Pranie detského oblečenia – Na toto si dávajte pozor

Autor: Paula

Naložiť do práčky, pridať prací prostriedok, zapnúť a je to. Nič zložité, poviete si. Pranie detského oblečenia, a zvlášť toho pre bábätká, si však vyžaduje zvýšenú pozornosť. Myslieť treba najmä na to, že pokožka bábätiek je veľmi citlivá a náchylnejšia na podráždenie. Je totiž až 5 – krát tenšia než pokožka dospelých. Tomu musíme prispôsobiť aj proces starostlivosti o textílie, s ktorými naše deti prichádzajú do styku.

 

Vyberáme oblečenie pre deti

Každá mamička zaplní skriňu oblečením pre bábätko už pred jeho narodením, aby mala všetko potrebné pripravené včas. Postupne, ako bábo rastie, mení sa aj jeho šatník. Kopec oblečenia si mamičky posúvajú medzi sebou, čo je veľmi výhodné nielen z finančného, ale aj ekologického hľadiska. Oblečenie pre deti, samozrejme, aj nakupujeme. Pri výbere sa riadime predovšetkým veľkosťou a tým, či ide o oblečenie pre dievča alebo pre chlapca. Zohľadňujeme tiež počasie a ročné obdobie, dizajn a v neposlednom rade použitý materiál.

Pre najmenšie detičky je najvhodnejšia 100% bavlna. Dobrou voľbou sú tiež ďalšie prírodné materiály v podobe prímesí, ako napríklad ľan, tencel, konope, merino či bambus. Tieto materiály sa používajú napríklad aj pri výrobe šatiek na nosenie detí. Ich hlavnou výhodou sú termoregulačné schopnosti – v zime hrejú a v lete chladia a odvádzajú vlhkosť z tela.

Pranie detského oblečenia

Pri deťoch platí zásada, že akékoľvek nové oblečenie je potrebné pred prvým použitím vyprať. Praním sa odstránia zvyšky z výroby, vlákna sa zocelia a celý proces výroby sa v podstate ukončí a zavŕši. Pre pranie detského oblečenia platia určité zásady, ktorých dodržaním predídeme možným problémom. V nasledujúcich riadkoch si prezradíme, na čo si treba pri starostlivosti o detskú bielizeň dávať pozor.

Aký prací prostriedok vybrať pre deti?        

Toto je jedna z prvých otázok, na ktoré hľadajú mamičky odpoveď v súvislosti s detským oblečením. Dnes je na trhu množstvo práškov či gélov na pranie detského oblečenia, takže si stačí len vybrať. Tieto prostriedky sa vyrábajú s ohľadom na citlivú pokožku bábätiek a malých detí. Sú dermatologicky testované, jemné a neobsahujú pridané parfumy. Vždy si však radšej prečítajme etiketu ešte v obchode pred zakúpením prostriedku na pranie.

 

 

Teplota prania

Na zahubenie choroboplodných zárodkov z oblečenia bábätka zapneme práčku na 60°C. Oblečenie starších detí môžeme prať pri teplote 40°C. Ak je však detské oblečenie až príliš špinavé, môžeme ho vyprať aj na najvyššej teplote, ktorú uvádza výrobca danej textílie. Všetky informácie nájdeme na štítku. Látkové plienky môžeme aj vyvariť – prať pri teplote 90°C. Z tých treba pred samotným praním najskôr odstrániť stolicu dieťatka (výnimkou je „praženica“ dojčeného bábätka). Tiež sa odporúča látkové plienky najprv vyplákať. Plákací program je pomerne krátky, väčšinou trvá asi 30 minút. Následne pridáme prací prostriedok a zapneme riadny prací program.

Pranie detského oblečenia – Používať aj aviváž?

Mnoho mamičiek aviváž na pranie detských vecí nepoužíva a nahrádza ju obyčajným kuchynským octom. Ten môžeme pridať do nádobky na aviváž. Po vypraní z oblečenia ocot necítiť, bielizeň bude navyše jemná a hebká na dotyk. Aviváž sa pri praní oblečenia pre deti neodporúča minimálne celý prvý rok, teda najmenej do prvých narodenín dieťatka. Ďalej je to už na vašom zvážení. Môžete používať jemnú aviváž určenú na detské oblečenie, alebo ju nahradiť spomínaným octom.

Detské oblečenie vyžehlite

Žehlenie nie je práve obľúbenou činnosťou, ktorej sa mamičky na materskej dovolenke venujú. Pri starostlivosti o detskú bielizeň by sme sa doň ale mali pustiť. Hoci pranie detského oblečenia pri teplote 60°C zničí väčšinu choroboplodných zárodkov, predsa len urobíte dobre, keď oblečenie prežehlíte. Definitívne tým odstránite všetky baktérie a navyše oblečenie pre bábätko zmäkčíte. Oblečenie pre deti by sme mali žehliť naruby. Žehlenie si môžete uľahčiť – môže vás minúť v prípade, že si zaobstaráte sušičku, alebo kombinovanú práčku so sušičkou.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť