Novonarodené bábätko spoznáva svet od svojich prvých dní predovšetkým hmatom. Láskavý dotyk milujúcej osoby je preň zárukou bezpečia a istoty. Hladkanie a objímanie malého voňavého bábätka je tou najkrajšou časťou rodičovstva, ktorá prináša radosť na obidvoch stranách. Správny dotyk však môže mať aj liečivé účinky.
Láska sa dá prejaviť mnohými spôsobmi, no pre bábätko je dôležité predovšetkým jej vyjadrenie dotykmi. Láskyplná náruč mamičky a otecka je preň nesmierne dôležitým útočiskom. Pomocou dotykov môžeme dieťatku vyjadriť nielen to, ako veľmi ho ľúbime, ale zároveň mu môžeme pomôcť upokojiť sa či uľaviť od bolesti. Masáž bábätka by preto mala mať nezastupiteľné miesto v každej domácnosti s malým človiečikom.
Prečo masírovať bábätko
Masáž bábätka prináša veľké množstvo výhod, a to nielen pre samotné dieťa, ale aj pre rodičov a celú rodinu. Rodičia prostredníctvom masáže s bábätkom viac „komunikujú“, vďaka čomu spoznávajú jeho reakcie, učia sa správne chytiť malé detské telíčko, nadobúdajú tým väčšiu istotu vo svojej roli rodiča. Tak ako aj my dospelí si radi doprajeme masáž na uvoľnenie celého tela alebo niektorých jeho častí, aj malému dieťatku prináša masáž v prvom rade uvoľnenie, upokojenie a relax. Ale tam sa zoznam benefitov ani zďaleka nekončí.
Výhody masáže pre bábätko
– budovanie vzťahu s rodičmi, posilňovanie vzťahovej väzby
– pocit lásky
– zlepšenie motoriky
– relax
– odbúranie stresu
– zníženie hyperaktivity
– lepší spánok
– stimulácia telesných systémov (dýchací, nervový, obehový, tráviaci, lymfatický, imunitný)
– úľava pri kolike, plynatosti, bolesti bruška
– pomáha pri prerezávaní zúbkov
Masáž bábätka má výhody aj pre mamičku a otecka
– podpora citovej väzby
– posilňovanie vzájomného vzťahu
– stimulácia tvorby materského mlieka
– lepší spánok
– odbúranie popôrodnej depresie
– kvalitný čas s dieťatkom
Čo potrebujem na masáž bábätka
V prvom rade tie správne informácie, ako masáž vykonávať. K dispozícii sú mnohé inštruktážne videá na internete, poradiť sa môžete aj s kvalifikovaným fyzioterapeutom. Alebo sa neváhajte prihlásiť na kurz masáže bábätiek.
Do vašej masérskej výbavy bude určite patriť hlavne kvalitný olej na prírodnej báze bez umelých látok, veď pokožka bábätka je veľmi citlivá. Olej si nanesieme do dlaní a chvíľku ho zohrejeme, až potom ho nanesieme na pokožku bábätka a masírujeme. Vhodný je olivový olej, slnečnicovo-olivový olej, používa sa tiež mandľový olej (ten nemusí vyhovovať každému bábätku).
Dobrou voľbou pri masážach detí sú tiež bylinné gély, ktoré pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach. Vďaka obsahu účinných zložiek, akými sú najmä fenikel, mäta, rasca, levanduľa alebo harmanček, pomáhajú zmierniť ťažkosti s nadúvaním, plynatosťou a s kolikami.
Vhodný čas na masáž bábätka
Ako dlho masírovať bábätko? Pri hľadaní odpovede na túto otázku sa treba riadiť predovšetkým samotným bábätkom. Každé dieťa je iné a kým jednému bude úplne stačiť päť minút, iné si bude masáž užívať rado aj polhodinu. Dieťatko dá najavo, že už stačí, alebo, naopak, že sa mu masáž páči a mamička môže ešte pokračovať. Načasovať masáž treba tiež podľa nálady bábätka, je potrebné všímať si, kedy je bábätko viac v pohode, či ráno, popoludní alebo večer. Niektorému bábätku môže viac vyhovovať masáž ráno, inému napríklad večer po kúpaní. Ak dieťatko neprejavuje záujem, alebo sa bráni napätosťou a plačom, nemasírujeme ho proti jeho vôli.
Ako masírovať bábätko
Každý, kto chce svojmu bábätku dopriať masáž, by si mal najskôr osvojiť správnu techniku masáže. Nie každý dotyk totiž môže byť vhodný a správny. Do úvahy treba vždy brať zdravotný stav bábätka. Nejde iba o masáž bruška krúživým pohybom, ktorú mamičky praktizujú najčastejšie. Premasírovať by sme mali celé telíčko. Ako na to?
Masáž prednej časti telíčka
1.Pri masáži bábätiek je vhodné začať od hlavičky. Používame brušká prstov alebo dlaň. Pohyby vedú zhora nadol, môžeme robiť aj jemné krúživé pohyby. Nevynecháme okolie ústočiek bábätka. Ide o veľmi namáhanú časť, keďže bábätko počas dňa často saje mlieko. Palce položíme na hornú peru a „obkreslíme“ nimi pery tak, aby sa palce stretli na brade.
2. Od hlavičky pomaly a jemne prejdeme cez krk na bruško. Dlaňou masírujeme bruško len ak už má bábätko zahojený pupček.
3. Bruško masírujeme bruškami dvoch spojených prstov (ukazováka a prostredníka) alebo dlaňou. Robíme jemné krúživé pohyby okolo pupka v smere hodinových ručičiek.
4. Masáž ručičiek je tiež veľmi prospešná. Bábätká často zatínajú pästičky, premasírujeme im preto aj ich dlane. Na celkové uvoľnenie a stimuláciu lymfatického systému je dobré pomasírovať aj oblasť pod pazuškami.
5. Masáž prednej časti telíčka zakončíme pomasírovaním stehienok a predkolenia.
Masáž chrbátika
Bábätko si najprv na masáž musí zvyknúť. Keď už pekne spolupracuje, pretočíme ho na bruško a doprajeme mu aj masáž chrbátika, ktorá je veľmi uvoľňujúca. Pohyby našich prsov alebo dlaní smerujme zhora nadol k nožičkám. Jemne pomasírujeme aj zadoček, uvoľníme svaly a bábätko pohladíme. Masáž chrbátika je pre bábätko veľmi prospešná, pretože ňou pôsobíme na výstupy miechových nervov.