.
Baby balance – Cvičenie pre správnu rovnováhu nielen v pohybe
Dieťa sa nechce hrať s hračkami – zabavte ho teda bez hračiek
To, akej aktivite sa bude dieťa venovať, závisí v prvom rade od jeho veku. Čo však platí pre deti všeobecne, je, že sú to malí prieskumníci a objavitelia. Nech už im dáte do ruky čokoľvek, budú to zvedavo skúmať, až si napokon sami vymyslia, ako sa s tým budú hrať. Mnoho detí sa s vecami hrajú úplne inak, než na čo tie veci naozaj slúžia. Napríklad s vysávačom sa nehrajú na vysávanie, ale vymyslia mu úplne inú funkciu. Neopravujme ich a nevysvetľujme, že to nie je správne a že treba robiť toto a tamto. Nechajme im voľný priestor, nech sa ich fantázia môže naplno prejaviť.
A čo teda s hračkami – nehračkami? V mnohých domácnostiach platí nepísané pravidlo, že tie najlepšie hračky vôbec nie sú hračky. Ak sa nechce hrať, upracme detskú izbu a vytrieďme hračky, s ktorými sa už ozaj nikto nehrá, alebo ktoré doslova len chytajú prach, a posuňme ich ďalej niekomu inému, komu ešte môžu urobiť radosť. Môžete tiež niektoré hračky odložiť a po dlhšom čase opäť vrátiť do detskej. Deti sa s nimi budú hrať, akoby dostali niečo nové. Veľa mamičiek to takto robí pravidelne.
Tipy na aktivity, keď sa nechce hrať s hračkami
Rodičovstvo a zvlášť materstvo si vyžaduje byť kreatívnym. Pri vymýšľaní aktivít bez hračiek sa môžete inšpirovať našimi tipmi. Nebudete potrebovať nič špeciálne. Výber prispôsobte, samozrejme, veku dieťaťa.
- Našim tipom číslo jedna je domáce ihrisko. Interaktívna montessori preliezačka, ktorá je známa pod názvom Piklerovej triangel vaše dieťa zabaví dieťa s určitosťou zaujme a zabaví. Okrem toho napomáha pri rozvíjaní motorickej koordinácie a priestorového orientovania. Môžete ju nájsť v rôznych prevedeniach. Slovenská firma VemiToys ju vyrába v špeciálnom prevedení s lezeckou stenou a možnosťou doplnenia doskou, ktorá slúži ako šmýkala, alebo lávka na nácvik rovnováhy.
- Zahrajte sa hru Hádaj, na čo myslím. Deti sa pýtajú a vy odpovedáte iba áno alebo nie. Môže to byť vec, zviera, človek alebo aj rozprávková postavička. Potom sa vymeňte a teraz hádate vy.
- Slovný futbal. Slovíčkami si navzájom nahrávate. Poviete nejaké slovo a dieťa povie ďalšie slovo, ktoré sa musí začínať na posledné písmenko vášho slova. A takto sa striedate.
- Stavanie bunkrov neomrzí žiadne dieťa. Dajte mu vankúše a deky a nechajte ho, nech sa činí.
- Nalejte do lavóra alebo do hrnca vodu. Dajte dieťaťu do rúk naberačku a nechajte ho prelievať vodu z jednej nádoby do druhej. Môžete do vody aj niečo vložiť, čo bude dieťa naberačkou vyberať. K detskej spokojnosti úplne postačí napríklad pár kúskov cestovín.
Detská predstavivosť pracuje na plné obrátky
- Krabice a škatule nevyhadzujte, ale odložte si ich. Deti sa s nimi vedia vyhrať dosýta. Z krabíc od topánok môžete vyrobiť napríklad domček pre bábiky. Veľkú kartónovú škatuľu využijete aj ako domček pre dieťa, prípadne do nej dieťa posaďte, dajte mu ceruzku a nechajte ho, nech ju zvnútra celú pomaľuje, ako sa len jemu páči.
- Vezmite slamky, sito s väčšími dierami a nechajte dieťa zastrkovať slamky do dierok.
- Malé deti zabaví aj ukladanie ovocia, napríklad jabĺčok, do plechu na muffiny. Namiesto ovocia môžete použiť aj niečo iné, napríklad vrchnáčiky z fliaš, štipce a podobne.
- Hrnce a varechy poslúžia ako super hudobné nástroje.
- Deti sa veľmi rady pridajú k nám pri zametaní, umývaní podlahy, utieraní prachu. Neodháňajme ich od seba. Dajme im do ruky prachovku alebo čistiaci obrúsok a dovoľme im, aby nás napodobňovali. Síce svojim spôsobom, ale zabavia sa.
- Ak sa vaše dieťa rado zapája do prípravy jedál, podporte tento jeho záujem a dovoľte mu upiecť koláčik. Ruky od múky a cesta si predsa potom umyje, ale tá radosť z práce pretrvá. Vyrobte si telefón z téglikov. Spojte dva tégliky šnúrou alebo niťou. Musí byť natiahnutá. A môžete telefonovať.
- Vystrihovanie a lepenie deti baví, hlavne predškolákov a malých školákov. Povyberajte staré časopisy a nechajte deti nech vystrihujú obrázky, ktoré sa im páčia. Tie môžu následne naliepať na papier a vytvoriť z nich koláž. Pozor – do rúk im pre istotu dajte nožnice určené pre deti. Sú bezpečnejšie.
- Majú vaše deti rady hudbu? Pustite im obľúbené pesničky a môžu sa vytancovať dosýta. Alebo si spolu zaspievajte a zahrajte na hudobnom nástroji.
- Prezrite si spolu fotoalbumy a pomenujte ľudí na fotkách.
- Nazbierajte vonku rastlinky a urobte si herbár.
- Dajte dieťaťu meter a nechajte ho odmerať všetko, čo len bude považovať za potrebné.
- Vysávač a metla dokážu mnohé deti zabaviť.
- Aj mixér môže dieťa poriadne zaujať. Vyberte a odložte všetky ostré časti, na ktorých by sa dieťa mohlo porezať. Dajte mu mixér a nechajte ho stláčať gombíky, otvárať ho a zatvárať. A, samozrejme, imaginárne mixovať.