Keď bocian prinesie bábätko v zime, rodičia musia myslieť na viac vecí, než počas leta. Vhodné oblečenie a počet vrstiev, výbava do chladných dní, kolesá kočíka, ktoré zdolajú sneh, prípadne oblečenie na nosenie bábätka v zime. A je toho ešte viac.
Narodí sa bábätko v zime – Toto si pripravte do pôrodnice
Každá budúca mamička pripravuje všetky veci pre bábätko v predstihu. Mamičky, ktoré majú termín pôrodu v zime, nie sú žiadnou výnimkou. Tie však musia zabezpečiť aj zopár vecí navyše. Nejde pritom iba o farbu výbavičky podľa pohlavia bábätka. Myslieť treba predovšetkým na to, aby bolo novorodené bábätko v zime stále dostatočne chránené pred chladom a nepriaznivým počasím. Zároveň sa však treba zamerať aj na seba samú a myslieť tiež na to, ako si v zime uľahčiť každodenné fungovanie s malým dieťaťom. Čo všetko je dobré si pripraviť?
Zoznam do pôrodnice
Príprava vecí, ktoré budete potrebovať v pôrodnici, sa týka obidvoch – mamičky, aj bábätka. Ak máte veľký kufor alebo tašku, zbalíte všetko aj tam. Ideálne je však zbaliť dve tašky, jednu pre vás a druhú pre dieťa. Nebudete tak musieť prehrabávať celý kufor pri hľadaní jednej veci, ktorú budete práve potrebovať.
Pre bábätko v zime budete v pôrodnici potrebovať:
– plienky
– látkové plienky (bavlnené)
– vlhčené obrúsky
– krém proti zapareninám
– bavlnené rukavičky (proti poškriabaniu na tváričke)
– čiapočku
– zavinovačku (ak chcete mať svoju, dostanete však nemocničnú)
– ortopedické nohavičky „poštolky“ na balenie naširoko (k tomu poslúži aj látková plienka)
– uterák alebo detskú osušku
– jemné telové mlieko alebo telový olej pre bábätká
– cumlík (ak ho plánujete používať)
– teplejšie oblečenie
– oblečenie na cestu domov – teplý overal, dlhé body, svetrík, nohavice, deka, čiapka
– rukavice, ak nie sú súčasťou overalu
– deka do vajíčka
– fusak
Čo si má so sebou vziať mamička? Okrem nočnej košele na dojčenie, prezuviek do izby aj do sprchy, popôrodných nohavičiek či jednorazových podložiek nezabudnite ani na župan, ktorý v chladnejšom období určite oceníte. Všetky ďalšie položky nájdete v článku Zoznam do pôrodnice.
Ako obliekať bábätko v zime
Pri deťoch platí pravidlo jednej vrstvy navyše. To znamená, že bábätko by malo mať na sebe o jednu vrstvu oblečenia viac, ako dospelí. Zvlášť malé bábätká, ktoré sú v kočíku, treba chrániť pred chladom a mrazom. Teplý fusak je povinnou výbavou každého bábätka, ktoré sa narodí v zime.
Deti a knihy – Čítanie kníh s bábätkom, je prospešné už od narodenia
Organizmus bábätiek ešte nedokáže regulovať telesnú teplotu, preto sa často stáva, že detičky majú studené rúčky a nôžky. Mamičky sa preto obávajú, že im je zima. Ale nemusí to tak byť. To, či treba bábätko obliecť teplejšie, alebo či mu zima nie je, vždy skúšame na zátylku. Ak je toto miesto teplé, bábätko je v poriadku a zima mu nie je. Niekedy takto môžeme zistiť, že je bábätko na zátylku spotené – s vrstvením oblečenia sme to teda prehnali.
Ako teda obliecť bábätko v zime? Novorodencovi a malému bábätku doma obliekame dlhé body, tepláčiky alebo dupačky, ponožky a zabalíme ho do zavinovačky, prípadne ho prikryjeme dekou. Na pobyt vonku mu na domáce oblečenie ešte pridáme svetrík, nohavice, teplé ponožky a zimný overal. Keď je vonku veľká zima, samozrejmosťou je používanie zatepleného fusaku, pod ktorý ešte môžeme dať deku. Ak rukavičky nie sú súčasťou overalu, natiahneme dieťatku na rúčky aj tie. Bábätko v zime chránime pred vetrom alebo snežením clonou na kočíku, ktorá dnes už býva integrovaná takmer v každom kočíku.
Cestujeme autom s bábätkom
Cestovanie s deťmi je v zime komplikovanejšie, a to práve aj kvôli množstvu oblečenia, ktorým sa všetci chránime pred chladom. Malé bábätko navyše musí sedieť v autosedačke (vajíčku), takže ako rodičia musíme myslieť na mnoho ďalších vecí. Prvou z nich je bezpečnosť počas jazdy autom. Bezpečnostné pásy musia dieťaťu priliehať tesne na telo, aby ho v prípade potreby skutočne ochránili. To však nedocielime, keď bude bábätko zababušené v hrubom overale alebo v bunde. Na druhej strane, nemôžeme ho predsa posadiť do auta iba v svetríku, keď je vonku zima a auto ešte nie je dostatočne vyhriate. Musíme teda myslieť najmä na vhodné oblečenie do autosedačky.
