Ako odstaviť dieťa od dojčenia

Autor: Paula

Dojčenie alebo kojenie, skrátka satie materského mlieka je pre bábätko veľmi dôležité. Nielen kvôli tomu, že sa potrebuje zasýtiť. Satím sa dieťatko upokojí, uspí, naplní sa jeho potreba blízkosti a bezpečia v náručí mamičky. A hoci je dojčenie krásnou intímnou chvíľkou, ktorá patrí iba mame a bábätku, predsa len raz príde deň, kedy toto obdobie skončí. Odstaviť dieťa od dojčenia však nie je vôbec jednoduché. Poradíme vám, ako na to.

 

Dokedy dojčiť dieťa

Maminky si často kladú otázku, dokedy treba dieťa dojčiť. Pre zdravé prospievanie bábätka je nevyhnutné, aby bolo plne dojčené prvých šesť mesiacov svojho života. To znamená, že polroka mu nepodávame žiadne iné pokrmy ani tekutiny, iba materské mlieko. Bábätká na umelej výžive môžu obohatiť svoj jedálniček o prvé príkrmy už skôr, a to od ukončeného 4. mesiaca. Keď začneme dieťaťu podávať príkrmy, neznamená to, že dojčenie musíme obmedziť. Práve naopak. Príkrmy – ako už aj z názvu vyplýva – tvoria iba doplnok k dojčeniu, pridávajú sa k materskému mlieku. Materské mlieko je naďalej pre dieťa potrebné a veľmi dôležité.

Horná hranica, dokedy dojčiť, v podstate neexistuje. Všetko záleží od okolností a v prvom rade od toho, ako to cíti samotná mamička. Niektoré ženy koja svoje dieťa do roka, iné pokračujú dovtedy, kým sa dieťatko samé prirodzene odstaví, aj keby to bolo vo veku štyroch či šiestich rokov. Je to veľmi individuálne.

Ako odstaviť dieťa od dojčenia

Stáva sa, že dojčenie prestane byť pre ženu príjemným, povedzme kvôli zdravotným komplikáciám. Alebo sa žena jednoducho rozhodne, že už dojčiť nechce. Pre bábätko, ktoré je na materské mlieko zvyknuté a naviazané, je obmedzenie dojčenia niečím veľmi náročným. Najmä nočné dojčenie robí v procese odstavovania najväčšie problémy. Sú bábätká, ktoré sa napapajú, odpoja a spia ďalej. Na druhej strane však stoja deti, ktoré sú na dojčení doslova „závislé“ a vyžadujú ho nielen na zaspávanie, ale aj počas spánku. Vo väčšine prípadov býva práve toto časté budenie sa v noci spúšťačom, kedy sa žena rozhodne s dojčením prestať. Celý proces odstavenia dieťaťa môže trvať tak dlho, ako bude mamička a dieťa chcieť. Kedy ukončiť dojčenie je na vás. Nenechajte sa ovplyvniť tým, čo robia priatelia alebo čo robia členovia rodiny – alebo dokonca cudzí ľudia – záleží iba na tom, ako to cítite vy a vaše dieťa.

Ale ako odstaviť dieťa od dojčenia? V prvom rade postupne. Náhle zrušenie dojčenia zo dňa na deň by bolo pre dieťa, ale aj pre matku psychicky a emočne veľmi náročné. Zároveň by pri veľmi rýchlom odstavení mohol vzniknúť problém hromadenia mlieka, čo môže viesť k zápalu alebo k upchatiu mliekovodov. Odporúča sa začať najskôr denným dojčením, ktoré postupne budeme vynechávať a nahrádzať inou stravou. Ak sa mlieko začne v prsníkoch hromadiť, je potrebné ho odstať alebo odstriekať, avšak len malé množstvo do pocitu úľavy. V opačnom prípade by sme stimulovali tvorbu mlieka, čo nechceme.

 

Tipy, ako odstaviť dieťa od dojčenia

Ak ste sa rozhodli vaše dieťatko odstaviť, môžete sa inšpirovať našimi radami, ako na to.

1. Ponúknite inú potravinu alebo tekutinu

Pýta si bábätko prsník po hlavnom jedle? Ponúknite mu vodu alebo čaj. Namiesto dojčenia dajte cez deň dieťatku inú potravinu vhodnú pre jeho vek. Vynechávať jedno alebo dve dojčenia treba spočiatku každé 2 – 3 dni.

2. Raňajky bez materského mlieka

Nemusíte dieťatku dávať ráno po zobudení namiesto materského mlieka zakaždým iné mlieko (umelé dojčenské, kravské, kozie…) Na zdravé raňajky pre deti môžete pripraviť napríklad jogurt s ovocím, kašu, či ovocný šalát.

3. Doprajte mu samostatnosť

Deti sú zvedavé a chcú všetko nové vyskúšať. Týka sa to aj stravovania. Doprajte dieťaťu skúsenosť samostatného jedenia, nechajte ho, nech je samé. Môžete mu jedlo podávať aj inde, než len v kuchyni, napríklad na balkóne, terase či na záhrade. Jedeniu pri zapnutej televízii sa však radšej vyhnite.

4. Nastavte sa na odstavovanie

Aj sama mamička sa musí zžiť s tým, ako odstaviť dieťa od dojčenia. Dojčenie je väzba, ktorá nevedie len od dieťaťa k matke, ale aj od matky k dieťaťu. Mama a dieťa sú na seba veľmi silno citovo naviazaní, a preto môže byť aj pre matku psychicky náročné odpútať sa od dieťaťa tým, že sa ho odhodlá odstaviť. Ak už sa ale pre odstavenie rozhodne, je dôležité, aby toto rozhodnutie bolo pevné. Keď si mama bude istá tým, čo robí, dieťa to vycíti. Rovnako tak vycíti aj akúkoľvek neistotu a zaváhanie.

5. Zapojte ocka alebo starých rodičov

V procese odstavovania od dojčenia môže pomôcť, keď k dieťaťu nebude vstávať mamička, ale ocko. Prípadne poproste babku či dedka. Keď sa bábätko v noci zobudí, môžu mu ponúknuť vodu alebo čaj. Neprítomnosť matky zväčša spôsobí, že bábätko prestane dojčenie v noci vyžadovať.

6. Nové zážitky a kamaráti

Je vhodné, aby dieťa pri odstavovaní brávali rodičia medzi iné deti, napríklad do detských centier, na ihriská… Nemalo by byť stále iba s mamou. Mamička by zároveň mala nechať aj iných členov rodiny, aby mohli stráviť nejaký čas s bábätkom. Nebojte sa nechať vaše dieťa nejakú chvíľu aj v opatere iných príbuzných.

 


Rada na záver: Majte na pamäti, že pre dieťa je dojčenie okrem výživy aj zdrojom bezpečia, istoty, obľúbenou chvíľkou s maminkou, keď si môže spokojne hovieť v bezprostrednej blízkosti jej náručia. Preto pri obmedzovaní dojčenia doprajte dieťatku veľa kontaktu. Túľte sa s ním, zdvojnásobte maznanie. Je to preň náročné a potrebuje cítiť istotu. Nesmie sa báť, že vás stráca.


 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť