Dieťa sa nudí

Autor: Paula

Aj vy sa snažíte vyplniť deťom takmer každú minútu počas dňa nejakou aktivitou? Spomaľte. Deti sa potrebujú aj nudiť. Na tom, že dieťa sa nudí, nie je nič zlé. Naopak, nuda môže byť vo vývoji detí aj užitočná.

 

Aktivitami pre deti nešetríme

Odkedy sa dieťa narodí, snažíme sa mu vytvoriť láskyplné prostredie, v ktorom bude mať všetko potrebné pre zdravý vývoj a napredovanie. Len čo začne prejavovať záujem o okolitý svet, zaobstaráme mu rôzne senzorické hračky, montessori pomôcky, cvičíme s bábätkom, chodíme na baby balance alebo plávanie, spievame, tancujeme, prezeráme knižky… Neskôr deti prihlásime na viacero krúžkov a doma ich zapojíme do domácich prác. Nie je na tom, samozrejme, nič zlé. Avšak treba si uvedomiť, že dieťa potrebuje aj oddych a čas pre seba. Keď však vidíme, že dieťa sa nudí, máme často tendenciu vymyslieť mu hneď nejakú činnosť a aktivitu, aby zbytočne nestrácalo čas ničnerobením. Dieťa sa však občas potrebuje aj nudiť. Nuda totiž môže mať na vývoj detí tiež pozitívny vplyv.

Dieťa sa nudí

Najčastejšou príčinou toho, že sa dieťa nudí, je nepriaznivé počasie. Keď silno fúka a prší, alebo počas búrky sa nedá ísť von, a tak sa musí rodina zabaviť doma. Na vetu: „Mami, ja sa nudím!“ však nemusíme zo seba hneď robiť animátora s dlhým zoznamom hier pre deti. Upustime z tlaku, ktorý si sami na seba vytvárame tým, že chceme neustále naše deti stimulovať a rozvíjať. Nechajme ich občas „napospas“ nude. Samozrejme, treba prihliadať na vek dieťaťa. Iné je nechať nudiť sa štvorročné dieťa než pubertiaka. Hoci sa to možno nezdá, aj nuda môže byť pre deti prínosom.

Nuda ako cesta k sebe

Keď dieťa povie, že sa nudí, v rodičoch sa ihneď ozve potreba organizovať a vymýšľať niečo, čo dieťa zamestná, zabaví a v ideálnom prípade ho to bude ešte aj nejakým spôsobom vzdelávať alebo rozvíjať. Nuda je však pre deti tiež prostriedkom k tomu, že sa niečo naučia. Tým, že dieťa nemá čo robiť, pričom niečo robiť chce, musí premýšľať a vymýšľať si aktivitu. Rozvíja tak svoju fantáziu, kreativitu a predstavivosť. Deti často potrebujú neštruktúrovanú hru, nie organizované činnosti. No a práve vďaka nude majú možnosť preskúmať svoj vonkajší i vnútorný svet, či objavovať svoje emócie.

 

 

Nuda deti učí riadiť svoj čas

Ak vidíme, že dieťa sa nudí, zrejme je väčšina jeho času príliš štruktúrovaná a organizovaná rôznymi krúžkami a povinnosťami. Keď potom nastane chvíľa, že dieťa práve nemusí pracovať na úlohách do školy, nemá ani krúžok a nemusí ani pomáhať doma rodičom, odrazu nevie, čo má robiť a nedokáže si nič vymyslieť. Nuda teda môže dieťa postupne viesť k tomu, aby rozmýšľalo a rozhodovalo, ako najlepšie neštruktúrovaný čas využije. Naučiť sa efektívne riadiť svoj čas je veľkou výzvou aj pre dospelých. Je preto fajn, keď je na to priestor už v detstve.

Staršie deti trávia priveľa času pri obrazovkách a na sociálnych sieťach, v dôsledku čoho je ich vnútorný svet chudobnejší, a preto keď príde nuda, nevedia si pre seba vymyslieť zaujímavý program.

Dieťa sa nudí. Ako na to reagovať?

Deti majú najčastejšie problém s tým, že nevedia, čo robiť, vtedy, keď im napríklad obmedzíme používanie televízie, tabletu, mobilu či inej elektroniky. Nemali by sme dieťa odbiť, keď nám povie, že sa nudí. Prerušme na moment to, čo robíme a sústreďme svoju pozornosť na dieťa. Niekedy stačí pritúliť sa, porozprávať a keď si dieťa doplní „zásoby mamkinej lásky“ bude spokojnejšie a nájde si samé zábavku. A možno len nevie, ako by sa mohlo hrať. Ponúknime mu nejakú možnosť, ktorá sa nám predostiera v detskej izbe. Ak dieťa nezaujme, môžeme ho zapojiť do činnosti, ktorej sa práve venujeme my – ak sa to dá. Keď sa nám už bude zdať, že sa dieťa nasýtilo našej pozornosti, môžeme ho opäť povzbudiť k tomu, aby sa išlo znovu hrať. Už by si malo vedieť nájsť niečo preň zaujímavé, čomu sa chce venovať. V prípade, že ešte stále nie a dieťa sa nudí naďalej, môžete mu ponúknuť vašu pomoc s vymyslením aktivity. Je to zdĺhavé, ale oplatí sa byť trpezlivý.

Tipy, ako zahnať nudu

Vymyslite spolu s dieťaťom činnosti, ktorým sa môže venovať. Napíšte si ich na papier, nastrihajte a papieriky vložte do nádoby. Vždy, keď sa u vás doma objaví nuda, nechajte dieťa, nech si z nádoby vytiahne 3 papieriky s nápadmi na to, čo môže robiť. Jednu z možností si vyberie a nuda je preč:)

Tu je zopár tipov, ako poraziť nudu a zabaviť sa, ku ktorým si doplňte svoje vlastné nápady:

– postaviť si v izbe bunker
– pustiť si hudbu a zatancovať si
– navliekať cestoviny na niť/špagát
– napísať alebo nakresliť 10 vecí, ktoré má dieťa najradšej
– nakresliť obrázok nohou
– prezrieť si fotoalbumy
– ukryť poklad a nakresliť mapu, ako sa k nemu dostať
– poliať izbové rastliny
– napísať básničku o obľúbenom zvieratku/postavičke…
–  upratať si izbičku
– vyrobiť zo škatule garáž pre autíčka
– pozorovať oblaky a hľadať v nich tvary
– urobiť čo najdlhšieho hada z plastelíny

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť