Šelest u detí

Autor: Paula

Možno aj vášmu dieťaťu pediater pri bežnej kontrole diagnostikoval šelest. Šelest u detí je častým javom a vo väčšine prípadov ho dieťa jednoducho zdedí po rodičoch. Na rad prichádza kardiologické vyšetrenie.

 

Šelest u detí  – Čo to vlastne je?

Pojem srdcový šelest je pomerne často skloňovaný, najmä medzi rodičmi. Šelest u detí teda nie je ničím výnimočným. Čo to ale vlastne je? Srdce vydáva zvuk tým, že sa uzavrú ventily riadiace prietok krvi z horných do dolných komôr. Následne sa chlopne, ktoré riadia krv vychádzajúcu zo srdca, zatvoria, čo vnímame ako druhý zvuk. Tep srdca je zvyčajne stály, avšak môže sa stať, že u niektorých ľudí vydáva krv pri prietoku cez srdce zvláštny zvuk. No a práve tento zvuk sa nazýva šelest. Pediater ho dokáže odhaliť bežným počúvaním fonendoskopom. Počuje ho ako akýsi hukot medzi údermi srdca. Ak aj vášmu dieťaťu takýmto spôsobom lekár odhalil srdcový šelest, pravdepodobne vás odošle do ambulancie detského kardiológa.

Ako prebieha vyšetrenie u kardiológa

Na kardiologické vyšetrenie je potrebné sa vopred objednať. Pri prvom vyšetrení potrebujete okrem preukazu poistenca aj výmenný lístok od pediatra a zdravotnú dokumentáciu dieťaťa. Prvým krokom je anamnéza, lekár potrebuje vedieť, aké ochorenia dieťa prekonalo, aký je jeho zdravotný stav, či užíva nejaké lieky, taktiež zisťuje, aké choroby či alergie sa vyskytujú v rodine dieťaťa. Následne lekár pristúpi k samotnému fyzickému vyšetreniu. Najčastejšími metódami vyšetrenia je počúvanie  fonendoskopom, kardiológ tiež môže urobiť ECHO (ultrasonografické vyšetrenie srdca) a EKG (elektrokardiogram) srdca. Vyšetrenie vôbec nebolí. V prípade, že bábätko, alebo aj väčšie dieťatko počas vyšetrenia plače, nie je možné vyšetrenie zrealizovať, pretože srdce je potrebné skontrolovať v pokoji. Ak sa nepodarí dieťa upokojiť, bude musieť mamička alebo otecko prísť inokedy.

Nevinný šelest u detí – Čo je ešte v norme a kedy spozornieť

Šelest môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Tou prvou je nevinný šelest, nazýva sa tiež funkčný. Ide o najbežnejší typ srdcového šelestu. Je to zvuk krvi, ktorá preteká cez zdravé srdce normálnym spôsobom. Stáva sa totiž, že lekár môže počuť prúdenie krvi cez srdce, hoci je srdiečko zdravé. Je to čosi podobné, ako keď počujeme prúdiť vodu v potrubí. Nevinný šelest u detí sa môže objavovať a zasa miznúť, a to počas celého detstva. Mnoho rodičov sa domnieva, že musia upraviť životný štýl dieťaťa. Samozrejme, dieťa treba viesť k pestrej a vyváženej strave a zabezpečiť mu dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, ako aj dostatok spánku, nič z toho však na vznik šelestu nemá vplyv. Ani nadváha u detí nie je príčinou vzniku šelestu. Keď má dieťa tento typ šelestu, nemusíme teda robiť žiadne obmedzenia v strave či v pohybe dieťaťa. Vo väčšine prípadov funkčný šelest zmizne vekom, dieťa z neho jednoducho vyrastie.

Patologický šelest

Druhým typom srdcového šelestu je patologický šelest. Ide už o vážnejší zdravotný problém, ktorý si vyžaduje liečbu, pretože šelest ako zvuk je tu prítomný z dôvodu nejakej srdcovej chyby. Môže ísť napríklad o vrodenú srdcovú chorobu (malformáciu srdca), s ktorou sa dieťatko už narodilo. Deti s poruchami srdca môžu vykazovať určité prejavy hneď po narodení, ale stáva sa, že sa ochorenie srdca prejaví až neskôr v detstve. Kým niektoré deti okrem šelestu nemajú žiadne ďalšie príznaky, iné trápia napríklad problémy s kŕmením, zrýchlené dýchanie či dokonca modranie (cyanóza). Patologický šelest treba adekvátne liečiť pod dohľadom kardiológa. Liečba trvá niekoľko mesiacov, alebo aj rokov po narodení, v závislosti od stavu dieťaťa.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť