Jeseň nie je iba o zbieraní gaštanov, púšťaní šarkana a začiatku nového školského roka, ale spája sa s ňou aj obdobie respiračných ochorení. Sychravé počasie, ranné mrazy strieda popoludňajšie slnko, suchý vzduch vo vykúrenej miestnosti, kolektív detí, v ktorom sa vždy nájde niekto chorý – aj toto sú dôvody, prečo práve na jeseň stúpa chorobnosť. Nielen nachladnutie, ale hlavne chrípka u detí je na vzostupe. Preto netreba podceniť prevenciu a posilniť imunitu detí včas.
Chrípka u detí
Chrípka je infekčné ochorenie, ktoré sa šíri pomerne rýchlo. Šíri sa kvapôčkovou cestou, to znamená, že do vzduchu sa vírus dostáva, keď chorý človek kašle, kýcha, smrká, rozpráva, alebo sa dotýka predmetov. Vírus zostáva v okolí dlhšie, preto sa môžeme nakaziť, aj keď nakazený už odišiel. Aby sme sa nakazili, stačí malá infekčná dávka. Práve preto chrípka neraz spôsobuje epidémiu, keď sa kvôli vysokému počtu chorých zatvárajú školy a škôlky. Rodičia to veľmi dobre poznajú. Deti sa síce tešia z neplánovaných prázdnin, ale preležať ich v posteli s horúčkou veru nie je najkrajšia predstava. Chrípka u detí sa lieči v podstate rovnako, ako v prípade dospelých, lieky však, samozrejme, predpisuje pediater podľa vhodnosti pre tú ktorú vekovú skupinu.
Príznaky chrípky
Chrípka nie je to isté ako bežné nachladnutie, hoci aj to nás vie poriadne potrápiť. Ide však o vážnejšie ochorenie, ktoré spôsobuje rad ďalších ťažkostí, ak sa nepodchytí včas, alebo ak ju „prechodíme“. Chrípka je vysoko infekčné ochorenie dýchacích ciest. Začína náhle, aj keď sa človek napríklad ešte pred dvomi hodinami cítil dobre.
Chrípka u detí – Ak má vaše dieťa niektoré z týchto príznakov, vezmite ho k lekárovi
– náhle zhoršenie stavu
– horúčka nad 38°C
– zimnica a triaška
– únava
– bolesti hlavy
– bolesti svalov a kĺbov (celého tela)
– nechutenstvo
– vracanie a hnačky
Neskôr sa k týmto príznakom pridruží aj nádcha a kašeľ.
Chrípka a Covid 19 – Viete ich rozlíšiť?
V súčasnosti sme všetci poznačení pandémiou koronavírusu, ktorá celý svet zasiahla v roku 2020. Covid, rovnako ako chrípka, je respiračným ochorením, ktoré sa rýchlo šíri a je vysoko infekčné. Covid aj chrípka postihujú dýchacie cesty a pľúca, môžu prerásť až do nebezpečného zápalu pľúc. Rozšíriť sa však môžu aj do iných častí tela.
Príznaky sú pri obidvoch ochoreniach dosť podobné, preto je niekedy ťažké rozlíšiť, ktorý vírus vlastne v sebe máme. Na domácu diagnostiku vám poslúži Covid test, ktorý si zakúpite v lekárni.
Uvedené príznaky platia aj pre ochorenie Covid-19. Pri Covide sa môže objaviť aj dýchavičnosť (človek lapá po dychu), strata čuchu a chuti. Keďže nie sme všetci rovnakí a každý organizmus bojuje s nákazou po svojom, aj priebeh ochorenia je rôzny. Niekto si nemusí všimnúť žiadne príznaky, alebo má len miernu nádchu. Iný zase s vysokou horúčkou leží v posteli neschopný vstať. Pri najhorších stavoch musí byť pacient hospitalizovaný a napojený na umelú pľúcnu ventiláciu.
Vážny stav pri chrípke
Vírus chrípky môže prerásť do vážneho stavu, kedy sa zápal rozšíri do najdôležitejších orgánov. Komplikácie, ktoré vírus spôsobuje, postihujú srdce, svaly aj mozog. Chrípka teda môže byť príčinou myokarditídy (zápal srdca), encefalitídy (zápal mozgu), myozitídy (zápal svalov). V najhoršom prípade hrozí zlyhanie orgánov.
Chrípka u detí – Liečba bez antibiotík?
Chrípku spôsobuje vírus, príčinou jej vzniku nie sú baktérie. Preto sa chrípka u detí, ale i u dospelých nelieči antibiotikami. Antibiotiká na vírusy nezaberajú. Liečba teda spočíva v tlmení príznakov, zameriava sa v prvom rade hlavne na znižovanie horúčky.
Ako poskytnúť dieťaťu prvú pomoc pri chrípke a vysokej horúčke? Lieky na zníženie horúčky sa deťom podávajú, ak teplomer ukazuje 38°C a viac. Podávajú sa lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu v sirupovej, čapíkovej alebo tabletkovej forme. Dávkovanie liekov závisí nie od veku, ale od hmotnosti dieťaťa. Treba pri nich zachovať odstup 6 hodín. Ak horúčka opäť vyskočí, môžete po štyroch hodinách dieťaťu podať liek s obsahom druhého liečiva, než ste dávali predtým. Napríklad ak o 12-tej podáte dieťaťu paracetamol, najskôr o 16-tej mu môžete podať ibuprofen.
Kašeľ u detí – Takto ho vyliečite
Na tlmenie kašľa sa podávajú lieky podľa toho, ako dieťa kašle. Je dôležité rozlišovať medzi vlhkým, produktívnym kašľom, pri ktorom sa tvorí hlien, a suchým dráždivým kašľom. Podľa typu kašľa sa chrípka u detí lieči sirupmi.
Chrípku skrátka treba vyležať, dopriať si pokoj a oddych, zvýšiť príjem tekutín. Celkový stav a aj liečbu dieťaťa pri chrípke vždy zverte do rúk pediatra, ktorý dieťa vyšetrí a rozhodne o najvhodnejšom postupe.
Očkovanie detí proti chrípke
Jedným z účinných spôsobov prevencie je očkovanie proti chrípke. Očkovanie sa vykonáva pred nástupom chrípkovej sezóny, čiže na jeseň. Očkujú sa deti nad 6 mesiacov.
Očkovanie vakcínou injekčného typu
Táto možnosť očkovania je vhodná pre všetkých ľudí od 6 mesiacov veku. Vakcína nadobudne v tele ochranný účinok po 2 – 3 týždňoch od jej podania, preto sa odporúča, aby sme deti nechali zaočkovať na prelome mesiacov október a november. Deti, ktoré majú menej ako 9 rokov, dostanú dve vakcíny, medzi ktorými sa dodržiava odstup aspoň 4 týždne.
Očkovanie sprejom do nosa
Dobrou správou je, že zaočkovať deti proti chrípke sa dá aj bez použitia ihly. Vakcína sa môže podávať aj sprejom do nosa. Ide o sprej, ktorý nevyžaduje inhaláciu a podáva sa do obidvoch nosných dierok. Deťom, ktoré ešte proti chrípke neboli zaočkované, sa podá aj druhá dávka po štyroch týždňoch. Ak už dieťa očkované bolo, postačí mu jedna dávka vakcíny proti chrípke.