Každoročne sa na jar koná zápis do škôlky. Je to významný míľnik v živote dieťatka, ale i celej rodiny. Malý drobec sa už čoskoro stane veľkým škôlkarom a pribudnú mu tak i nové povinnosti a nový režim.
Nástup do škôlky býva často náročný tak pre dieťa, ako aj pre jeho rodičov. Niektoré detičky s tým nemajú absolútne žiadny problém, iné preplačú každé ráno, kým si zvyknú. Aj mamičky sa prvého škôlkarského dňa obávajú a neraz im po odovzdaní dieťatka pani učiteľke aj slza vyhŕkne. Nie je jednoduché odpútať sa od dieťatka, s ktorým trávime celé dni a noci nepretržite tri roky, a umiestniť ho do škôlky, kde bude celú dobu bez nás. Nástup do škôlky však netreba nijako podceniť. Nie je totiž pravidlom, že každé dieťatko vo veku troch rokov je už na škôlku pripravené.
Zápis do škôlky
Zápis do škôlky je potrebné vykonať formou prihlášky – písomnej žiadosti rodiča. Dieťa možno do škôlky zapísať buď priebežne počas školského roka, alebo na nasledujúci školský rok. Termíny, ako aj podmienky prijatia do škôlky určuje po dohode so zriaďovateľom riaditeľ materskej školy. Informácie o zápise zverejňuje materská škola na svojej stránke, prípadne na vývesnej tabuli škôlky, obce, alebo na inom verejnom mieste. V oznámení je uvedený aj termín podávania prihlášok.
Rodičia môžu podať viacero prihlášok na rôzne materské školy, ak chcú mať istotu, že ich dieťatko bude môcť do škôlky nastúpiť. Kapacity škôlok sú totiž obmedzené, preto nie všetky deti, ktorých rodičia podali prihlášku, môžu reálne v septembri nastúpiť. Je preto vhodné vopred sa informovať o vyťaženosti škôlky, kam plánujeme svoje dieťa zapísať. Zápis do škôlky sa koná každoročne v termíne od 30. apríla do 31. mája, v drvivej väčšine škôlok prebieha počas prvého alebo druhého májového týždňa. Zápis do škôlky nie je nutné absolvovať s dieťaťom.
Prihláška do škôlky
Prihláška do škôlky, resp. žiadosť o prijatie dieťaťa do škôlky rodičia podávajú obvykle priamo v škôlke. Je však možné podať ju aj mailom alebo formou elektronického formuláru – treba sa informovať o spôsobe, aký daná škôlka dovoľuje a preferuje. S prihláškou je potrebné predložiť tiež potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa, ktoré vypisuje detský lekár. Toto potvrdenie slúži najmä na to, aby informovalo pedagógov o prípadnom ochorení dieťaťa, akým je napríklad cukrovka, epilepsia alebo iná vážna choroba, ktorá môže predstavovať ohrozenie bezpečnosti dieťaťa, alebo iných detí. Súčasťou tohto potvrdenia je aj údaj o povinnom očkovaní.
Je moje dieťa pripravené do škôlky?
Túto otázku si kladie nejedna mamička. Ako zistiť, či je dieťa pripravené stráviť celý deň bez nás v kolektíve iných detí? Bude rešpektovať pani učiteľku? Nebude za nami plakať? Treba si uvedomiť, že dátum narodenia dieťaťa ešte neznamená, že keď sfúkne tri sviečky na narodeninovej torte, je už hneď pripravené začleniť sa medzi škôlkarov. Každé dieťa je iné, jedinečné, preto je potrebné vziať do úvahy aj to, čo všetko musí dieťa v škôlke zvládať, a hlavne tým sa riadiť pri rozhodovaní, kam a či vôbec dieťa do škôlky zapísať.
Ako zistiť, či je dieťa pripravené na škôlku
Tu je zopár bodov, ako zistiť, že vaše dieťatko je pripravené stať sa škôlkarom bez výraznejších problémov.
1. Dieťa by už malo vedieť stráviť nejaký čas bez mamy. Občasné odlúčenie predstavuje pre dieťa istotu, že mamička sa vráti.
2. Dieťa by malo poznať základné hygienické návyky, ako používanie WC, umývanie rúk mydlom, utieranie rúk do uteráka, česanie, používanie vreckoviek.
3. Dieťa má byť pred nástupom do škôlky odplienkované.
4. Malo by vedieť samostatne jesť a piť.
5. Pri obliekaní má byť dieťa aktívne, avšak nemusí sa ešte vedieť úplne samo obliecť, vyzliecť alebo si zaviazať šnúrky na topánkach.
