Plánujete rodinnú dovolenku, na ktorú vás odvezie lietadlo? Cestovanie lietadlom s deťmi je síce najpohodlnejšie, ale platia tu úplne iné pravidlá, ako napríklad pri ceste autom. V niektorých obmedzeniach majú deti výnimku, ale na druhej strane sa na nevzťahujú určité nariadenia. Čo si môžeme vziať so sebou do lietadla, koľko a aké jedlo pre deti môžeme pripraviť na cestu a ako je to s dojčenským mliekom? Poradíme vám.
Cestovanie lietadlom s deťmi
Keď sa chystáte vycestovať do zahraničia spolu s deťmi, myslite v prvom rade na to, že aj deti potrebujú mať svoj pas. Vybavíte ho v mieste trvalého alebo prechodného pobytu na ktoromkoľvek oddelení dokladov a evidencií Policajného zboru. Druhým bodom plánovania je batožina s rozmermi, ktoré povoľuje letecká spoločnosť. Kým do kufra auta sa nám toho zmestí veľa a nemusíme riešiť, koľko tašiek máme a aké sú veľké, na letisku nám detailne odmerajú každý kufor a tašku a ak budú väčšie, než je povolený rozmer, nebudeme si ich môcť vziať so sebou.
Na cestovanie lietadlom s deťmi sa treba vopred pripraviť. Zistiť si dopredu, aké pravidlá platia v danej leteckej spoločnosti. Vek detí je taktiež dôležité brať do úvahy pri plánovaní cesty. Deťom do 1 roka sa neodporúča letieť a pediatri neodporúčajú lietať vôbec bábätkám mladším ako 3 mesiace, najmä kvôli zmenám tlaku. Niektoré letecké spoločnosti dokonca majú nastavenú vekovú hranicu a ak je bábätko mladšie, než stanovený limit, jednoducho vás s ním na palubu nepustia. Pred cestou sa vždy poraďte s pediatrom, ktorý, okrem vás, pozná zdravotný stav vášho dieťaťa najlepšie.
Hračky do lietadla
Tiež je dobré zamyslieť sa nad tým, ako počas cesty deti zabavíme, aby bol let príjemný nielen pre nás, ale pre všetkých cestujúcich. Jednou z možností je zaobstarať deťom novú hračku a dať im ju až v lietadle. Keďže ju nepoznajú, budú ju skúmať a hrať sa s ňou, neomrzí ich tak rýchlo, ako hračky z detskej izby, ktoré už tak dobre pozná.
Dokumenty na cestovanie lietadlom s deťmi
Ako sme už uviedli, každé dieťa potrebuje mať svoj vlastný cestovný pas. Alternatívou môže byť aj detský občiansky preukaz, treba si však overiť, či ho daná letecká spoločnosť, ale aj cieľová destinácia akceptujú ako riadny doklad dieťaťa. Pri maličkých bábätkách niektorí dopravcovia považujú za platný doklad dieťaťa jeho rodný list.
V prípade, že vás čaká let mimo schengenského priestoru, budete potrebovať aj vízum.
Ďalším dokumentom je písomný súhlas rodičov s vycestovaním dieťaťa do zahraničia. Ten je potrebný hlavne vtedy, ak vaše dieťa cestuje bez vás, napríklad so starými rodičmi. Súhlas na sprevádzanie inou osobou musí byť v tomto prípade v anglickom jazyku a musí obsahovať účel cesty i kontaktné údaje.
V neposlednom rade určite vezmite so sebou kartičku poistenca dieťaťa.
Cestovanie lietadlom s deťmi – Vziať si aj kočík?
Podľa nariadení väčšiny leteckých spoločností nemôžu mať detičky do dvoch rokov vlastné sedadlo, ale musia sedieť s rodičom. Preto nie je možné zakúpiť pre takto staré dieťa sedadlo navyše. Pri rezervovaní leteniek a miest na sedenie je však dobré vybrať si sedadlá za sebou, ak teda cestuje celá rodina s dvomi alebo viac deťmi. Väčšina dopravcov má nariadenie, že malé dieťa musí pri vzlietaní a pristávaní sedieť rodičovi na kolenách. K dispozícii je na to špeciálny bezpečnostný pás, ktorým si rodič k sebe dieťa pripúta.
Extra sedadlo teda nezískate, zato si však môžete zobrať detský kočík. Rodičia malých detí majú zdarma nárok na jeden kus batožiny, ktorý je určený na prepravu dojčaťa. Kočík treba odovzdať personálu pred nástupom do lietadla. Uložia ho do batožinového priestoru tak, aby ste si ho bez problémov mohli vziať hneď pri vystupovaní z lietadla.
Dojčenské mlieko na palube lietadla
Čo sa týka nápojov a iných tekutín, letiskové pravidlá sú veľmi prísne. Tekutiny môžete mať so sebou iba v obmedzenom množstve a musia byť v špeciálnych uzavretých obaloch (dostať ich bežne v obchodoch ako sadu na cestovanie). Deti však v tomto majú výnimku. Najjednoduchšie je to v prípade kojených detí, pre ne majú mamky k dispozícii mlieko bez obmedzení. Ani umelé dojčenské mlieko však nemá obmedzenia. Pri prechode detekčnou kontrolou mliečko v priehľadnom a spätne uzatvárateľnom vrecku samostatne umiestnite do prepravky. Keď je potom počas cesty bábätko hladné, stačí poprosiť personál o prihriatie mlieka – hoci to nie je povinnosťou leteckej posádky, zväčša s tým nemá žiadny problém.
Starším deťom môžete do lietadla kúpiť niečo na pitie v prevádzkach na letisku hneď po vstupnej kontrole.
Filiálna terapia – Keď dieťa vyjadruje svoje pocity prostredníctvom hry
Čakanie na letisku nemusí byť pohroma
Rodičia často majú obavy z toho, ako deti zabavia počas dlhého čakania na let. Je pravda, že na letisku musíte byť v dostatočnom časovom predstihu. Ide väčšinou o hodinu/ hodinu a pol pred nástupom do lietadla. Cestovanie lietadlom s deťmi sa však líši od toho, keď ste s partnerom cestovali sami. Deťom všetko trvá dlhšie, preto si radšej vytvorte takú časovú rezervu, aby ste všetko stihli bez zbytočného naháňania sa. Čakanie si môžete spríjemniť prechádzkou po letisku a návštevou jednotlivých prevádzok. Môžete si napríklad dokúpiť nápoje na cestu, alebo niečo na zahryznutie.
Ak máte malé bábätko, dobrou pomocou vám môže byť šatka na nosenie detí, alebo detský nosič. Dieťatko sa bude cítiť v bezpečí (ak sa teda nosí rado) a vy budete mať voľné ruky na odnos batožiny, vybavenie kontroly, a podobne.
Starším deťom môžete vziať so sebou knižku, detský časopis, omaľovanku s farbičkami, zošit so samolepkami. Ak aj bežne deťom nedávate do ruky tablet, na letisku sa vám zíde, aby deťom skrátil dlhé čakanie. Môžete im pustiť obľúbenú rozprávku, alebo ich nechať hrať sa nejakú hru.
Rada na záver: Hoci je cestovanie s deťmi niekedy náročné, myslite na to, že aj cesta je súčasťou výletu, na ktorú budete všetci spolu spomínať aj po rokoch. Nedajte sa preto znepokojiť. S dobrou náladou sa všetko lepšie znáša:)