Myslime tiež na to, že počas jazdy sa ovzdušie v aute zohreje. Preto by malo bábätko cestovať bez bundy a bez overalu, oblečené vo svetríku alebo mikine. Vhodné je používať deku na prikrytie, než nechať dieťatko v hrubom zimnom oblečení.
Ako teda zabezpečiť, aby bolo bábätko v zime počas cestovania v teplučkom pohodlí? Dobrým tipom je vyhriať auto v predstihu a bábätko doň uložiť až vtedy, keď už je v aute príjemne teplo. Nie vždy sa to však dá, hlavne keď sa ponáhľame. V takom prípade môžete dieťatko uložiť do autosedačky aj v kombinéze a keď sa auto o chvíľu zohreje, pri najbližšej možnej príležitosti zastaviť, dieťatku overal vyzliecť a ďalej pokračovať v jazde.
Nosenie bábätka v zime
Ak bábätko nosíte v šatke alebo v nosiči, myslite na to, že ho zohrievate svojim telom. Zároveň aj nosič a šatka predstavujú ďalšiu vrstvu, ktorú má dieťa na sebe, takže ho netreba až tak babušiť. Tiež majte na mysli aj to, že dupačky nie sú vhodné pri nosení detí, pretože pri naviazaní môžu deťom ťahať pršteky na nohách. Ak teda plánujete nosiť svoje bábätko, oblečte mu namiesto dupačiek zvlášť tepláky a ponožky. Pamätajte aj na to, že telo bábätka je pri nosení chránené vašou teplotou, oblečením a šatkou alebo nosičom, ale jeho hlavička, rúčky a nôžky nie. Vždy teda dbajte na ich ochranu pred chladom a mrazom.
Narodilo sa nám bábätko v zime. Kedy s ním môžeme ísť von?
Neviete sa dočkať prvej prechádzky, keď svetu ukážete, aký poklad máte doma a keď bábätko zoznámite s okolím – nadnesene povedané 🙂 Samozrejme, bábätko sa spočiatku ešte nedokáže pozerať na svet okolo seba, bude si radšej ležať v kočíku a spinkať, alebo sa nosiť v šatke na mame. Mamičky bábätiek, ktoré prišli na svet na jeseň a v zime, si často nie sú isté, kedy môžu ísť na prvú prechádzku.
Neodporúča sa ísť sa s dieťatkom prejsť hneď. Lepšie je pár dní počkať. Samozrejme, všetko závisí aj od toho, aké počasie práve vonku vládne. Nikto asi nepôjde s novorodencom vonku počas snehovej fujavice. Nemusíte však byť s bábätkom doma zatvorení dva týždne. Prvú prechádzku si doprajte pokojne aj po 2 – 3 dňoch od príchodu domov z pôrodnice, ale len na chvíľku. Poriadne oblečte seba aj bábätko, nezabudnite na fusak do kočíka a môžete vyraziť.
Máme bábätko v zime – Ďalšie tipy pre mamičky
Starostlivosť o bábätko v zime niekedy naozaj dá zabrať. Nielen kvôli vrstveniu oblečenia a nepriazni počasia, ale aj pri tom, aby sme popri všetkých povinnostiach nezanedbali starostlivosť o seba (ako to my, mamy, často robíme 🙂 ) Máme pre vás zopár ďalších užitočných tipov na zimné dni, ktoré sa vám môžu zísť. Čo si teda ešte na zimu zaobstarať?
- Rukávnik na kočík – Nie je samozrejmosťou, že každý kočík obsahuje vo výbave aj rukávnik. Ten slúži na prikrytie rúk rodičov počas kočíkovania v zime. Rukavice často nestačia, rozhodne odporúčame vybaviť sa aj touto pomôckou.
- Termoska s čajom – Ak máte bábätko, ktoré dokáže dlho spať vonku na čerstvom vzduchu, pri dlhom kočíkovaní zrejme oceníte, keď sa budete môcť zohriať. Poslúžiť vám na to môže termoska s teplým čajom (alebo kávou). Odporúčame radšej zainvestovať a kúpiť si takú, ktorá teplo naozaj udrží aj viac hodín. Neskôr sa vám zíde aj na prechádzky s väčším bábätkom, keď už bude aj ono môcť piť čaj.
- Ochranný krém na tvár a ruky – Keď je vonku veľká zima, dáva nám to pocítiť aj naša pokožka. Chlad ju namáha a vysušuje. Neraz trpí nielen tvár, ale aj naše ruky. Používanie ochranného krému na tvár by preto malo byť súčasťou našej každodennosti pri pobyte vonku. Krém natierajte aj bábätku, ktorého pokožka je veľmi citlivá.
- Bunda na nosenie detí – Keď chcete bábätko v zime aj nosiť, určite sa vám zíde bunda, ktorá vás obidvoch prikryje. Samotná bunda neslúži ako nosiaca pomôcka, je to oblečenie, pod ktoré sa schováte s bábätkom v šatke alebo v nosiči. Obsahuje špeciálnu vsadku, ktorú si prizipsujete, a tým bundu rozšírite tak, aby ste sa pod ňu s bábätkom zmestili. Vsadka má kapucňu pre bábätko, takže ho môžete prikryť, keď napríklad sneží, prší alebo fúka vietor.