6. Dieťa by malo poznať svoje veci.
7. Dieťa má vedieť komunikovať tak, aby mu rozumeli aj iní ľudia, než jeho rodičia.
Ako dieťa pripraviť na škôlku?
Leto po zápise a pred začiatkom školského roka je ideálnym obdobím na to, aby sme dieťatko pripravili na nástup do škôlky. Počas leta trávime s deťmi veľa času vonku na ihriskách a pieskoviskách, a tak by sme mali tieto malé detské náhodné kolektívy využiť ako dobrú prípravu na začiatok septembra. Môžete sa inšpirovať našimi tipmi, ako dieťa pripraviť na škôlku.
O škôlke len v dobrom svetle
Nepoužívajte slovo škôlka v negatívnom zmysle, nestrašte ho nástupom do škôlky a nedovoľte ani nikomu inému, aby nejako týmto spôsobom vaše dieťatko strašil. V opačnom prípade dieťa bude mať už dlho pred nástupom do škôlky veľké obavy a strach. V žiadnom prípade predsa nechceme docieliť to, aby dieťa vnímalo škôlku ako niečo, čo má za trest.
Preskúmajte spolu okolie
Choďte si spolu s dieťaťom obzrieť okolie materskej školy, kam ste ho prihlásili. Ukážte mu dvor s preliezkami, rozprávajte mu o tom, že sa bude s ostatnými škôlkarmi hrať, kresliť si, modelovať postavičky z plastelíny a podobne. Uistite ho, že sa poňho vždy vrátite.
Čítajte si
Existuje viacero detských kníh s pestrými obrázkami a príbehmi, ktoré sú zamerané na prípravu dieťatka na to, čo ho čaká v škôlke. Takáto knižka dokáže byť veľmi dobrým pomocníkom, ukáže dieťatku, čo sa robí v škôlke a že na konci škôlkarského dňa pre každé dieťatko príde mamička alebo otecko.
Uľahčite dieťaťu pobyt v škôlke
Aj zdanlivé maličkosti, ktoré my dospelí urobíme alebo povieme, dokážu dieťatko nejakým spôsobom rozladiť a rozrušiť, preto by rodičia mali myslieť na to, ako s dieťaťom pracovať tak, aby si k škôlke vybudovalo pozitívny vzťah. Týka sa to napríklad aj rozhovorov s pani učiteľkou. Ak máte nejaké výhrady k jej prístupu k deťom, nikdy to nerozoberajte priamo pred dieťaťom. Narušilo by to jeho úctu a rešpekt k pani učiteľke, mohlo by nadobudnúť pocit neistoty, že niečo nie je v poriadku. Pred dieťaťom sa s pani učiteľkou rozprávajte vždy s úsmevom.
Ak sa chcete s pani učiteľkou porozprávať o tom, ako sa vášmu dieťatku darí, prípadne sa chcete informovať o jeho správaní a podobne, nerobte to hneď zrána, ale zvoľte radšej popoludňajší čas pred odchodom zo škôlky. Ak však na vašom dieťati vidíte, že už chce odísť a nechce sa mu ešte čakať, kým sa s pani učiteľkou porozprávate, pretože sa nevie dočkať napríklad ihriska, nechajte rozhovor na inokedy.
V prípade, že má vaše dieťatko nejaké zlozvyky, napríklad si obhrýza nechty, cmúľa si palec… alebo má na niečo alergiu, treba o tom pani učiteľku informovať v predstihu.
Nikdy pred dieťaťom nespomínajte svoje obavy z nástupu do škôlky, hoci každý rodič sa obáva, či to jeho dieťa zvládne. Mohli by ste dieťa zbytočne vystrašiť, veď deti sú veľmi citlivé, neistotu a napätie z rodiča vycítia.
Ak dieťatko v škôlke veľmi plače a nechce vás pustiť preč, uistite ho, že mu rozumiete a viete, že sa mu to nepáči a že preňho neskôr určite prídete. Odovzdajte ho pani učiteľke bez dlhého lúčenia, tíšenia a upokojovania.
Ak to škôlka umožňuje, môžete dieťatku dovoliť, aby si so sebou prinieslo z domu svoju obľúbenú hračku. Môže mu to pomôcť zvládnuť nástup do škôlky, alebo aj zaspávanie po obede, ak je na svojho mojkáčika zvyknuté pri zaspávaní.